DIGIarena.e15.cz

Jak udělat z černobílého snímku barevný?

Kouzlu černobílé fotografii podlehlo nemálo lidí, hodně jich také proto převádí snímky z barvy. Skutečnost, že existuje i opačný trend – tedy obarvování starých snímků – může být pro řadu lidí novinkou.

Počátky barvení fotografií se počítají zhruba od poloviny 19. století. V té době se používaly chemické sloučeniny, jejichž slavnou éru ukončily až diapozitivy. V závislosti na použité chemické látce měla fotografie různou barevnost.

Za typický příklad využití kolorování lze v umělecké fotografii považovat velkou část tvorby Jana Saudka – jednoho z našich předních fotografů. Ten se pomocí této techniky proslavil v celosvětovém měřítku, i díky němu v druhé polovině dvacátého století ruční kolorování zažívalo obrození.

Dobrým zdrojem černobílých fotografií vhodných pro kolorování jsou archivní fotografie starší než půl století. Kolorování snímků je především zábava – je jasné, že efekt nebude a ani nemá vypadat naprosto přirozeně, to není jeho cílem. Jedná se o retro styl fotografií a způsob, jak si přiblížit dobu, kdy se fotografie barvily ručně.

Poprat se také musíte s naskenováním starých snímků. Čím vyšší rozlišení, tím lepší pro následné digitální úpravy. Ty si ukážeme v programu Adobe Photoshop CS6

Obarvěte minulost

V programu s otevřeným snímkem klikněte na vrstvu s názvem Pozadí a pomocí Ctrl + J vrstvu duplikujte. Vznikne nová Vrstva 1. Pokud máte pocit, že je původní fotografie trochu více nažloutlá, nebo oranžová, odbarvěte ji pomocí Ctrl + Shift + U. Fotografii je nyní zapotřebí rozdělit na plochy a každou z nich barvit jednou barvou.

Zvolte nástroj Rychlý výběr (W), upravte jeho velikost podle velikosti plochy, kterou budete vybírat a kliknutím dovnitř ní se s jeho pomocí snažte plochu ohraničit. Pokud nástrojem přesáhnete oblast, kterou chcete zvolit, přidržte Alt pro invertování nástroje (znázorněno symbolem mínus uprostřed kurzoru) a vybranou plochu klikáním na její hrany zmenšete. Až budete s výběrem hotovi, klikněte na tlačítko Zpřesnit okraje na horní liště.

Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření nové vrstvy a rychlý výběr 

V nově otevřeném okně změňte Zobrazení u Režimu zobrazení na položku Na bílé, abyste viděli výsledek ořezu. V části Zjišťování okraje nastavte Poloměr tak, aby jemné detaily na hranách vybrané oblasti, jako například vlasy, byly na výřezu viditelné. Ve většině případů stačí hodnota 5 ob. Prolnutí okrajů v části Nastavit okraj nastavte přibližně na hodnotu 2 ob, Kontrast na hodnotu 10 % a parameter Posunout okraj na 0. Výstup do změňte na Nová vrstva s maskou vrstvy a zatrhněte Zapamatovat nastavení, protože budete celou proceduru opakovat ještě několikrát pro další plochy.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení okrajů 

Přepněte se na vrstvu, která se jmenuje Vrstva 1 kopie. Stiskněte Ctrl + U. V nabídce Odstín a sytost zaškrtněte volbu Kolorovat a Náhled pak pro okamžité zobrazení výsledku. Posuvníkem H-odstín vyberte barvu, kterou chcete použít na část obrazu a dalšími táhly upravte její sytost a světlost podle vkusu. Potvrďte nastavení.

Klepněte pro větší obrázek 
Úprava barevného odstínu

Nyní je vybraná část obrazu obarvená, ale některé její části bude třeba ručně doladit. Přepněte se do černobílé masky vrstvy kliknutím na ni. Zvolte nástroj Štětec (B). Nastavte barvu pro popředí a pozadí pro štětec na černou a bílou příslušným tlačítkem, nebo stiskem klávesy D.

Klepněte pro větší obrázek 
Práce s maskou vrstvy

Nyní pomocí štětce a kreslením bílé barvy do černobílé masky vrstvy rozšiřte barevnou plochu tam, kde je potřeba. Naopak pro odstranění barvy použijte černou barvu popředí (štětce) – rychle se na ni přepnete pomocí klávesy X.

Jakmile budete mít finální pokrytí plochy ve snímku barvou hotové, přepněte do Vrstvy 1 a celý postup od volby nástroje Rychlý výběr opakujte pro všechny plochy, které ještě nejsou obarveny. Obrníte-li se trpělivostí, odměnou vám bude zbrusu nový akcent snímku. Barevný!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo původní snímek, vpravo pak fotografie po úpravách

Článek vyšel v časopise Computer

Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Hm, princezna z ošklivince, ale meďa ujde. pompa 14. 5. 2014, 00:55
Proc ban. Mistr vylozene pritahne hodne lidi… Radek71 14. 5. 2014, 00:01
Se divím, že za ty Tvoje ujetiny se kterými … jack08 13. 5. 2014, 22:09
Čas od času snímky též koloruji. Ve výsledku… Daniel Wonder 13. 5. 2014, 19:12
Toto mne nevadí, má to vkus. Já mám takto do… Radek71 13. 5. 2014, 14:01

Další podobné články

Google najde vašeho dvojníka v uměleckých dílech podle vaší selfie

Google najde vašeho dvojníka v uměleckých dílech podle vaší selfie

Naučte se ovládat Lightroom klávesnicí

Naučte se ovládat Lightroom klávesnicí

10 rychlých úprav ve Photoshopu, které byste měli znát

10 rychlých úprav ve Photoshopu, které byste měli znát

DxOMark se odděluje od DxO Labs a je nově nezávislou soukromou společností

DxOMark se odděluje od DxO Labs a je nově nezávislou soukromou společností

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

NIMA: Umělá inteligence, která pozná estetickou a technickou kvalitu fotek

NIMA: Umělá inteligence, která pozná estetickou a technickou kvalitu fotek

Vydělávejte na snímcích, které vyfotíte digitálem nebo mobilem

Vydělávejte na snímcích, které vyfotíte digitálem nebo mobilem

Chcete-li na svých fotografiích vydělat nějakou korunu, nemusíte je tisknout na velký formát a vystavovat v galeriích. Díky mnohým službám totiž můžete prodat jen jejich digitální kopii, a to velice snadno a s minimem práce

Nová verze pluginů Nik Collection by se měla objevit zřejmě v polovině roku 2018

Nová verze pluginů Nik Collection by se měla objevit zřejmě v polovině roku 2018