Jak vznikla fotografie týdne: Tavba

Jak vznikla fotografie týdne: Tavba

Viktor Mácha, autor dnes vyhlášené fotografie týdne, popisuje pozadí vzniku svého snímku.

01.jpg
=tavba= (foto: v__m)

Fotografie vznikla během mé dubnové expedice na Ukrajinu s cílem dokumentace východoevropského metalurgického průmyslu v rámci ucelenějšího soukromého projektu, který v současné době čítá kolem devadesáti zpracovaných hutních závodů napříč celou Evropou.

Snímek zachycuje kruhovou licí halu moderní vysoké pece č.9 v huti Krivorizhstal (ArcelorMittal Krivoj Rog). Scéna to není ale nijak výjimečná. Velice podobný interiér mají kupříkladu vysoké pece v polské Dąbrowie Górnicze (viz níže otištěná fotka), ale i řada dalších, zejména východněji situovaných hutí (Rusko, Kazachstán, Indie, Japonsko).

polsko_macha.jpg
Vysoké pece v polské Dąbrowie Górnicze, foto: Viktor Mácha

Kruhové konstrukce bývá užíváno u velkokapacitních vysokých pecí z pravidla se čtyřmi výpustmi železa. Jako i v tomto případě se zpravidla soustředím na typologické zachycení jednotlivých částí průmyslového závodu současně se samotným výrobním procesem. Fotoaparáty střídám podle potřeby, koncepci scény a světelných podmínek. V tomto případě to byl Nikon D300, kterým jsem si vlastně původně jen měřil expozici.

Jinak fotím s Mamiyou RZ67 Pro II, v exteriérech pak pracuji s velkoformátovou kamerou Sinar F1. Používání jen jednoho univerzálního přístroje na vše je dle mého soudu nesmysl.
Fotografie prošla běžným postprocesem, tedy srovnáním jasů a stínů a korekcí barev po jednotlivých kanálech. Nakonec jsem použil ještě jeden podexponovaný snímek pro ztlumení nejsvětlejších částí.

Industriální fotografii, se zaměřením výhradně na hornictví a hutnictví, se věnuji nějakých šest let a Ukrajina byla v tomto ohledu dlouholetá nutnost. Příprava cesty společně se získáním všech potřebných povolení zabrala rok a půl. V případě zájmu čtenářů jsou dříve realizované lokality ke zhlédnutí na mém webu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud