6
Fotogalerie

Jak se fotil Air Force One

Přemýšleli jste někdy nad fotografováním dopravních letadel u ruzyňského letiště? Při příležitosti přistání prezidenta USA vám ukážeme jak na to.

Není žádným tajemstvím, že k nám v sobotu 4. dubna přiletěl na návštěvu americký prezident Barrack Obama. A sním i vítaná příležitost pro fotografy – kolem takové události se dá vždy něco nafotit. V mém případě rozhodla blízkost ruzyňského letiště. Takže do batohu výbavu, vyndat kolo ze sklepa a hurá na lov.

Chce-li někdo nafotit přistávající letadla na Ruzyni, má v závislosti na směru provozu dvě možnosti. Jestliže letadla přistávají od východu a startují na západ, je nejvhodnější pozorovatelnou nový kruhový objezd mezi obcemi Přední Kopanina a Tuchoměřice. Leží téměř přesně na ose dráhy cca 900 m od jejího prahu, takže letadel, která ho přelétají, se téměř můžete dotknout. Je-li vzletový směr opačný (což bývá vzhledem k častým západním větrům málokdy), pak podobný luxus skýtá křižovatka mezi Hostouní a Jenčí.

Takže z okna jsem zkontroloval, odkud letadla přistávají a vyrazil jsem do Přední Kopaniny. Pravděpodobnost, že by se během provozu směr vzletu otočil, je malá – znamená to na alespoň třicet minut zastavit provoz letiště. Do batohu jsem zabalil objektiv Canon 70-300 4,5-5,6 IS USM se sluneční clonou – kratší ohnisko by asi nemělo význam. Stativ jsem zavrhl, zbytečně by překážel a letadla se podle mě lépe fotí z ruky. Samozřejmě nechyběla náhradní baterie a karta. Zjistit minutu před okamžikem „O“, že není z čeho nebo na co fotit, není příjemné.

Pan prezident si k přistání vybral pro fotografy výborný čas – kolem půl sedmé večer. Západní slunce lehce prosvětlovalo krajinu nazlátlou barvou, takže celá fotovýprava vypadala slibně. Po příjezdu na místo se ukázalo že podobný nápad měly zhruba tři tisícovky lidí. Naštěstí kolem letiště jsou převážně pole, takže tlačenice (kromě parkování aut) nehrozila. Celou situaci kontrolovalo dost vysoké množství policistů a oblast monitorovaly dva vrtulníky.

Police_web.jpg
max. velikost
Jeden z vrtulníků, který neustále kroužil nad letištěm a jeho okolím – fotka, která vznikla v rámci „zástřelu“

Vzhledem k tomu, že se přistávalo normálně až do poslední chvíle, byl čas zhruba 30 minut na nalezení optimálního stanoviště a vyladění fotografického postupu na „předskokanech“. Takže jsem se dopracoval k nastavení focení v rychlé sekvenci a bodové měření. Citlivost jsem volil tak, aby časy vycházely minimálně kolem 1/250 s (vycházelo mi ISO 400 - 800). Vzhledem k bílému oparu na obloze bylo účelné použít kompenzaci expozice +2/3 (podobně jako na sněhu). Fotilo se samozřejmě do RAWu. A pak už nezbývalo než čekat.
A dočkali jsme se, takže zde jsou vzniklé fotky.

AFO 01_web.jpg
max. velikost
Bohužel proti bílé obloze poněkud zaniká bílý hřbet letadla s nápisem United States of America

AFO 02_web.jpg
max. velikost
V tomto bodě je letadlo nejblíže objektivu – ohnisko 80 mm. Je krásně vidět i „hrb“ na čumáku, který skrývá radar.

AFO 03_web.jpg
max. velikost
O chvilku později, už ze zadu. Na fotce se začíná projevovat ono nazlátlé protisvětlo. Zajímavý je odraz země ne zádi letadla.

AFO 05_web.jpg
max. velikost
Mraky podsvícené sluncem daly fotce zvláštní nádech (opravdu jde stále o přistání, nikoliv o start)

AFO 06_web.jpg
max. velikost
Klasická ukázka nepovedené fotky – levé křídlo přesekává stromek, pravé lampa, nepořádek v popředí ruší pozornost, středová kompozice byla oříznuta… Bohužel, už bylo pozdě hledat jiné stanoviště, takže už lze spolehnout jen na retuše.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud