DIGIarena.e15.cz

Jak bude vypadat váš vánoční digitál snů

V minulém týdnu jsme otevřeli diskuzi, jak by měl vypadat váš ideální digitál. Pojďme se spolu podívat jaké jsou závěry.
Jak bude vypadat váš vánoční digitál snů

Pod článkem Budete vybírat vánoční digitál, ve kterém jsme vás vyzvali k dávání tipů, jak by měl váš ideální kompakt vypadat, se rozvinula poměrně obsáhlá diskuze. Na základě příspěvků jsme se snažili vytvořit jakýsi kompilát toho, jak by měl vypadat ideální digitál a zde jsou jeho parametry:

 • snímač: větší než 1/2,3"
 • rozlišení: kolem 10 Mpx
 • citlivost: použitelné snímky i při vyšších citlivostech (cca ISO 1 600)
 • objektiv: 24–130 mm, F2,2–3,5
 • stabilizace:mechanická stabilizace v objektivu
 • displej: otočný a výklopný
 • hledáček: kvalitní optický nebo elektronický s vysokým rozlišením
 • formát dat: JPEG s dobrou kompresí nebo RAW
 • video: kvalitní HD video
 • napájení: Li-Ion akumulátor nebo 2×AA
 • cena: do 15 000 Kč
 • hmotnost: do 1kg

Jak je jistě dobře vidět z ideálních technických parametrů, zájem je spíše o menší kompakty, které nemusí oplývat vysokým rozlišením, ale dostatečně velkým snímačem, který umožní fotografovat i za zhoršených světelných podmínek, bez nepříjemně narůstajícího šumu a s menší hloubkou ostrosti.

V současné době na trhu samozřejmě (bohužel) není fotoaparát, který by všechny vyjmenované požadavky spojoval. Nicméně valná většina kompaktů vyší třídy se svými parametry blíží vyřčeným přáním.

Asi nejvíce podobným modelem je Panasonic Lumix LX3, který nabídne 10Mpx rozlišení, stabilizaci v objektivu, rozsah ohnisek 24–60 mm s dobrou světelností a snímání do RAWu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Lumix LX3 navíc nabídne poměrně obsáhlé příslušenství, kde najdete předsádkové čočky, externí blesk, či optický hledáček. Recenzi fotoaparátu najdete v DIGIfotu 11-12/2008. Průměrná cena digitálu se na českém trhu pohybuje kolem 11 000 Kč.

Dalším velmi podobným modelem je novinka z dílny Canonu, a to PowerShot G10, který přichází s částečně přepracovaným tělem oproti předchůdci a nabídne rozlišení 14,7 Mpx, pětinásobný optický zoom s rozsahem 28–140 mm, stabilizaci obrazu, ukládání snímků do RAWu i do JPEGu, velký displej a optický hledáček.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

PowerShot G10 je již několikátým modelem v řadě, takže se dá očekávat kvalitní provedení jak těla, tak i softwarových částí. Detailní recenzi digitálu najdete v aktuálním čísle DIGIfota 1/2009, které vychází v příštím týdnu. V českách obchodech pořídíte G10 za cenu kolem 11 500 kč

Třetím vytipovaným modelem, který se alespoň částečně blíží ideálním parametrům, je Nikon Coolpix P6000, který nabídne rozlišení 13,5 Mpx v kombinaci s objektivem o rozsahu 28–112 mm, který je stabilizovaný. Snímač je velikosti 1/1,7" a patří k těm větším mezi kompakty. Podobně jako u konkurence, i k tomuto modelu nabízí výrobce dostatek přslušenství. Detailnější pohled na digitál najdete ve videu.

Specialitou Coolpixe P600 je vestavěný GPS modul, který zaznamenává data přímo do EXIFu snímku a nemusíte je tedy následně párovat. Vedle prostoru pro baterii najdete také LAN zásuvku, po připojení k internetu je možné nahrávat snímky přímo do webové galerie Nikonu. Podrobnou recenzi najdete na DIGIareně koncem roku. Fotoaparát se prodává za cenu kolem 12 000 Kč.

Posledním modelem, který by mohl splňovat nároky na malý fotoaparát s velkým snímačem, je novinka z dílny Panasoniku, první přístroj formátu micro 4/3 – Panasonic Lumix G1. Nový standard, který se vyznačuje stejně vekým snímačem jako formát 4/3 a absencí zrcátka, umožňuje vyrobit extrémně malé tělo, ke kterému pomocí bajonetu připevníte libovolný kompatibilní objektiv z nabídky Panasonicu a Olympusu. Prohlídku přístroje najdete opět ve videu.

Podrobnou prohlídku menu fotoaparátu i srovnání s malou zrcadlovkou si můžete prohlédnout v článku Panasonic Lumix G1 pod drobnohledem. Detailní megarecenze, včetně testovacích a reálných snímků na vás čeká opět v aktuálním čísle DIGIfota, 1/2009, které vychází příští týden. Fotoaparát koupíte u vybraných prodejců přibližně za 18 000 i se setovým objektivem 14–45 mm.

Dnes jsme si tedy dali několik tipů na digitály, které by mohly splňovat požadavky vyřčené v diskuzi. V příštím týdnu vám přinesem taé tipy na koupi digitálu v jednotlivých kategoriích. Dočkají se tedy jak začátečníci, tak i ti, kteří uvažují o vyspělejším vybavení.

Další článek
celkem 30 komentářů

Nejnovější komentáře

výklopný display Ivan 5. 1. 2009, 11:11
Re: Cestina Sallmi 16. 12. 2008, 06:48
Re: Cestina Jaryn 15. 12. 2008, 16:44
Re: Cestina Sallmi 15. 12. 2008, 09:43
Re: Cestina Sallmi 15. 12. 2008, 09:41

Další podobné články

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Už v roce 2011 představila společnost Lytro světu své pojetí snímacího zařízení. Kýžený úspěch se ale nedostavil. Ne tedy v takové míře, aby zástupci firmy o 7 let později neprodávali značku gigantu Google.

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

V dřevních dobách digitální fotografie nebyla výjimečná spolupráce více významných značek, které společně stály za mnoha dnes již kultovními modely digitálů. Výsledkem partnerství Kodaku a Canonu byl i model EOS DCS 3.

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami