DIGIarena.e15.cz

Jak vznikla Fotografie týdne: Lady Anna

Jak vznikla Fotografie týdne: Lady Anna

Pokračujeme v nepravidelném seriálu, ve kterém autoři snímků, které jsme vybrali jako Fotografii týdne, popisují okolnosti vzniku svých fotek. Ján Vernarec píše, jak vznikl jeho snímek Lady Anna.

Klepněte pro větší obrázek
Lady Anna (foto: Ján Vernarec)

Fotografia vznikla z nudy. Už nejaké dva mesiace som sa nedostal k foteniu a to ma nejakým spôsobom ničilo, nakoľko ma fotenie veľmi baví. Z trucu som si povedal, že nebudem čakať na jar, kedy sa slnko oprie a sneh zmizne z okolitých lúk a lesov ako aj z miest – keďže väčšinu fotografií zameraných na portrét fotím v exteriéri so systémovými bleskami. Narýchlo som si vybavil, aby moja známa si našla čas, a zájdeme do ateliéru, kde pretvorím už dlhodobé nápady konečne do reality.

Ateliér je pre mňa „mŕtve“ miesto, kde fotograf musí popustiť uzdu fantázie viac než kdekoľvek inde a musí vedieť, čo chce nafotiť. Exteriér je pre mňa osobne ľahší, dá sa ťažiť z okolia, ktoré sa podpíše na celkovom ráze fotky. Modelku som mal vyhliadnutú už dlhšiu dobu, pretože sa mi na túto fotku výzorovo veľmi hodila. Presne som vedel, ako má vyzerať styling vlasov, ako si predstavujem namalované oči, pery a aké oblečenie k tomu potrebujem – všetko som to nosil v hlave už dlhú dobu a videl som jasne výsledok. Len k praktickej časti som sa nemohol dostať.

Pre nafotenie modelky som použil Nikon D700 s nasadeným objektívom 24–70mm f/2.8. Vopred som vedel, že chcem dosiahnuť vďaka širokému ohnisku okolo 30 mm inú perspektívu, aká sa všeobecne pri portréte používa (fullframe je pre niečo takéto vďačnejší než APS snímač). Táto perspektíva dodáva fotke osobitý ráz, ktorý by som nedosiahol s ohniskom okolo 50–80mm. Mnohí ľudia s touto perspektívou celkom bojujú.

Svietenie bolo doriešené štúdiovými bleskami Bowens, ktoré som odpaľoval rádiovým odpaľovaním PocketWizard – šikovné a výkonné riešenie pre fotenie kdekoľvek bez akýchkoľvek káblov, ktoré mi nadmieru vyhovuje. Hlavným svetlom bolo 500Ws Bowens blesk s nasadeným malým softboxom, ktorý prešiel „home-made“ úpravami pre úplne špecifické usmernenie svetla, ktoré malo dopadať iba na tvár modelky a okrajovo na dekolt a ramená. Druhé svetlo bolo nasadené na veľkom 150cm Octagone a slúžilo na dosvietenie scény pre eliminovanie tieňov. Niekde bolo použité aj tretie a štvrté svetlo, ale práve si nespomínam, či práve pre túto fotku bolo použité alebo nie.

Postproces som riešil cez Photoshop CS5 a doklikal som sa k výsledku, ktorý mi vyhovoval – farebné korekcie, retuš. Svoju dušičku som si uspokojil na možno ďalšie dva mesiace.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Fotografie týdne: V šachu...

Fotografie týdne: V šachu...

Šachy jsou jednou z nejpozoruhodnějších her, které člověk kdy vymyslel. Dlouhou dobu platily za jistý etalon lidského intelektu, hráli je chytří lidé, se strategickým a analytickým myšlením, dobrou pamětí a schopností se dlouho soustředit.

Fotografie týdne: como te gusta el blues perezoso

Fotografie týdne: como te gusta el blues perezoso

Z hodin na Fakultě informatiky si vzpomínám na rýmovačku vyučujícího programování: „Kdo má dobrý vkus, programuje v C++, kdo má vkus slabší, tomu Cčko stačí.“ Tato jednoduchá veršovánka ukazuje, jak problematické je to s vkusem.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

Fotografie týdne: Cesta domov

Fotografie týdne: Cesta domov

Karel Václav Rais ve své známé básni tématizuje cestu k domu následovně: „Cestička k domovu známě se vine. Hezčí je krásnější než všecky jiné. … A kdybych ve světě smutně se míval, na téhle cestičce vždy bych si zpíval.“ Jde o báseň, která je pozoruhodná nejméně dvěma momenty, které autor nemohl v době jejího napsání rozhodně zamýšlet

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Fotografie týdne: Šťastie je ako sklo

Fotografie týdne: Šťastie je ako sklo

Je moderní říkat, že ničeho, co člověk v životě udělal, nelituje. Otázkou, je, zda je takový postoj možný a především, co daná věta vlastně znamená. Předně je třeba říci, že asi není nikdo, kdo by se vždy rozhodl tak, aby z perspektivy své přítomnosti nyní mohl říci, že všechna jeho rozhodnutí byla správná.

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Fotografie týdne: Warm-up – o barvách a nejen jejich teplotě

Fotografie týdne: Warm-up – o barvách a nejen jejich teplotě

Jazykové pojmenování barev je zajímavým fenoménem. Podle jedné z teorií se do jazyka barvy přidávají postupně. Každý jazyk potřebuje mít diferenci mezi bílou a černou, později přidá červenou, pak zelenou a žlutou a šestá barva je modrá.