DIGIarena.e15.cz

Jak na HDR ve Photoshopu – krok za krokem

Tvorba snímků s vysokým dynamickým rozsahem láká stále více fotografických nadšenců. Mnozí přitom nevědí, jak začít. Především pro ně je připraven tento návod.

Nebudeme se zde detailně zabývat tím, co HDR fotografie je, ani jak pořídit data pro její sestavení – se vším podstatným se můžete seznámit v článcích z archivu DIGIareny, například tady nebo tady.

Předpokládejme, že jste pořídili sérii různě exponovaných snímků, nejlépe ze stativu, z nichž chcete složit obraz s vysokým dynamickým rozsahem. Ideální je mít alespoň tři odlišné expozice – jednu průměrnou, jednu přeexponovanou (pro vykreslení detailů ve stínech) a jednu podexponovanou (pro vykreslení detailů ve světlech a eliminaci přepalů).

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl mezi běžným snímkem z fotoaparátu (nahoře) a upraveným HDR obrazem (dole) je zjevný. Cílem je dospět sloučením několika expozic k výsledku odpovídajícímu vnímání lidského oka.

Tip: Pohlídejte si, aby zpracovávané fotografie měly stejnou hloubku ostrosti, byly shodně zaostřené a nelišila se jejich barevná teplota. Při focení volte co nejnižší hodnotu ISO výměnou za delší časy expozice – zajistíte si tak minimum případného šumu v zastíněných částech obrazu. Co do možností „vyvolávání“ je zcela nejlepší volbou souborový formát RAW.

Zvládnete to na pár kliknutí

Adobe Photoshop (pro článek byla použita verze CS4 Extended) má pro tento účel velmi dobře fungující nástroj „Sloučit do HDR“. Dostanete se k němu z nabídky Soubor > Automaticky > Sloučit do HDR.

Klepněte pro větší obrázek
Dialogové okno nástroje „Sloučit do HDR“ v programu Adobe Photoshop CS4.

Potřebné fotografie vyberete z okna programu v Průzkumníku, do něhož se dostanete stisknutím tlačítka „Procházet“. Vybrat můžete všechny soubory najednou – jednoduše je označíte myší se současným držením klávesy Ctrl.

Alternativní cesta, jak zprocesovat ve Photoshopu soubory nástrojem „Sloučit do HDR“, vede přes program Adobe Bridge, v němž opět se stisknutou klávesou Ctrl vyberete potřebné soubory a k funkci „Sloučit do HDR“ se dostanete přímo z nabídky Bridge Nástroje > Photoshop > Sloučit do HDR.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup ke sloučení více obrazů do jednoho HDRI přes Photoshop z programu Adobe Bridge.

Po zarovnání a sloučení všech snímků Photoshop zobrazí náhled výsledku, se kterým s největší pravděpodobností nebudete spokojení. Navzdory tomu, že se vám sloučený obraz nelíbí, nemusíte v tomto okně provádět žádné úpravy, stačí výsledek potvrdit tlačítkem OK.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled obrazu s vysokým rozlišením v 32bitové hloubce vás nijak mile nepřekvapí, můžete jej ovšem zcela ignorovat, to podstatné vás teprve čeká.

Počítač vygeneruje finální HDR „sendvič“, obsahující veškerá obrazová data dostupná napříč sloučeným histogramem, což zabere nějakou chvíli v závislosti na výkonu vašeho hardwaru. Nenechte se zaskočit výsledkem, který je možná stejně jako v předcházejícím náhledu značně nedokonalý. Na vině je fakt, že sloužený obraz je 32bitový a váš monitor jednoduše nezvládá zobrazit světla a stíny v celém jeho rozsahu.

Tak se dostáváme ke klíčovému kroku tvorby vizuálně atraktivního a realistického HDR obrazu. Sloučený výsledek musíte převést do 16bitové barevné hloubky, což provedete přes nabídku Obraz > Režim > 16 bitů/kanál.

Klepněte pro větší obrázek
Aby váš monitor dokázal zobrazit všechny barvy, musíte obraz převést do 16bitového režimu.

Při převodu vás program vyzve k výběru metody, s jakou má HDR data přepočítat – z roletového menu vyberte volbu „Lokální přizpůsobení“, která pro tuto potřebu podává nejlepší výsledky.

Rozbalovací šipkou v okně „Převod HDR“ zobrazte křivku tónování a histogram. Zde vás čeká největší díl ruční práce, jelikož právě a jen pečlivou modifikací křivky můžete vyladit obraz do vytoužené podoby. Hodnoty posuvníků „Poloměr“ a „Práh“ nastavte experimentováním s citem a podle potřeby. Nelze zde přesně určit konkrétní parametry, jelikož jejich nastavení se liší obraz od obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Při převodu obrazu do 16bitového režimu zvolte metodu „Lokální přizpůsobení“ a výsledek dolaďte editací křivky ve sloučeném histogramu.
 

Jakmile jste s výsledkem spokojeni, potvrďte zpracování tlačítkem OK, načež se vám zobrazí již poměrně věrný výsledek vaší touhy po vysokém dynamickém rozsahu. Pro větší univerzálnost použití můžete přes volbu Obraz > Režim > 8 bitů/kanál fotografii převést do běžného osmibitového režimu.

Poznámka: Práce s křivkami je pro laika tak trochu alchymie, nicméně věnovat se jí zde nebudeme – jestliže vás tato problematika zajímá, napište nám do komentářů pod článkem.

Pár tipů na doplnění

Byla by škoda nechat fotku tak, jak ji pro vás připravila automatika, byť s ruční editací histogramu. Nastavení křivky při „vyvolávání“ není vždy dokonalé a může negativně ovlivnit reprodukci některých barevných tónů. Je proto dobré i ke sloučenému HDR obrazu přistupovat stále jako k polotovaru a doladit jej prostřednictvím dalších dostupných nástrojů.

Škála možností je zde široká stejně jako možnosti Photoshopu. Drobné nedostatky můžete napravit dodatečnou editací křivek, úrovní nebo kontrastu. Možná bude vhodné obraz taky doostřit. Narazíte-li na vyloženě chybnou reprodukci některých míst, neváhejte si tyto plochy vykopírovat přímo ze zdrojových fotografií (tedy z těch, jež jste použili pro sloučení) a s využitím masky je jednoduše do HDR snímku „doklíčujte“.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka jednoduché opravy: Navzdory pečlivé práci s křivkami se při převodu do 16 bitů z obrazu ztratily některé odstíny béžové (viz horní obrázek, hlína vypadá příliš učesaně). Tento nedostatek byl napraven překrytím HDR obrazu částí jedné ze zdrojových fotografií, která měla v daném místě vhodnou expozici a byla jako překrývající vrstva nastavena na režim „Světlost“.

Na závěr ještě poznámka k barevné věrnosti obrazů s vysokým dynamickým rozsahem. Velkou devízou této technologie je možnost obejít neschopnost fotografických čipů pokrýt takový dynamický rozsah, jaký má lidské oko a připravit digitální fotografii v takové podobě, jakou vnímá ve skutečné situaci pozorovatel.

Paradoxně se stává spíše pravidlem než výjimkou, že HDR fotografie vypadají naopak velmi nerealisticky a barevně přesyceně. Pokud si při pohledu na fotku okamžitě řeknete „ano, toto je to HDR!“, pravděpodobně je to právě ono nerealistické HDR. Záleží samozřejmě na vkusu tvůrce a jeho záměru, který chce svým snímkům vetknout. Potřebujete-li však pořídit fotografie interiérů či exteriérů pro běžné použití, je dobré takzvaně se držet při zemi a snímek zpracovat tak, aby divák neměl důvod přemýšlet o tom, že s ním bylo jakkoliv manipulováno.

Další článek
celkem 34 komentářů

Nejnovější komentáře

Aco takhle PS elements, který stojí necelá d… m.cone 11. 4. 2011, 21:37
Já dělám HDR v Zoneru a funguje to také. A u… Faramir 9. 4. 2011, 17:41
Hm, jeste tak mit dvacku na PHotoshop.... Za… Martiner 9. 4. 2011, 15:02
.. možná i knihu :) nepamatuji si, že byc… Karel Fiedler 6. 4. 2011, 12:15
To je další velké téma, které stojí za samos… Honza Homola 6. 4. 2011, 11:29

Další podobné články

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Rok po uvedení nového programu Zoner Photo Studio X se rozhodla brněnská společnost vydat větší aktualizaci programu, která zároveň přináší zásadní novinky pro retušování fotografií.