DIGIarena.e15.cz

Jak vznikla Fotografie týdne: Lady Anna

Jak vznikla Fotografie týdne: Lady Anna

Pokračujeme v nepravidelném seriálu, ve kterém autoři snímků, které jsme vybrali jako Fotografii týdne, popisují okolnosti vzniku svých fotek. Ján Vernarec píše, jak vznikl jeho snímek Lady Anna.

Klepněte pro větší obrázek
Lady Anna (foto: Ján Vernarec)

Fotografia vznikla z nudy. Už nejaké dva mesiace som sa nedostal k foteniu a to ma nejakým spôsobom ničilo, nakoľko ma fotenie veľmi baví. Z trucu som si povedal, že nebudem čakať na jar, kedy sa slnko oprie a sneh zmizne z okolitých lúk a lesov ako aj z miest – keďže väčšinu fotografií zameraných na portrét fotím v exteriéri so systémovými bleskami. Narýchlo som si vybavil, aby moja známa si našla čas, a zájdeme do ateliéru, kde pretvorím už dlhodobé nápady konečne do reality.

Ateliér je pre mňa „mŕtve“ miesto, kde fotograf musí popustiť uzdu fantázie viac než kdekoľvek inde a musí vedieť, čo chce nafotiť. Exteriér je pre mňa osobne ľahší, dá sa ťažiť z okolia, ktoré sa podpíše na celkovom ráze fotky. Modelku som mal vyhliadnutú už dlhšiu dobu, pretože sa mi na túto fotku výzorovo veľmi hodila. Presne som vedel, ako má vyzerať styling vlasov, ako si predstavujem namalované oči, pery a aké oblečenie k tomu potrebujem – všetko som to nosil v hlave už dlhú dobu a videl som jasne výsledok. Len k praktickej časti som sa nemohol dostať.

Pre nafotenie modelky som použil Nikon D700 s nasadeným objektívom 24–70mm f/2.8. Vopred som vedel, že chcem dosiahnuť vďaka širokému ohnisku okolo 30 mm inú perspektívu, aká sa všeobecne pri portréte používa (fullframe je pre niečo takéto vďačnejší než APS snímač). Táto perspektíva dodáva fotke osobitý ráz, ktorý by som nedosiahol s ohniskom okolo 50–80mm. Mnohí ľudia s touto perspektívou celkom bojujú.

Svietenie bolo doriešené štúdiovými bleskami Bowens, ktoré som odpaľoval rádiovým odpaľovaním PocketWizard – šikovné a výkonné riešenie pre fotenie kdekoľvek bez akýchkoľvek káblov, ktoré mi nadmieru vyhovuje. Hlavným svetlom bolo 500Ws Bowens blesk s nasadeným malým softboxom, ktorý prešiel „home-made“ úpravami pre úplne špecifické usmernenie svetla, ktoré malo dopadať iba na tvár modelky a okrajovo na dekolt a ramená. Druhé svetlo bolo nasadené na veľkom 150cm Octagone a slúžilo na dosvietenie scény pre eliminovanie tieňov. Niekde bolo použité aj tretie a štvrté svetlo, ale práve si nespomínam, či práve pre túto fotku bolo použité alebo nie.

Postproces som riešil cez Photoshop CS5 a doklikal som sa k výsledku, ktorý mi vyhovoval – farebné korekcie, retuš. Svoju dušičku som si uspokojil na možno ďalšie dva mesiace.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Fotografie týdne: i uklízení může být zábava

Fotografie týdne: i uklízení může být zábava

Prvním krokem, který se v příručkách pro osobní rozvoj či článcích doporučuje, je udělat si pořádek – v sobě, kolem sebe, ve vztazích i v domácnosti. Pořádek je to, co vznikne aplikaci řádu.

Fotografie týdne: Praha hlavní nádraží

Fotografie týdne: Praha hlavní nádraží

Josef Fanta na konci devatenáctého století realizoval budovu secesního nádraží, kterou zná asi každý. Ať již ji vnímá jako místo příjezdu do svého domova, nebo naopak místo, kam směřuje za prací, jako začátek cest nebo jejich vyústění, tak se mu v podstatě nelze vyhnout

Fotografie týdne: Vlnka – o šatech, ozdobách a odhalování

Fotografie týdne: Vlnka – o šatech, ozdobách a odhalování

Jednou ze zajímavých etnologických činností je sledování pohřebních rituálů různých kultur, podle toho, z jakého prostředí vycházejí, jaké jsou jejich další obřady, co danou společností preferovaný či akcentovaný způsob života přináší za specifika.

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

Fotografie týdne: Stromm

Fotografie týdne: Stromm

Snímek o tom, jak do stromů promítáme sami sebe v touze se převyšovat a přerůst, přetrvat svou existenci. Tak nějak automaticky, bez námahy. Stromy mají pro člověka od pradávna mystický charakter, a to nejen ve smyslu lidového objímání stromů nebo vycházení do přírody.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Fotografie týdne: Konec nákladového nádraží Žižkov

Fotografie týdne: Konec nákladového nádraží Žižkov

„Něco končí a něco jiného začíná“. Tato lidová úvaha je hojně rozšířená a má sloužit jako jakési pohlazení, zdroj naděje pro někoho, kdo se setká s koncem, který nechtěl. Jde o tvrzení, které v sobě mísí naději a jistý idealismus.

Fotografie týdne: jak běží čas metrem – o čase a bezčasí tančících v mysli fotografa

Fotografie týdne: jak běží čas metrem – o čase a bezčasí tančících v mysli fotografa

Co je to čas? Dokud se mne na to nikdo nezeptá vím to, ale jakmile mám odpovědět, uniká mi to. Tak nějak by bylo možné parafrázovat slavný výrok, jehož autorem je Aurelius Augustinus.