Jak na telefonech iPhone exponovat dlouhým časem?

30. ledna 2018
TWEET SDÍLET
Pro dlouhou expozici fotomobilem už nepotřebujete žádnou aplikaci, spokojíte se s nativním Fotoaparátem. Podmínkou pro pohodlné snímání je však vlastnictví iPhone 6s a vyššího s operačním systémem iOS 11 a vyšší.

iPhone je nepopulárnějším fotografickým nástrojem po celém světě. To alespoň říká statistika sociální sítě Flickr. Apple se proto snaží jeho fotografické schopnosti neustále vylepšovat. To se stalo i s operačním systémem iOS 11.

Nalézt ale obsažené novinky bez přítomné nápovědy je někdy trochu složitější. Je to i případ dlouhé expozice.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

5 Adam Kos

Vše se točí okolo Live Photos. Tyto živé snímky uměly jako první pořizovat iPhony 6s a 6s Plus s iOS 9 a to i díky jejich 3D Touch displeji. Proto je tento model tím nejnižším z řady, který dlouhou expozici zvládá. V rozhraní, potažmo nastavení, aplikace Fotoaparát byste však tuto volbu hledali marně. Vše se totiž upravuje až postprodukčně.

Live Photos

Live Photos v prostředí aplikace Fotoaparát symbolizuje kruhová ikona. Když je ta aktivní, snímání funguje tak, že zachytí moment 1,5 sekundy před a 1,5 sekundy po stisku spouště. Při silném zatlačení prstu do displeje na takové fotografii v galerii obrázků se přehraje celý třívteřinový záznam, a to i když je jako náhled použit jen ten snímek, který byl pořízen v době stisku spouště (s iOS 11 už lze také náhledový snímek vybrat ručně).

Klepněte pro větší obrázek
Live Photos zapínáte a vypínáte kruhovou ikonou přímo v prostředí aplikace Fotoaparát.

Pro vytvoření dlouhé expozice tedy musíte mít možnost pořizovat Live Photos zapnutou. K vyfotografování dlouhé expozice je samozřejmě ideální mít na scéně statické a pohybující se objekty, které na ní budou rozmazané. Když takový snímek s aktivním Live Photos pořídíte, stačí se přesměrovat do galerie fotografií kliknutím na náhled snímku, anebo si aplikaci Fotky přímo otevřít a pořízenou fotografii v ní dohledat. Přes zobrazenou fotografii pak stačí vyjet gestem zezdola nahoru (opačně její náhled zavřete).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Efekty poskytují možnosti jako Live, Smyčka, Odrážení a Dlouhá expozice.

Zde se vám zobrazí nabídka Efekty. První je klasická živá fotografie, druhá je smyčka, kdy se taková fotografie přehrává neustále dokola, třetí pak snímek přehrává od začátku do konce a zase zpět. Konečně čtvrtá volba značí dlouhou expozici. Po jejím výběru se snímek přepočítá a veškerý pohyb se na ní rozmaže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie vlevo je zdrojová, na tu vpravo pak byl aplikovaný efekt Dlouhá expozice. Padající sníh jakoby nebyl.

Jakmile jste se tedy při pořizování základního snímku pohnuli, na snímku to bude znát. Algoritmus je ale docela chytrý, takže chyby nejsou zas tak do očí bijící. Například padající sníh vyhodnotil jako nežádoucí a kompletně jej ze snímku odstranil. Při správném použití se tedy dokážete vyvarovat i drobným nedostatkům. Přítomen je i drobný ořez fotografie, který se snaží váš případný pohyb vykompenzovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zde stejná situace, vlevo je zdrojový snímek, vpravo ten s dlouhou expozicí. Místo psa zůstal jen nepatrný flek.

Využití stativu je však na místě. V takovém případě můžete pro stisk spouště použít tlačítka hlasitosti na připojených sluchátcích, čímž si telefon nerozechvějete dotykem softwarové spouště na displeji. V opačném případě se hodí využít jejího časovače, který jde nastavit v rozmezí od tří do deseti sekund.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky postprodukčního vytvoření dlouhé expozice z Live Photos bez jakékoli další editace.

Samozřejmě ale poté pozor na to, aby vám pohybující se objekt ze scény neutekl. Také mějte na paměti, že příliš rychlý pohyb na snímku vypadá jen jako nevzhledná světlá šmouha.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Fotky vás dle toho, jaký efekt Live Photos vyberete, informuje patřičným popisem.

Toto řešení Applu má svou výhodu. Můžete fotit, aniž byste přemýšleli o tom, zda chcete z výsledné fotografie dlouhou expozici, či nikoli. Kdykoli si ji výše uvedeným způsobem můžete vytvořit. Je zde ale i jeden neduh. Live Photos mají pouze tři sekundy, chcete-li delší čas, musíte využít titulů, které si můžete do svého iPhonu nainstalovat z aplikačního obchodu App Store.

ProCam

Jedním z nejlepších je jistě titul ProCam. Jedná se o mocný nástroj jak na pořizování fotografií, tak na jejich editaci. Poskytuje nejen profesionální rozhraní fotoaparátu, ale pořízené snímky vám umožní i upravit množstvím funkcí, mezi které se řadí například editace hloubky ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá rozhraní aplikace ProCam s nastaveným režimem dlouhé expozice.

Díky tomu, že titul nabízí množství možností, je také značně nepřehledný. Je to ale jediná vada na jeho kráse, protože jinak se jedná o komplexního pomocníka, kterého si je jen třeba trochu ochočit. Co se dlouhé expozice týče, nabízí pro ni speciální fotografický režim Slow Shutter.

Ten poskytuje nastavení času závěrky od čtyř po třicet sekund s tím, že nabízí i vámi vlastní určení doby snímání. K tomu přihazuje ještě možnost nastavit si, aby aplikace přihlédla k horším světelným podmínkám atd.

Slow Shutter

Pravým opakem oproti titulu ProCam je aplikace Slow Shutter. Ne tedy, že by nestála za nic, ale jestliže ProCam nabízí maximum možností, režimů a nastavení, Slow Shutter poskytuje 3 jediné varianty ovlivnění výsledku snímku – dlouhé expozice. K tomu je aplikace stvořena a nic jiného vám nenabídne, což ani není jejím účelem.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní aplikace Slow Shutter toho příliš nenabízí.

Před pořízením snímku tak můžete aplikaci říci, jak dlouho jej má snímat. Možnosti jsou 1, 3, 10 sekund nebo to můžete nechat na automatice. U citlivosti najdete nabídky jako nízká, střední, velká nebo také automatická. Posledním nastavením už je jen informace o tom, jestli je scéna světlá, normální, nebo tmavá.

Titulů zvládajících dlouhou expozici je samozřejmě více, a pokud vám ani jeden z těchto dvou nevyhovuje, stačí v App Storu hledat klíčová slova jako „long expo“ nebo „shutter“.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iPhone, Fotoaplikace, iOS, Expoziční čas

Určitě si přečtěte

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Panasonic představil finální verze fullframe bezzrcadlovek. Oba modely jsou stabilizované s vynikající účinností až 6 EV a osazeny hledáčkem s extrémně vysokým rozlišením. Společně s těly fotoaparátů přichází na trh také trojice objektivů Lumix S.

35 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon představil v loňském roce novou verzi teleobjektivu EF 70–200 mm. Sám Canon jej nazývá „moderní klasikou“. Jde o třetí generaci dobře známého a dlouho úřadujícího děla se světelností F2.,8 po celém rozsahu.

Jakub Jíra

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová