19
Fotogalerie

Jak na zpracování RAWů po japonsku

Pro majitele digitálních zrcadlovek je RAW zaklínadlem, ze surových dat se však mohou radovat i někteří uživatelé kompaktů. Jak snímky zpracovávat?

Pokud jste šťastnými majiteli digitální zrcadlovky nebo digitálního komapktu, který podporuje ukládání dat do RAWu, jistě už jste přemýšleli, v jakém programu bude nejlepší tyto snímky zpracovávat.

Zpravidla u digitálních zrcadlovek je součástí balení i software pro konverzi RAW souborů, v některých případech je však program zpracován velice nešťastně a podobu výsledného snímku je ztěží možné ovlivnit. U některých fotoaparátů bohužel nenajdeme ani tento základní software, a tak je třeba pomoci si sám.

Na trhu je nemalé množství programů, které umějí pracovat s RAW soubory a konvertovat data do formátu JPEG, TIFF apod. Některé jsou distribuovány zdarma, jiné za cenu obvykle nepřevyšující pět tisíc korun. Často se také můžete setkat s programem, který je nabízen zdarma ve své osekanější verzi. Za plnou verzi programu bez jakýchkoliv omezení pak zaplatíte příslušnou částku.

Jedním z posledně jmenovaných typů softwaru je i Silkypix Developer Studio, jehož aktuální verze nese označení 3.0. Program je japonské provenience a ve starší verzi 2.0 jej najdete u digitálů značky Panasonic, které podporují ukládání RAW souborů. Cena programu je 2 000 až 3 000 korun, a to jak pro operační systém Windows, tak i pro MAC OS.

Jelikož je však Silkypix určen pro všechny typy RAW dat, umí pracovat i s RAWy jiných výrobců fotoaparátů, výčet podporovaných digitálů je poměrně obsáhlý – Canon, Epson, Ricoh, Mamiya, Leaf, Nikon, Konica Minolta, Sony, Leica, Fujifilm, Olympus, Panasonic, Pentax, Kodak, Samsung.

Poslední aktualizace programu v plné verzi zajistí i podporu RAW dat z Nikonu D40x či Olympusu E-410.

Podobně jako většina výrobců softwaru, tak i výrobce Silkypix Studia umožňuje stažení plné verze se čtrnáctidenní lhůtou používání. Na to jste upozorněni po prvním spuštění programu. Ideální příležitost vyzkoušet a poté se rozhodnout pro zakoupení nebo pro jiný program.

03.png 04.png

Program umožňuje výběr ze tří nastavení barvy pozadí – černá, 18% šedá nebo světle šedá. Osobně si myslím, že prostřední varianta je nejlepší.

05.png 06.png 07.png
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pracovní prostředí programu je vcelku přehledné a intuitivně uspořádané, v horní liště najdete menu složené z celkem z osmi dalších submenu. V druhé liště jsou tradiční ikony jako je otevření souboru či uložení, druhý blok patří přepínání typů zobrazení, ve třetím bloku najdete některé nástroje z široké nabídky.

Nemalé množství ikon je i v levém spodním rohu pracovního okna, pomocí těchto ikon aktivujete zobrazení histogramu, EXIF dat, křivek apod. Každá funkce má samostatné okno, některé je však možné umístit do levé lišty.

17.png 18.png
max. velikost | max. velikost

Kromě RAW souborů umí Silkypix pracovat i s JPEG a TIFF daty. Při konverzi RAWů je možné ovlivnit prakticky všechny parametry výsledné fotografie. Nejčastěji používané volby jsou v levé liště nahoře, mezi funkcemí se přepíná pomocí jejich ikon – kompenzace expozice, vyvážení bílé, nastavení kontrastu, barevnost, redukce šumu.

16.png

Silkypix nabízí poměrně zajmavý způsob hromadného zpracování snímků, všechny operace, které chcete provést, je možné nastavit v tzv. Taste, což je jakýsi zásobník konverzních nastavení,jejichž složení je samozřejmě možné upravovat a měnit.

22.png

Funkcí pro úpravu snímku je opravdu požehnaně, kromě tradičního vyvážení bílé a úpravy křivek je k dispozici jemné doladění berev, kontrola přepalů, korekce vad objektivu, nastavení natočení snímku.

08.png 09.png 10.png 11.png
12.png 13.png 14.png 15.png
Samostatná okna nástrojů

Všechna nastavení zmíněných parametrů se ukládají do Taste a poté se použijí při vyvolání RAWu a jeho uložení ve formátu JPEG nebo TIFF.

Po nastavení všech úprav je vhodné nastavit parametry konverze snímku v záložce Development, a poté pomocí Ctrl + S zahájit konverzi – program se ještě zeptá na místo uložení a název souboru.

19.png 20.png

Silkypix Developer Studio je propracovaný editační a konverzní program s dosatatečnými možnostmi pro ovlivnění výsledné podoby snímku. Velice dobře pak vychází ve srovnání s ostatními konvertory díky poměru cena/výkon. Mírně osekaná verze je zdarma ke stažení, majitelé některých digitálních fotoaparátů dostanou do ruky i plnou verzi programu v takovém případě je téměř zbytečné pořizovat jiný konvertor RAW dat, neboť Silkypix bohatě dostačuje.

Nevýhodou je absence české lokalizace programu, vystačit si tak budete muset s angličtinou. Pokud vás program zaujal, neváhejte se stažením zkušební verze, na plné prozkoumání programu budete mít celých 14 dní.

Máte zkušenosti s jiným RAW konvertorem? Podělte se s námi v diskuzi, nebo nám dejte vědět a rádi o programu napíšeme. Chcete-li software představit sami formou článku, nic vám v tom také nebrání...

Určitě si přečtěte

Články odjinud