DIGIarena.e15.cz

Jak se fotí v jihovýchodní Asii

K radosti z fotografování po asijských zemích existuje několik důvodů, které by se však hodily jinam než na fotografický web. Jak se na fotografující turisty tváří místní?

Osobně mám asijské země rád, a to nejen jako fotograf, protože nám Evropanům nabízí netradiční prostředí, exotiku a kolikrát i novou energii do fotografických žil.

Nezáleží přitom na tom, jestli tam vyrazíte na dovolenou, pracovně, zda budete fotografovat výhradně krajiny nebo se raději potápět pod vodou, či si budete chtít střihnout nějaký ten portrét a dokumentární záběry.

Klepněte pro větší obrázek 
Vietnam

Místa, kde focení je radost

Asiaté se rádi fotografují. Tečka. Tady bych mohl skončit, ale nebyla by to tak celá pravda a asi byste se s tím ani vy nesmířili. Jedná se o příjemný rozdíl vůči fotografování na západ od Lamanšského průlivu, kde začíná poctivá paranoia z fotografií. A vlastně už i překročila hranice a postupuje od západu Evropy směrem na východ.

Nedělám si patent na to, že výše uvedené platí na celou Asii – neplatí. Na její jihovýchodní část ale ano, alespoň z mých zkušeností. Nepopíši detailně každý kout všech zemí, které jsem zde navštívil, nevyjmenuji, jak k fotografování svých tváří přistupují obyvatelé celé Asie. Ne.

Klepněte pro větší obrázek
Kambodža

Například v Indii jsem nikdy nebyl, stejně tak si neodvážím tvrdit, jaké to s focením je mezi Středozemním mořem a Kyrgyzstánem. Procestoval jsem ale Čínu, Vietnam, Kambodžu a odskočil si i na Filipíny. Z toho se odvíjí mé zkušenosti s fotografováním místních obyvatel.

Ne všichni jsou nadšení

Vesměs jsem zde nezažil agresivně negativní přístup k fotografům. A to ani k takovým, kteří už dle mého názoru překračovali určité meze a s fotoaparátem se hnali zachytit „ten jedinečný“ okamžik.

Jen jednou se na mě jeden fotografovaný rozkřičel, že nechce být na fotkách. Inu, dělal něco ne sice zcela nelegálního, ale ani ne úplně úředně povoleného. Ve všech ostatních případech jsem se setkal buďto s pozitivním přístupem = fotografování vůbec nevadilo, nebo s úsměvem a máváním ruky dali najevo, že si nepřejí být fotografováni.

Klepněte pro větší obrázek
Čína

Taky skončíte na fotkách

V případě zemí, které jsem v jihovýchodní části Asie procestoval, se však můžete setkat ještě s opačným přístupem. Sice, že se sami Asiaté budou chtít vyfotografovat s vámi. Těchto případů jsem zaznamenal dokonce více, než odmítnutého mávnutí rukou. Někdy si dokonce půjčili můj fotoaparát, nasadili mi na hlavu svůj klobouk nebo jiný atribut a vyfotografovali mě na můj vlastní přístroj. Pak jsme se museli smát všichni.

Tím neříkám, že to turista fotograf má naprosto jednoduché. Nemá. V případě, že půjdete lovit reportážní snímky, pak jste jako Evropan jasně rozpoznatelný, a budete-li ještě mít v rukou masivní digitální zrcadlovku, tak tím spíš si vás místní budou všímat. Mohou se začít usmívat, nebo se odvracet, nemusí se chovat přirozeně, což nechcete – jestliže vám jde o přirozenost.

Klepněte pro větší obrázek
Vietnam

Podmínka nutná, nikoliv dostačující

Jak se tomu vyhnout by možná vydalo na několik samostatných článků. Můžete třeba začít střílet fotky od pasu, vyměnit zrcadlovku za malý kompakt, čekat tak dlouho, dokud se jejich přirozený výraz nevrátí, předstírat, že fotografujete něco jiného, atd.

Na každý pád jedna malá rada – vždy k fotografování místních přistupujte s úsměvem. Nikdy nefoťte s vážnou tváří, nebo zamračeným výrazem. Úsměv nebudí podezření. A v závěru jedna prosba: nedávejte za focení peníze. Zkazíte dané místo, sobě i všem dalším fotografům, kteří přijdou po vás.

Klepněte pro větší obrázek
Čína
Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Nevím, chtěl jste udělat pěkné fotky (asiati… David Langer 21. 5. 2013, 22:02
Fotky jsou parádní. Co se týká focení na ces… tinkao 10. 5. 2013, 09:08
Takových fotek mám mraky, takže se nezbývá … Noumea 26. 4. 2013, 00:12
To co jsem popisoval já (a myslím, že i auto… Jig 25. 4. 2013, 15:35
Řekl bych, že je naprosto normální se navzáj… Noumea 25. 4. 2013, 09:11

Další podobné články

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Mezinárodní svátek všech fotografů a fotovýrobců – především pak těch, kteří se zaměřují na techniku pro fotografování – veletrh Photokina před týdnem skončil Co se na veletrhu objevilo a jaké jsou trendy?

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Na brněnském hradu Špilberku je od čtvrtka 12. 5. 2016 k vidění početný soubor fotografií světoznámého reportážního fotografa Steva McCurryho. Představen je unikátní průřez celým autorovým dílem.

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

METROPOLives – na cestě evropskými městy

METROPOLives – na cestě evropskými městy

Amsterdam, Berlín, Londýn či Benátky – evropská města, která jsou svým významem pro vlastní zemi důležitá a zásadní. Tyto metropole kulturního a politického života jsou notoricky známé, někdy však možná až moc.

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Hong Kong, mesto svetiel a trblietavých vitrín preplnených značkovým oblečením v ostrom kontraste s pouličnými predajcami – krajčírmi oblekov, garantujúcich výrobu na mieru do dvoch dní.

Pohádková krajina – skotský cestopis

Pohádková krajina – skotský cestopis

„Největším problémem Skotska jsou sami Skotové,“ říká král Eduard II. ve známém filmu Statečné srdce. Zatímco pro něj nejspíš problémem skutečně byli, pro nás, cestovatele, je naopak jejich odlišnost přitažlivá.