6
Fotogalerie

Jak se tvoří fotoplanety nejen z panoramatických snímků

Někteří fotografové mne možná prohlásí za kacíře, ale já tvrdím, že z fotografie se dá vytvořit planeta. Nebude sice velká jako měsíc, ale diváka určitě zaujme. Podívejte se, jak na to.

Některé úpravy a editace jsou vyloženě pro zábavu a s fotografií jako takovou mnoho společného nemají. S výsledky však budete zaručeně sklízet obdiv vašich přátel, pokud se rozhodnete uveřejnit svoje dílo například na nějaké sociální síti.

Právě tam se můžete pochlubit vlastní „fotoplanetou“, kterou jednoduše vytvoříte z obyčejné, případně panoramatické fotografie. Ne všechny fotografie jsou na tvorbu fotoplanet vhodné. Z hlediska použité techniky je výhodné mít 360° panoramatickou fotografii. Ta zaručí, že obě strany snímku budou spojeny bez viditelných ostrých hran a přechodů, které mohou kazit celkový dojem. Pokud takový snímek nemáte, měla by pravá i levá strana obsahovat stejné barvy (nebo textury).

Vhodný snímek by měl mít strany v poměru alespoň 2:1, a měl by tedy být dvakrát širší než delší z důvodů zachování ostrosti. Horní a spodní čtvrtina snímku by také měla obsahovat co nejmenší množství detailů (ideální je jednolitá plocha), jelikož jsou tyto části při použití efektu nejvíce rozmazány a deformovány. Horizont snímku musí rovněž splňovat podmínku rovnoběžnosti. To proto, aby se „planeta“ napojovala přesně v tom správném místě. Tím také při úpravě začněte.

Na otevřené fotografii v Adobe Photoshopu CS6 si zobrazte Pravítka pomocí Ctrl + R. Klikněte na nově zobrazenou hornílištu pravítka, podržte a přetáhněte nové pravítko do obrazu k horizontální linii, která by měla být vodorovná.

1.jpg 
Kontrola rovného horizontu za pomoci pravítka

Pokud rovnoběžné vodítko nebude na svém začátku a konci rovnoběžné s horizontální linií snímku, je třeba fotografii oříznout a otočit. Stiskněte C pro vybrání nástroje Oříznutí nebo jej vyberte vlevo z hlavního panelu nástrojů. Přejeďte myší kolem hrany zobrazené mřížky. Jakmile se změní kurzor myši na oboustranně zahnutou šipku, klikněte a pootočte ořez tak, aby se horizont srovnal a byl rovnoběžný s vodítkem. Potvrďte úpravy ořezu stiskem Enteru nebo dvojklikem.

2.jpg 
Snímek „srovnaný“ pro tvorbu fotoplanety

Nyní (pokud fotografie není 360°) potřebujete odstranit motivy, vyskytující se pouze na jedné hraně fotografie tak, aby na sebe oba okraje snímku mohly navázat. Pro odstranění lze použít nástroj Klonovací razítko (S) nebo kombinací nástrojů Výběr (M) a Záplata (J). Stejné nástroje můžete použít pro upravení celé hrany snímku a nahrazení hranou protější.

3.jpg
Úprava snímku pro lepší spojení 

Nyní snímek otočte o 180 stupňů pomocí výběru z hlavní nabídky Obraz | Otočení obrazu | O 180˚. Potřebujete, aby planeta byla kulatá, a proto snímek převeďte na čtverec. Pomocí Alt + Ctrl + I vyvolejte nabídku Velikost obrazu. Odškrtněte volbu Zachovat proporce a zkopírujte hodnotu Šířky obrazu do Výšky tak, aby byly obě hodnoty stejné a potvrďte.

Zbývá už jen aplikovat filtr na vytvoření planety. Klikněte do obrazu a stiskněte Ctrl + A pro výběr. Z hlavního menu zvolte Filtr | Deformace | Polární souřadnice, zkontrolujte zaškrtnutí volby Pravoúhlé na polární a potvrďte.

4.jpg
Začištění spojených okrajů snímku

V místech, kde na sebe hrany přesně nenavazují, upravte nově vytvořenou „planetu“ například pomocí Klonovacího razítka (C), aby přechod byl hladký. Jakmile budou přechody vypadat jemně, ořízněte hrany obrazu podle vkusu.

pred.jpg po.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo pak vytvořená fotoplaneta
 

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud