25
Fotogalerie

Jaké fotopříslušenství přibalit na cesty? [redaktoři radí]

Pěknou fotku z dovolené vám „nezařídí“ jen nadupaný fotoaparát, důležité je myslet i na další fotodoplňky, které vám mohou usnadnit nejen cestování s kamarádem foťákem, ale především samotné fotografování.

Léto je čas dovolených, kdy téměř každý vyráží na zkušenou do světa nebo třebas jen za humna svého domovského kraje. Většinou si chce své zážitky uchovat nejen v paměti, která může být pěkně děravá, ale i na obrázcích.

O tom jaké fotoaparáty jsou k cestování nejlepší, jsme psali v jednom z minulých dílů naší letně-vánoční série, v tomto článku se zaměříme na fotopříslušenství, které vám může usnadnit samotné cestování s fotoaparátem, popř. rozšířit tvůrčí možnosti vašeho přístroje.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Akumulátory a další zdroje energie

Na cestách do zapadlých končin je nutné počítat s tím, že nemusí být k dispozici zdroj elektrické energie. Za tímto účelem se vyplatí vzít s sebou více energetických zdrojů, které zajistí přísun šťávy do vašich přístrojů, ať už se jedná o kompakt, bezzrcadlovku nebo zrcadlovku. Počet náhradních akumulátorů se jistě bude řídit charakterem/civilizovaností končiny, kam se chcete vydat. V zásobě byste měli mít minimálně jeden navíc.

V setu s fotoaparátem dostanete pouze jediný akumulátor, takže velmi brzy budete řešit přikoupení dalšího. A určitě se setkáte s problémem, zda se vám vyplatí pořídit dražší originální, nebo se spokojíte s levnějším neoriginálem. Čím se od sebe kromě ceny liší? Jednoduše výdrží – u neoriginálních baterií musíte počítat s až o polovinu nižším výkonem, záleží samozřejmě na značce plagiátu – osvědčenými jsou AVACOM nebo PATONA.

5535845.jpgpatona-baterie-pro-foto-canon-lp-e10-860mah_i98657.jpg

Pokud lze váš fotoaparát nabíjet prostřednictvím USB kabelu, jako kompaktní alternativa může zafungovat záložní zdroj Power Bank. Pro fotoaparáty se hodí zvolit powerbanku s vyšší kapacitou, nad 6 000 mAh, a vyšší hodnotou výstupního proudu (cca 5 V).

Na trhu je spousta značek, ale také jejich padělků. Nejlevněji lze Power Banku pořídit na zahraničních e-shopech, jako je e-bay apod., ovšem musíte počítat s delší dobou doručení, nejistotou, zda se nejedná o neoriginální zboží, a horší dostupností v případě reklamace. Proto radím vsadit na osvědčené české internetové obchody, které jsou v případě jakýchkoli problémů ihned po ruce.

Cena produktu se liší nejen provedením, ale především kapacitou: logicky čím je vyšší, tím je Power Banka dražší. Jako dobrý poměr cena/výkon doporučujeme Xiaomi NDY-02-AD.

020015_V.jpg
Barevné varianty Xiaomi NDY-02-AD PowerBank 10 400 mAh 

Kapacita vnitřních Li-Ion baterií, jejichž výrobcem je Samsung a LG, činí 10 400 mAh. Až 93 % z celkové kapacity přejde do nabíjeného zařízení, což je velmi vysoké číslo – u řady výrobků je efektivní kapacita mnohem nižší (a výrobce ji raději neuvádí). Power Banka disponuje LED indikací stavu nabití a dvojicí konektorů: micro USB pro dobití „banky“ (trvá cca 5,5 hodiny) a standardní USB (DC 5,1V / 2,1A) k nabití připojeného zařízení. Rozměry a váha přístroje jsou 90,5×77×21,6 mm a 250 g.

Power-Bank-10400mAh-4.jpg

Zdroj Xiaomi MI Charger disponuje propracovaným ochranným systémem: regulací teploty, kontrolou vstupního a výstupního napětí, která zajistí optimální nabíjení připojeného zařízení, jističem, jenž při při případném zkratu přeruší nabíjení, ochranou před přebíjením a automaticky vypnutím při odpojení zařízení.

Čisticí pomůcky

V brašně, popř. kapse, žádného výletníka by neměl chybět nástroj k ošetření objektivu. Odhlédneme od specializovaných prostředků, které se hodí maximálně na takové to domácí leštění, a soustředíme se na ty nejpraktičtější a nejskladnější.

Nutným minimem je utěrka z mikrovlákna. Za pár kaček je k dostání např. v optice většinou v menších rozměrech, pokud byste však zatoužili po pořádné „plachtě“ vyrobeném z moderních materiálů a třebas i opatřených logem vaši oblíbené fotografické značky, budete muset zamířit do specializovaných obchodů. Zcela jistě tu zanecháte větší obnos, od cca 100 Kč výše. Příkladem budiž utěrka od B+W (výrobce filtrů), kterou lze prát a jež údajně ani po 2 000 použitích neztratí nic na své účinnosti.

b-w-photo-clear-industrieltuch-84195_3 (1).jpg0034117l.jpg

Jako nejpraktičtější doplněk k nezbytnému hadříku se mi osvědčil Lens Pen – kombinace štětečku a uhlíkového leštítka, které z objektivu spolehlivě odstraní mastnotu (od nenechavých prstů především) aniž by poškodilo antireflexní vrstvy. Mou oblíbenou značkou je Vanguard, který kromě dvoufunkčí verze (CK-2N1) nabízí i variantu (PLC) s ofukovacím balonkem.

plc.jpgck2n1-2.jpg
Velvo: Vanguard PLC, vpravo: Vanguard CK-2N1

Pokračování 2 / 3

Do čeho? Batohy a brašny

Zavazadlo je vhodné volit podle toho, kde se budete pohybovat. Na cestě do hor i do údolí oceníte komfort, který vám zprostředkuje jedině batoh, brašna se vám zase bude hodit na kratší výlety po památkách apod., kdy potřebujete mít svou techniku okamžitě po ruce.

Na výběr je řada systémů různých koncepcí a značek, cílem tohoto článku není podat kompletní přehled, ale pouze vybrat výrobky, které se nám osvědčili v praxi. Nebuďte proto popuzeni, že v tipech nenaleznete své favority a podělte se o ně v diskuzi.

Batohy

Na delší treky, ale i k různým sportovním aktivitám se mi osvědčil batoh řady LowePro Photo Sport. Při pohybu batoh perfektně sedí nejen díky vyztuženým, polstrovaný zádům, ale především díky dvojitému fixačnímu systému – hrudnímu a bedernímu pásu. Podle objemu vaši fotovýbavy a také podle množství osobních věcí, které si chcete vzít s sebou, můžete volit ze tří velikostí 100 AW (nově Sling), 200 AW a Pro 30L AW.

lowepro-photo-sport-200-aw.jpgLWP 200.jpg
LowePro Photo Sport 200 AW

Batohy mají prostornou část pro osobní věci. A vězte, že do objemnějšího modelu 200 AW toho vměstnáte opravdu mnoho: kromě drobností a osobní dokladů i lékárničku, pořádnou svačinu a náhradní oblečení. Do polstrované vaničky se vejde tělo zrcadlovky s objektivem, plus druhé sklo nebo blesk.

V zádové části je navíc k dispozici komora, do níž můžete vložit buďto camelback, nebo notebook, popř. dokumenty do velikosti A4. Pokud byste i tak postrádali více prostoru, můžete zvolit variantu 30L AW.

PhotoSportPro_30LKombi1_750.jpgPhoto-Sport-Pro-30L-Front-View.jpg
LowePro Photo Sport Pro 30L AW

Brašny

Přenášení fototechniky lze vyřešit jejím oddělením od osobních věcí, tzn. k turistickému batohu si pořídíte ramenní brašnu nebo pistolové pouzdro.

Existuje celá řada značek, přičemž koncepce brašen bývá podobná, liší se jen použité materiály. Nejdůležitějším parametrem proto budiž objem příslušenství, které brašna pojme. Na výletech lze předpokládat, že se nebudete namáhat s celou svou výbavou a vystačíte si se 2–3 objektivy, plus potenciálně s bleskem.

manfrotto.jpgmanfrotto1.jpg
Manfrotto Advanced Shoulder Bag VII MB MA-SB-7

Manfrotto Advanced Shoulder Bag se vyrábí v řadě velikostí, které pokryjí potřeby snad každého fotografa. Jako varianta ideální na cesty se jeví model VII MB MA-SB-7. Vnitřní prostor se dvěma přepážkami na suchý zip pojme DSLR a až 4 objektivy. Do postranních kapsiček uložíte další drobné příslušenství. Součástí je pláštěnka proti dešti i slunci. Nastavitelný ramenní popruh je polstrovaný. Díky použitým materiálům je brašna lehká – váží 640 g.

crumpler_jimmy_bo_400_550.jpgbrasna-pre-zrkadlovku-nikon-crumpler-22x17x11-original.jpg

Svým konceptem unikátní je pistolová brašna Crumpler Jimmy Bo. Dříve byla dostupná v různých velikostech a barevných variantách, dnes ji na trhu nalezneme ve velikosti 400 opatřenou logem Nikon (který samozřejmě není jejím výrobcem). Alternativou může být velmi podobná Crumpler Quick Escape 400.

Polstrovaný vnitřek je rozdělen přepážkou s kapsičkami na drobné příslušenství a v pohodě se do něj vejde zrcadlovka s nasazeným univerzálním zoomem. Specialitou tohoto pouzdra je možnost dvojího nošení: přes rameno, nebo kolem pasu – proti nežádoucímu „bimbání“ při chůzi je brašna jištěna druhým popruhem, který se upíná kolem stehna. Pokud chcete vypadat jako opravdový pistolník, není lepší volba.

Pokračování 3 / 3

Na co? Upínací systémy a stativy

I když máte fotoaparát bezpečně uložen v brašně nebo batohu, předpokládá se, že jej občas budete chtít provětrat a mít přístroj ihned po ruce připravený k práci, aniž by vám zabraňoval v jiné činnosti, popř. v aktivním pohybu.

Kromě standardně dodávaných popruhů od výrobce existuje celá řada upínacích systémů, které uleví vašim zádům a především zlepší komfort při manipulaci s fotoaparátem. Ideálním řešením je speciální ramenní popruh. Osvědčeným produktem je JOBY UltraFit SlingStrap.

Výhodou tohoto systému je zejména rychlé a bezpečné připínání popruhu ke stativovému závitu fotoaparátu pomocí šroubu s motýlkem. Specialitou je patentovaná technologie nastavení délky popruhu bez nutnosti jeho sejmutí – po uchopení fotoaparátu a jeho přetažení do „pracovní“ polohy se automaticky změní/zvětší délka popruhu. Po návratu do „nepracovní“ pozice se foťák pevně zafixuje k tělu. Popruh se vyrábí ve dvou variantách – pro muže a pro ženy.

joby_ultrafit_sling_strap_male_packaging.jpgimages.jpg

 „Váček s fazolemi“

Další takřka nezbytnou pomůckou fotografa je externí stabilizační systém, lidově řečeno něco, na co fotoaparát připevníte, pokud budete chtít použít samospoušť nebo dálkové ovládání (při fotografování s delšími časy atp.). Klasickým řešením je stativ, popřípadě monopod, ale existují i jiná, „ekonomičtější“ řešení.

Tvarovatelný podstavec The Pod je jakousi obdobou váčku s fazolemi. Váček je naplněn sypkým materiálem, který můžete při přepravě kdykoli vyprázdnit a na místě focení vyplnit novým, typicky pískem. V batohu tak zabere minimum místa a skoro nic neváží. Fotoaparát se k The Podu připevňuje podobně jako na stativ – prostřednictvím stativového závitu. Model s přídomkem GREEN navíc disponuje popruhem pro fixaci objektivu a je vhodný i pro DSLR.

blog-pod-1.jpgthe pod.jpg

Stativ & monopod

Pokud však budete lpět na klasickém stativu, je nutné před cestou zvážit jeho váhu, již mj. ovlivňuje materiál, z něhož je stativ vyroben, a transportní výšku. Předpokládá se, že se nebudete tahat s těžkým vybavením, čili by mohla stačit horní hranice nosnosti 4 kg.

monopod-triopo-cl-50.jpg_vyrp13_2529104030-tricl50---3.jpg
 Monopod Triopo CL-50 j

Alternativou klasického tripodu může být monopod – jeho funkční využití je samozřejmě užší, přesto může dobře posloužit jako stabilizační pomůcka v horším osvětlení, kdy už z ruky neudržíte delší časy. Monopod Triopo CL-50 je sice Číňan a trochu také kopiíruje výrobky Manfrotto, přesto lze říct, že za vstřícnou cenu dostanete, možná i díky inspirací Manfrottem, slušnou kvalitu. Stojí kolem sedmi stovek, je velmi lehký (415 g) a skladný – ve složeném stavu měří 53 cm. Monopod je vyroben z hořčíkové slitiny a je nastavitelný ve čtyřech sekcích až do maximální výšky 165 cm.

Obrázek 2.jpgObrázek 3.jpgObrázek 4.jpg
Vanguard Espod CX 203AP

Chcete-li na cestách využít všech výhod stativu, jistě neprohloupíte s hliníkovým tripodem Vanguard Espod CX 203AP. Stále ještě je poměrně kompaktní s transportní délkou 57,5 cm a váhou 1 100 g, přitom unese fotovýbavu do 3,5 kg. Nohy stativu lze nastavit ve třech sekcích, max. výška je 155 cm. Krajináři jistě ocení možnost pořizování panoramat: Dvoucestná páková hlava je vybavena panoramatickou stupnicí. Fotoaparát se k tripodu připevňuje prostřednictvím rychloupínací destičky.

Na závěr nezbývá než dodat: Šťastnou cestu – tam a zase zpátky!

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud