DIGIarena.e15.cz

Jak na portrétní fotografii

Portrét je velice široké téma a patří k těm nejúspěšnějším žánrům ve fotografii vůbec. Není snadné zachytit ve výrazu tváře celou osobnost člověka tak, aby byla čitelná pro všechny. Pokud však pochopíte základní principy, budete k úspěšnému portrétu o podstatný krok blíže.
Jak na portrétní fotografii

Portrét se snaží zachytit člověka z vnějšku za účelem vyjádřit, co se ukrývá uvnitř. Nejčastěji se setkáte s fotografií obličeje, ale stejně tak může mít vypovídající hodnotu celá postava nebo dokonce skupina lidí. To vše je portrét! Od detailních rysů tváře až po zachycení člověka ve vztahu k okolnímu prostředí. Nejde nám o podobenku do občanského průkazu, ale o hlubší sdělení. Jen si musíte dobře rozmyslet, jaké a podle toho zvolit správný typ portrétu, prostředí a zpracování.

Přirozené prostředí
Možná se to nezdá, ale prostředí fotografovaného může činit důležitou součást portrétu.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jan Novák

Při fotografování v interiéru se snažte použít přirozené světlo, neboť bleskem byste mohli atmosféru místa zničit. Bez stativu se zřejmě neobejdete. Předem si zjistěte, v které části dne je v místnosti nejlepší světlo. Okna umístěná na sever dodávají během dne měkké světlo odražené od oblohy. Naopak od jihu jsou vystavena slunci přímo. Kontrastní osvětlení může být díky malému dynamickému rozsahu čipu problematické, ale zase dodá prostředí na "plastičnosti". Ovšem ani tady by nemělo být nic na úkor obsahu portrétu, pamatujte, že nejvíc vám o člověku řekne jeho tvář a ruce.

Méně je někdy více
Daleko častěji se však setkáte s portrétem, který zachycuje pouze obličej. V takovém případě se naopak snažte pozadí zcela vyrušit a zaměřit se pouze na portrétovanou osobu. Nejdůležitější roli hraje světlo, které tvář modeluje. K dosažení dokonalého osvětlení je sice nejlepší ateliér se zábleskovými světly, ale s trochou snahy lze dosáhnout srovnatelných výsledků i ve skromných podmínkách. Až na výjimky je nejvhodnější měkké osvětlení, které nevytváří v obličeji rušivé stíny.

Kde vzít světlo
Nejjemnější osvětlení je venku při zatažené obloze. Nutné je však nastavit vyvážení bílé na "pod mrakem", jinak budou barvy příliš studené. Pozor je třeba dát i na pozadí. To by mělo být dostatečně jednolité, aby příliš nerušilo celý dojem. Velkým pomocníkem pro oddělení pozadí od obličeje je hloubka ostrosti. Čím menší bude, tím rozmazanějšího a plynulejšího pozadí dosáhnete. Pokud jste přesto nuceni fotografovat na přímém slunečním světle, pak vždy použijte blesk. Ten prosvětlí hluboké stíny a rozzáří oči. Některé fotoaparáty obsahují pro tento druh záblesku speciální nastavení označované fill-in (přisvětlení). Improvizovaný ateliér může vzniknout například tak, že asi metr a půl naproti oknu pověsíte bílé prostěradlo nebo polystyren a fotografovaného posadíte na stoličku doprostřed.

Dvakrát měř
Expozici měřte pokud možno bodově a na obličeji portrétovaného. Pokud nemá váš fotoaparát bodové měření, pak použijte zoom. Nebo se k objektu přibližte natolik, aby tvář vykrývala celý hledáček (přitom nemusíte mít ani zaostřeno).

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jan Novák

Naměřenou hodnotu zafixujte tlačítkem AE-lock (aretace expozice) nebo si ji zapamatujte a nastavte v manuálním režimu. Vždy používejte minimální clonu, ale pozor, abyste se nedostali mimo rozsah pracovních časů, snímek by byl "přepálený". Pokud si nejste jisti, foťte v automatickém režimu "portrét". Ostřete na oči, ale nezapomeňte vždy snímek překomponovat. Obličej by měl vykrývat celý snímek. Nebojte se výřezů a detailů, ovšem pozor na dotyky důležitých linií s okrajem snímku. Pokud se portrétovaný dívá na stranu, mělo by zůstat více místa ve směru jeho pohledu.

Struktura
Konečný dojem dotváří struktura pokožky obličeje. U starších lidí s výraznými rysy se často vrásky zdůrazňují tvrdým bočním světlem. Naopak mládí a svěžest potřebuje trochu pudru a líčení. Pro hladkost pokožky modelek se často používají tzv. změkčovací filtry. Za ty však nemusíte utrácet, pokud jste trochu zruční ve Photoshopu.

Nápad
Pokud zvládnete portrét po technické stránce, nabízí se široký prostor na experimenty. Zkuste použít obyčejné věci v neobvyklých kombinacích jako doplňky. S portrétovaným nevázaně mluvte, aby se uvolnil nebo dostal do patřičné nálady. Chybí vám trpělivý model? Nevadí, zkuste autoportrét na samospoušť.

Portrétní desatero:
1. Navažte kontakt s portrétovanou osobou
2. Zvolte vhodné pozadí
3. Snímejte v úrovní očí
4. Počkejte na správný výraz
5. Ostřete na oči
6. Využívejte celý formát
7. Komponujte na třetiny
8. Expozici měřte bodově na obličej
9. Vyhněte se hlubokým stínům
10. Blesk používejte jen pokud je světla dostatek

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Dynamický rozsah Petr Pilný 28. 7. 2005, 12:22
simulace portrétních filtrů Zdeněk Wagner 24. 5. 2004, 11:11

Další podobné články

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?