Jak v ZME srovnat kácející se budovy a křivý horizont

Jak v ZME srovnat kácející se budovy a křivý horizont

Při fotografování staveb se téměř nikdy nevyhnete jevu, kdy se jejich horní část sbíhá směrem do středu snímku. Může za to perspektiva – vzdálenější předměty vidíme v porovnání s těmi v popředí jako menší. Jde tedy o stejný efekt jako například typické v dáli se sbíhající koleje. Ty však vypadají přirozeně, „kácející“ se budovy ve většině případů nikoliv.

Efekt by nevzniknul, pokud byste fotografovali v úrovni poloviny výšky budovy. To však samozřejmě ve většině případů není možné. Také existují fotoaparáty se speciálními objektivy na fotografování staveb, jejich cena je však vysoká a běžným fotografům se rozhodně nevyplatí. Nezbývá tedy nic jiného, než si dodatečně pomoci v počítači. Oprava je naštěstí velmi jednoduchá a zvládne ji naprostá většina grafických editorů, včetně Zoner Media Exploreru 6.

ZME navíc obsahuje ještě i podobnou funkcí na srovnání horizontu. Ne vždy se vám totiž především v terénu podaří fotoaparát držet přesně ve vodorovné poloze. To napravíte ještě před srovnáním staveb.

1. V Průzkumníku ZME vyhledejte snímek, jenž chcete srovnat. Dvakrát poklepejte na jeho miniaturu, tím ho otevřete v samostatném Editoru. Pro vodorovné srovnání snímku nejprve zvolte nástroj Srovnání horizontu . Přes střed snímku se zobrazí přímka s dvěma body. Pomocí nich (táhnutím myší) nastavte přímku tak, aby byla podél hrany, jež má být ve skutečnosti vodorovná. Ve volbách nástroje v horní liště zaškrtněte možnost Automatický ořez, odstraní se tak okraje, které po natočení snímku vzniknou. Nakonec stiskněte Použít.

2. Narovnání sbíhajících se linií provedete nástrojem s poněkud odborným názvem Úprava kolinearity . Přes snímek se tentokrát zobrazí hned dvě přímky, a to pro změnu svislé. Na každé z nich jsou opět 2 body. Pomocí nich každou z přímek nastavte tak, aby kopírovaly levou, resp. pravou hranu kácející se budovy. Někdy je vhodné přímky nastavit mírně kolměji, aby budova po úpravě nevypadala až nepřirozeně rovně. Opět ponechte zaškrtnutou možnost Automatický ořez, nakonec stiskněte tlačítko Použít

3. Pokud by se vám po úpravě objekt na snímku jevil poněkud širší nebo naopak vyšší, než by odpovídalo realitě, obrázek můžete jemně zdeformovat po zadání příkazu Upravit | Změna rozměrů (Ctrl + E). V otevřeném dialogovém okně zrušte zaškrtnutí volby Zachovat proporce. Nyní mírně zmenšete hodnotu v poli Šířka (pro zúžení) nebo Výška (pro vizuální rozšíření). Zaškrtněte možnost Automatický náhled, abyste v pravém okně mohli pozorovat míru změny. Jste-li spokojeni, stiskněte OK.

Výsledný výřez můžete ještě poupravit nástrojem Výběr obrázku .

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud