DIGIarena.e15.cz

Jak se fotí s nejmenší zrcadlovkou na světě?

V nedávné době jsme měli unikátní možnost vyzkoušet si nejmenší zrcadlovku Olympus E-400 v praxi. Ačkoliv se jednalo o předprodukční vzorky, u kterých dojde ještě k malým změnám v použitém firmwaru, rozhodli jsme se podělit se s vámi o první dojmy.
Jak se fotí s nejmenší zrcadlovkou na světě?

V polovině září představil Olympus poslední model digitální zrcadlovky s označením E-400. Spolu s jejím představením neopomněli zástupci společnosti zdůraznit, že se jedná momentálně o nejmenší zrcadlovku na světě. Zajímavostí je, že tento model je určen výhradně pro evropský trh. Se svými rozměry 129,5 × 91 × 53 mm a váhou 380 gramů je menší než tradičně malé zrcadlovky Pentax. Váha tohoto drobečka je pak téměř poloviční oproti Pentaxu nebo třeba Canonu EOS 400D.

Klepněte pro větší obrázek

Právě Canon EOS 400D a Sony Alfa A100 jsou přímí konkurenti Olympusu E-400, všechny tři fotoaparáty mají rozlišení 10 Mpx, řadí se do kategorie malých amatérských zrcadlovek a jejich cena se pohybuje kolem 20 000 korun. Všechny tři modely používají pro záznam CompactFlash karty, Olympus má navíc duální slot a je možné fotografovat i na karty xD Picture Card.

Jaká sedne do ruky?

Pokud jste zvyklí fotografovat zrcadlovkou, digitální nebo analogovou, a dostane se vám do ruky E-400, budete mírně na rozpacích. Tělo je opravdu miniaturní, spíše se rozměry a hmotností podobá většímu kompaktu typu Canon PowerShot S3 IS. Při prvním uchopení jsem nevěděl kam že si mám opřít prsteníček a malíček pravé ruky, protože tělo je velice nízké a na tyto dva prsty bohužel nezůstalo místo. Po určité době si však ruka zvykne a prsty si samovolně najdou místo na spodní straně fotoaparátu, kde plní funkci "vyvažovadla" v předo-zadním směru.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel jsme neměli možnost vyzkoušet snímání s nasazeným bateriovým gripem, který o něco prodlouží samotné tělo. Je více než pravděpodobné, že s nasazeným gripem bude zrcadlovka sedět v ruce mnohem lépe, podobně jako tomu bylo u ergonomicky výborných modelů C5060 WZ a C7070, které měli vysoké tělo. Osobně mi tělo E-400 sedlo do ruky mnohem lépe než třeba Canon EOS 350D nebo 400D. I když je zrcadlovka od Olympusu menší, přece jen se, subjektivně, drží lépe.

Tradiční ovládání

Také ovládání je poměrně intuitivní, na horní straně je vlevo volič expozičních režimů a vedle něj pak kolečko pro nastavení hodnoty vybraného parametru. Na levé straně jsou dvě tlačítka pro nastavení režimu blesku, respektive samospouště a sériového snímání. Pokud máte zkušenosti s ovládáním zrcadlovky Olympus, velice snadno si zvyknete.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana pak nabízí pouze tlačítko zámku expozice, programovatelné tlačítko "Fn" a další tři ovladače. Při fotografování citelně chybí více tlačítek přímého přístupu, kterými by bylo možné měnit základní parametry. Můžete si sice zvolit jaká funkce bude přiřazena programovatelnému tlačítku, sami však uznáte, že jeden ovladač přímé volby je opravdu málo.

Klepněte pro větší obrázek
Předprodukční vzorek – Olympus E-400 + Zuiko Digital 14-42 mm F3,5–5,6

Druhou věcí, která mi při fotografování vadila je absence stavového displeje. V tomto ohledu se názory liší, osobně si však bez stavového displeje připadám jako slepec bez hole. E-400 navíc v hledáčku nezobrazuje počet zbývajících snímků, což je nepříjemné. Na druhou stranu si však konstruktéři zaslouží pochvalu na poměrně dobře zpracované submenu, které vyvoláte tlačítkem "OK" na zadní straně. Po jeho stisknutí se objeví malé menu s přibližně desítkou položek, které můžete rychle měnit – jsou mezi nimi například citlivost, kvalita snímání, nastavení vyvážení bílé apod.

Klepněte pro větší obrázek
Předprodukční vzorek – Olympus E-400 + Zuiko Digital 14-42 mm F3,5–5,6

Jedině v tomto submenu naleznete údaj o počtu zbývajících snímků, a to opravdu nepřehlédnutelnými číslicemi v pravém dolním rohu. Ovšem i k samotnému submenu mám výtku, pokud totiž chcete změnit parametr, který má více stupňů volby (typicky volba ISO), můžete se pohybovat v další úrovni pouze šipkami doprava a doleva, volby nahoru/dolů nefunguje. To znamená, že máte-li nastavenou citlivost ISO 400 a chcete ji změnit na ISO 1 600, která je na místě přímo pod aktuální citlivostí, musíte "proklikat" všechny zbývající hodnoty šipkou vpravo. Můžeme tedy doufat, že ostrá verze firmwaru přinese zlepšení a toto submenu bude možné procházet ve všech směrech.

Tělo bez objektivu = tělo bez hlavy

Po stránce samotného fotografování, nepřinesl nový model žádné závratné změny oproti svým předchůdcům. Hledáček zůstal prakticky stejně velký, ke změně nedošlo ani v počtu zaostřovacích bodů – ty jsou stále tři a díky jejich malému rozptylu tvoří spíše jeden větší segment. Rychlost autofokusu je velice dobrá, stejně tak i reakce na stisk spouště. Přeostření je i s dlouhým sklem 40–150 mm velmi svižné a bezproblémové. V případě nízké hladiny osvětlení funguje autofokus také relativně spolehlivě i bez pomocného paprsku Pokud však máte nastavenou automatiku a ocitnete se například ve slabě osvětlené místnosti, automatika vyklopí blesk a při ostření si "posvítí" několika stroboskopickými, a pro model dost nepříjemnými, předzáblesky.

Klepněte pro větší obrázek
Předprodukční vzorek – Olympus E-400 + Zuiko Digital 40–150 mm F4,0–5,6
Spolu s novou zrcadlovkou, uvedl Olympus na trh i dva nové objektivy, a to ZUIKO DIGITAL ED 14-42 mm F3,5–5,6 a ZUIKO DIGITAL ED 40–150 mm F4,0–5,6. Nutno dodat, že těmito dvěma skly využil potenciál 4/3 formátu pravděpodobně na maximum. Velikost objektivů je, při poměrně malé ztrátě světelnosti, nesrovnatelná s předchozími skly.
Klepněte pro větší obrázek
Předprodukční vzorek – Olympus E-400 + Zuiko Digital 40–150 mm F4,0–5,6

Pro ilustraci – velikost objektivu 14–45 mm F3,5–5,6 je 71 × 86,5mm, velikost nového objektivu 14-42 mm F3,5–5,6 je 65,5 × 61 mm. Ovšem ještě markantnější rozdíl je u druhé dvojice: objektiv 40–150 F3,5–4,5 má rozměry 77 × 107mm, jeho mladší bratříček 40–150 mm F4,0–5,6 měří 65,5 × 72 mm, což je propastný rozdíl.

Takže nejen samotné tělo E-400, ale zejména v kombinaci s novými objektivy oceníte kompaktnost a minimální rozměry zrcadlovky na vlastní kůži. Pokud budou i obrazové výsledky dobré, začne Olympus pomalu ale jistě válcovat konkurenci v segmentu amatérských (mini)zrcadlovek.

Pokud si chcete vyzkoušet digitální zrcadlovku Olympus E-400 v praxi, pak neváhejte a navštivte veletrh Invex/Digitex na brněnském výstavišti, kde bude fotoaparát i se zmíněnými objektivy k dispozici. Na veletrhu naleznete i jiné "kousky", které stojí za shlédnutí – například pevné sklo ZUIKO DIGITAL ED 150 mm F2,0, které váží celých 1 350 gramů, ale za ten zážitek to stojí, podívejte se sami...

Klepněte pro větší obrázek
Olympus E-1 + Zuiko Digital 150 mm F2; 1/160 s; F3,2; ISO 400
Max.velikost
 Klepněte pro větší obrázek
Olympus E-1 + Zuiko Digital 150 mm F2, 1/250 s, F3,2, ISO 400
Max.velikost

Další článek
celkem 30 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Canonisti vás utlučou... mk7201 17. 10. 2006, 17:24
fotky km 16. 10. 2006, 21:35
Re: Canonisti vás utlučou... milan 15. 10. 2006, 22:26
Re: Ergonomie Jacobes 13. 10. 2006, 20:59
Ergonomie Jacobes 13. 10. 2006, 20:51

Další podobné články

Jak na follow focus svépomocí?

Jak na follow focus svépomocí?

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak na supermakro levně a svépomocí?

Jak na supermakro levně a svépomocí?

Kodak Printomatic – instantní automat představen

Kodak Printomatic – instantní automat představen

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Nevíte jaký objektiv? What the Lens vám poradí

Nevíte jaký objektiv? What the Lens vám poradí

Tamron oznámil vývoj nového superteleobjektivu 100–400 mm

Tamron oznámil vývoj nového superteleobjektivu 100–400 mm

Společnost Tamron představila koncept nově vyvíjeného teleobjektivu s ohniskovým rozsahem 100–400 mm a světelností F4,5–6,3, který bude určen především pro digitální zrcadlovky s plnoformátovým snímačem.