Jak ochránit digitál nejen před vlhkostí

Jak ochránit digitál nejen před vlhkostí

Jaro a odcházející zima jsou pro techniku poměrně náročná roční období hned z několika důvodů. Jak tedy ochránit drahou techniku a přitom vytěžit maximum fotografických situací a zákoutí?

Největším problémem v zimě je mráz a teplotní rozdíly mezi vaším domovem a vnějším prostředím. Nejhůře to snášejí baterie ve fotoaparátu, protože nízká teplota snižuje jejich výdrž a životnost.

Nejjednodušší, co můžete udělat je, že před odchodem z domova si baterie umístíte do vnitřní náprsní kapsy v bundě a do fotoaparátu je vložíte, až když budete potřebovat. Druhou možností jsou malé chemické ohřívače na ruce: baterii, nebo baterie těsně před focením jednoduše umístěte do blízkosti ohřívače, ať se dostanou na normální provozní teplotu. Pozor ale na přehřátí. Mít s sebou náhradní baterie v případě delšího focení se jeví také jako dobrý nápad.

Pozor na vlhkost

Fototechniku je zapotřebí před focením důkladně aklimatizovat. Teplotní rozdíly mezi vaším domovem a vnějším prostředím v zimním období můžou být klidně i 30°C. Nefoťte tedy hned, jak vyjdete z tepla. Platí to i v opačném případě.

Když se vrátíte, nechte techniku v chladné brašně nebo batohu, ať se postupně ohřeje a nenastane na ní rychlá kondenzace vlhkosti. Kondenzace totiž neprospívá ani čočkám objektivu, natož potom mikročipům uvnitř fotoaparátu. (Jestli si neumíte představit, o co jde, zkuste na chvíli vyjít ven s brýlemi a následně vejděte rychle do tepla.)

kondenzace.jpg
Názorná ukázka kondenzace na čočce objektivu. Největší hrozbou je pokud vznikne uvnitř fotoaparátu

Zima ale neznamená jenom mráz, ale také sníh a nějaké ty nehody s náledím. Tady nastupuje manuální ochrana jak objektivu, tak těla fotoaparátu.

Využití v hustém sněžení a i při případném pádu najde UV filtr, který našroubujete před první objektiv. Je únosnější vyměnit rozbitý filtr za 1 000 Kč, než zaplatit v servisu za výměnu čočky nebo rovnou kupovat celý objektiv za 20 000 Kč.

uv.jpg
Nasazený UV filtr na objektivu dokáže také ochránit před nárazy nebo odletujícími předměty jak jsou kamínky

TIP

Jestliže máte záložní fotoaparát a nepotřebujete využít pro snímky kvalit vašeho primárního přístroje – využijte raději záložní. Případná škoda vás nebo spíše vaši peněženku nebude tak bolet.

Neoprénové obaly

Další vynikající věcí jsou neoprénové návleky na objektivy a fotoaparát. Ochrání vaší techniku nejen před mrazem a vlhkostí, ale i naopak – před sluncem, prachem a pískem. Vhodné ochranné obaly utěsní přechody mezi objektivem a tělem fotoaparátu, rovněž také tepelně izolují.

Na webu najdete širokou nabídku návleků (včetně českých výrobců), můžete si dokonce nechat na zrcadlovku nebo objektiv ušít něco na míru.

lp.jpg
Neoprénové návleky představují malý zázrak: pohlcují vlhkost, chrání před prachem a poslouží i jako mechanická ochrana

Zapomenout byste také neměli na kvalitně vyztužený batoh na fototechniku – ten bude k nezaplacení v případě pádu, až se budete škrábat někam mimo udržované cesty. Pokud si nemůžete dovolit profesionální batoh, improvizujte: velmi dobře poslouží třeba osuška, kterou obalíte přístroje před vložením do brašny nebo batohu.

batoh.jpg
Fotografické batohy nabídnou kvalitnější zpracování jak vnějších, tak především vnitřních částí – systém přihrádek bezpečně ochrání vaší techniku ve většině případů 

Pozn. Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud