DIGIarena.e15.cz

Jak se fotí (půl)maraton

Uplynulou sobotu se centrum Prahy na tři hodiny uzavřelo a ulice zaplnili běžci v elastických kalhotách a trikotech. Konal se zde každoroční Hervis 1/2Maraton Praha 2012.

Při příležitosti Hervis 1/2Maratonu Praha jsem se rozhodl dát dohromady několik postřehů na téma, jak fotografovat dálkové běhy. Než vyrazíte fotografovat, měli byste se na prvním místě seznámit s mapou trati. Bývá zveřejněná třeba na webu závodu.

Mapu si určitě vytiskněte nebo si ji nahrajte do navigace. V Praze se dokonce dá trasa virtuálně „proběhnout“ v Google Streetview a předem si tak vytipovat zajímavá místa hezky z tepla domova.

Také je na čase rozmyslet si případné přesuny. V okolí trasy je přerušena povrchová doprava včetně MHD a po Praze je tak třeba použít metro (nebo vlastní nohy). Na mapě bývají vyznačeny předpokládané časy prvního závodníka – užitečná věc pro časovou orientaci v závodě –, umístění občerstvovacích a osvěžovacích stanic a podobně. Podle předpovědi počasí se vhodně oblékněte a obujte.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa trati Hervis 1/2Maratonu

Před startem

Závodníci se scházejí dlouhou dobu před vlastním startem závodu, aby si vyzvedli startovní čísla, převlékli se a rozcvičili. Pro fotografa je to ideální příležitost zachytit předstartovní přípravy – rozcvičování, masírování, připevňování startovního čísla, řazení na start a další.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přelepení jako ochrana bradavek proti odřeninám • Připevňování startovního čísla

Start!

Letošního pražského půlmaratonu se zúčastnilo jedenáct tisíc běžců ze šedesáti devíti zemí. V praxi to znamená, že na začátku trvá asi deset minut, než kolem vás celý mnohatisícihlavý dav proběhne. Místo pro start si najděte s dostatečným předstihem, protože pak jej jen tak nezměníte – kupříkladu přeběhnout na druhou stranu ulice skrz dav běžců je nemožné.

Pestrobarevná lidská řeka první stovky metrů po startu je extrémně fotogenická a nejlépe se zabírá z nějakého vyvýšeného místa nad tratí. V době startů na Karlově mostě vypadaly skvěle snímky například ze Staroměstské mostecké věže. Rozhodně vyzkoušejte dlouhý čas, klidně i dvě sekundy; výsledným efektem budete mile překvapeni. A nezapomeňte si na něj vzít stativ – ideální je ministativ, u kterého vám nebude vadit, že ho budete muset další dvě hodiny nosit na zádech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dav běžců po startu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lidská řeka na dlouhý čas (2 s) • Ještě jednou dlouhý čas, tentokrát 1 s
 Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát připevněný k mřížoví okna pomocí Gorillapodu

Průběh

Trať pražského (půl)maratonu vede po obou březích Vltavy od Výtoně až po Libeňský most se startem a cílem geograficky umístěným přibližně v polovině. Díky tvaru je na ní mnoho „zkratek“, kterými si můžete závodníkům nadběhnout. Nejrychlejší z nich uběhnou 21 km za necelou hodinu. To znamená, že se dá pohodlně stihnout start, jedno místo na trati (9. až 12. km) a pak cíl.

Pokud však nemusíte z nějakého důvodu stíhat lehkonohé černochy v čele, máte mnohem více volnosti a času. Prakticky po celou dobu časového limitu tři hodiny stále někdo běží – i když v posledních kilometrech trati a s přibývajícím časem většina účastníků spíš už jen popobíhá, což na fotografiích moc dobře nevypadá.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Množství lidí v ulicích • Vůz s kameramanem zaclání při záběru na čelo půlmaratonu

Závodníci jsou různě oblečení; kromě tradičního atletického úboru se najdou i různé šílenosti v podobě kostýmu strakaté krávy s růžovým vemenem a podobně. Jsem toho názoru, že nejlépe na snímcích vypadají běžci v atletickém, a tak si do záběru vybírám právě je.

Atraktivním místem pro fotografování jsou občerstvovací a osvěžovací stanice. Když je teplo, tak se běžci polévají připravenou vodou, vymačkají na sebe „nacucané“ molitanové houbičky; odhozené kelímky, slupky od banánů a pomerančů zase vytvoří nezaměnitelnou kulisu. Jednou v parném počasí jsem využil služeb občerstvovací stanice dokonce i já sám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typický pohled na občerstvovací stanici • Osvěžování houbičkou, namočenou ve vodě
Klepněte pro větší obrázek
Zátiší s kelímky

Ještě mě napadá několik postřehů: závodníci jsou tolerantní, a pokud si kvůli záběru potřebujete stoupnout doprostřed ulice (ovšem ne v davu po startu, tam by to nešlo), ochotně se vám vyhnou. Před čelními závodníky jedou doprovodné vozy – policie, časomíra, motorka s kamerou a docela překáží ve výhledu. A do třetice nezapomeňte fotografovat i okolí, fandící diváky a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kulisa půlmaratonu • Někteří diváci si připravili transparenty
Klepněte pro větší obrázek
A ještě jednou diváci

Cíl

Na velkých akcích bývá vstup na trať do prostoru za cílem vyhrazen jen pro akreditované fotografy. Pokud akreditaci nemáte a přesto byste si chtěli vyfotografovat protnutí cílové pásky, připravte si tvrdé lokty pro vyboxování pozice za hrazením. Trefit ten správný okamžik na pásce pomůže sériové snímání.

Po doběhu jsou většinou závodníci obklopeni skrumáží organizátorů a fotografů; to už se neakreditovaným moc šancí na vyfotografování třeba zajímavého portrétu nedostane, ostatně i uvnitř je to boj. Nezapomeňte si počkat ještě na nejrychlejší ženu; ženy dobíhají přibližně o deset minut později. Že se blíží, poznáte spolehlivě z reproduktorů podle hlášení moderátora. Poté následuje vyhlášení vítězů a předání květin, šeků a medailí. Umístění pódia a nejkratší cestu k němu si zjistěte ještě před startem.

Klepněte pro větší obrázek
Vítěz v cíli i s časomírou

Maratony jsou každopádně vděčné téma. Atraktivní kulisy měst, pestrobarevní běžci a pohodové nenáročné fotografování byste si neměli nechat ujít. Další příležitost se vám naskytne 13. května v rámci Volkswagen Maratonského víkendu v Praze.

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jj...diky...zajimave...pristi rok to zkusim … acter 6. 4. 2012, 09:19
Super článek z praxe, díky. Michal Kára 5. 4. 2012, 08:42

Další podobné články

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?