Jak na rozostřené pozadí při postprodukci?

Jak na rozostřené pozadí při postprodukci?

Rozostřené pozadí a malá hloubka ostrosti jsou obvykle poznávacím znamením, že fotograf použil objektiv s dobrou světelností a obvykle také s delší ohniskovou vzdáleností. Ne nadarmo je jedním z nejpoužívanějších portrétních objektivů pevné 85 mm ohnisko se světelností F1,4.

Když je třeba dosáhnout větší hloubky ostrosti, obvykle postačí více přiclonit a rázem máte všechno ostré, ovšem pokud nemá fotograf k dispozici světelný objektiv, nezbývá než si pohrát se snímkem při postprodukci. Na jednu stranu je sice taková úprava už větším zásahem do fotografie a mnoho fotografů ji neuznává, jelikož je možné ji nahradit už při vzniku fotografie.

Na druhou stranu se jedná o postup, který je stále častěji používán i profesionály, nemluvě o tom, že v případě populárních mobilních telefonů se softwarové rozostření pozadí u portrétů používá stále častěji. Jesús Ramirez z YouTube kanálu Photoshop Training Channel připravil video, ve kterém ukazuje dva nejčastější způsoby, jak dosáhnout rozostřeného pozadí na fotografii a nutno dodat, že při střízlivé míře úprav stěží poznáte, zda rozostřen vzniklo díky objektivu nebo až v rámci postprodukce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud