DIGIarena.e15.cz

Jak vznikla Fotografie týdne: Lady Anna

Jak vznikla Fotografie týdne: Lady Anna

Pokračujeme v nepravidelném seriálu, ve kterém autoři snímků, které jsme vybrali jako Fotografii týdne, popisují okolnosti vzniku svých fotek. Ján Vernarec píše, jak vznikl jeho snímek Lady Anna.

Klepněte pro větší obrázek
Lady Anna (foto: Ján Vernarec)

Fotografia vznikla z nudy. Už nejaké dva mesiace som sa nedostal k foteniu a to ma nejakým spôsobom ničilo, nakoľko ma fotenie veľmi baví. Z trucu som si povedal, že nebudem čakať na jar, kedy sa slnko oprie a sneh zmizne z okolitých lúk a lesov ako aj z miest – keďže väčšinu fotografií zameraných na portrét fotím v exteriéri so systémovými bleskami. Narýchlo som si vybavil, aby moja známa si našla čas, a zájdeme do ateliéru, kde pretvorím už dlhodobé nápady konečne do reality.

Ateliér je pre mňa „mŕtve“ miesto, kde fotograf musí popustiť uzdu fantázie viac než kdekoľvek inde a musí vedieť, čo chce nafotiť. Exteriér je pre mňa osobne ľahší, dá sa ťažiť z okolia, ktoré sa podpíše na celkovom ráze fotky. Modelku som mal vyhliadnutú už dlhšiu dobu, pretože sa mi na túto fotku výzorovo veľmi hodila. Presne som vedel, ako má vyzerať styling vlasov, ako si predstavujem namalované oči, pery a aké oblečenie k tomu potrebujem – všetko som to nosil v hlave už dlhú dobu a videl som jasne výsledok. Len k praktickej časti som sa nemohol dostať.

Pre nafotenie modelky som použil Nikon D700 s nasadeným objektívom 24–70mm f/2.8. Vopred som vedel, že chcem dosiahnuť vďaka širokému ohnisku okolo 30 mm inú perspektívu, aká sa všeobecne pri portréte používa (fullframe je pre niečo takéto vďačnejší než APS snímač). Táto perspektíva dodáva fotke osobitý ráz, ktorý by som nedosiahol s ohniskom okolo 50–80mm. Mnohí ľudia s touto perspektívou celkom bojujú.

Svietenie bolo doriešené štúdiovými bleskami Bowens, ktoré som odpaľoval rádiovým odpaľovaním PocketWizard – šikovné a výkonné riešenie pre fotenie kdekoľvek bez akýchkoľvek káblov, ktoré mi nadmieru vyhovuje. Hlavným svetlom bolo 500Ws Bowens blesk s nasadeným malým softboxom, ktorý prešiel „home-made“ úpravami pre úplne špecifické usmernenie svetla, ktoré malo dopadať iba na tvár modelky a okrajovo na dekolt a ramená. Druhé svetlo bolo nasadené na veľkom 150cm Octagone a slúžilo na dosvietenie scény pre eliminovanie tieňov. Niekde bolo použité aj tretie a štvrté svetlo, ale práve si nespomínam, či práve pre túto fotku bolo použité alebo nie.

Postproces som riešil cez Photoshop CS5 a doklikal som sa k výsledku, ktorý mi vyhovoval – farebné korekcie, retuš. Svoju dušičku som si uspokojil na možno ďalšie dva mesiace.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

Fotografie týdne: o ztracených domovech

Fotografie týdne: o ztracených domovech

Snímek o ztracených domovech ukazuje jeden takový tvůrčí pokus, který je ale nedokončený, neúplný, rozdělaný. Ukazuje rozestavěný dům, který už asi nikdo nepostaví; psa, který se dívá kolem sebe a neví, kam patří.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Fotografie týdne: V dešti – o poetice, kráse a modelování světa

Fotografie týdne: V dešti – o poetice, kráse a modelování světa

Déšť je přírodní jev se zvláštní poetikou. Pokud na poušti začne pršet, tak velice rychle rozkvete a zazelená se. Celé to působí téměř jako zázrak – vyprahlá kamenitá poušť se během několika chvil přemění na krásné místo.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

Fotografie týdne: Dukovany: O posunu od jak k proč

Fotografie týdne: Dukovany: O posunu od jak k proč

Říká se, že dobrá architektura by měla určitým způsobem citlivě pracovat s okolní krajinou. Santini na Vysočině vycházel z barokní představy, že ji lze přeměnit. Jeho stavby s krajinou nelícovaly, neztrácely se, ale dotvářely ji.

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.