DIGIarena.e15.cz

Jaké jsou fotografické kurzy IDIFu?

Tak jak se zvyšuje počet majitelů digitálních zrcadlovek, přibývá fotografických kurzů a workshopů. Koupě vyspělého digitálu jistě znamená vyšší fotografické ambice, otázkou ovšem zůstává, jak získat cenné zkušenosti. Vysoká cena a nebezpečí „koupě zajíce v pytli“ však mnoho lidí od kurzů odrazuje. Vydali jsme se tedy na průzkum za vás – navštívili jsme kurz „Základy portrétní fotografie“, pořádaný Institutem digitální fotografie.
Jaké jsou fotografické kurzy IDIFu?

Z široké nabídky fotografických kurzů, pořádaných Institutem digitální fotografie jsem si vybral sobě nejbližší portrétní fotografii. Kurz stojí 2 380 Kč včetně DPH a jeho nejbližší termín příštího konání je 4. května 2005. Pojďme se tedy podívat, co za svoje peníze dostanete.

Klepněte pro větší obrázek
Kurzy IDIF probíhají ve velkém vybaveném ateliéru v centru Prahy

Předem musím podotknout, že jsem vůči jakýmkoliv kurzům byl vždy spíše skeptický. Raději vyhledávám informace sám a ověřuji si je v praxi. Po účasti na kurzu Základů portrétní fotografie musím toto své stanovisko trochu poopravit. Kurz lektoroval profesionální fotograf Zdeněk Kompert. Ten za roky praxe na zakázkách nejrůznějšího typu získal nepřeberné množství praktických zkušeností z fotografického řemesla.

Klepněte pro větší obrázek
IDIF má ve své nabídce rovněž kurzy zaměřené na SW, které probíhají v moderně vybavené učebně

Právě orientace na fotografické techniky mne na kurzu příjemně překvapila. Očekával jsem spíše filosofické úvahy nad posláním umění ve fotografii a místo toho jsem se dozvěděl řadu praktických informací. Je sice krásné, že opravdové umění fotografie na technice nestojí, přesto zastávám názor, že bez dokonalého zvládnutí řemeslné stránky fotografie se obejít nelze. Obvykle mají profesionálové tendenci tuto pro ně samozřejmou stránku tvorby přeskočit a dovedou hodiny mluvit o pro začátečníka příliš abstraktních věcech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V praktické části kurzu si můžete vyzkoušet osvětlení jednoduché podobenky až po módní portrét

Zdeněk Kompert byl v tomto směru příjemná výjimka. Až na poněkud rozpačitý úvod, ve kterém se dle mého názoru zbytečně pokoušel rozškatulkovat portrétní fotografii do různých oblastí, byla informační hodnota teoretické části vysoká.

Pro koho je kurz určen?
Pokud jste naprostý začátečník a svůj fotoaparát ještě neumíte zcela dokonale ovládat, doporučuji nejprve navštívit jiný všeobecně zaměřený kurz pro začátečníky. Kurz sice zdánlivě žádné znalosti nevyžaduje, ovšem těžko si z něj odnesete maximum, pokud jste nikdy neslyšeli o pojmu EV a základech exponometrie. Zdeněk Kompert sice vše potřebné důsledně zopakoval, ale pokud byste se o těchto věcech měli poprvé dozvědět zde, nejspíše byste za chvíli byli novými informacemi přehlceni.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí kurzu je i ukázka líčení

Sám jsem nečekal, že se něco nového dozvím, ale k mému překvapení jsem i já pár nových a zajímavých postřehů v teoretické části zaznamenal. Kurz bych tedy doporučil středně až vysoce pokročilým amatérům. V druhé části dne probíhal praktický kurz přímo v ateliéru. Pro začátek si každý mohl vyzkoušet pasovou fotografii a leckdo zjistil, že i tento zdánlivě banální úkol má svá úskalí. Pak již se probíral jeden druh svícení za druhým a musím říci, že se jich stihlo vyzkoušet opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek
Užitečné bylo také to, že osvětlení si nastavovali pod vedením lektora sami účastníci

Kurzu se může účastnit max. 11 lidí zároveň a tak byl dostatečný prostor si vše prakticky vyzkoušet. Součástí kurzu byla také krátká demonstrace líčení modelky od profesionální vizážistky. V závěru kurzu zbyly necelé dvě hodiny času pro samostatnou tvorbu. Účastníci se rozdělili dvou skupin a soutěžili, kdo vymyslí nejzajímavější světelnou scénu. Závěrečné záběry některých účastníků byly opravdu zajímavé, myslím, že za některé z nich by se nemusela modelka stydět ani ve svém booku.

Na kurzu oceňuji zejména dokonalé zvládnutí času, stihli jsme celý program a byl i dostatek času na dotazy v průběhu celého dne. Celý kurz na mne působil profesionálním dojmem a podobné reakce jsem zaznamenal i u ostatních účastníků. Pokud jste nikdy nepracovali v ateliéru a chtěli byste si zkusit nějaký pronajmout, pak doporučuji napřed navštívit tento kurz.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

JE to tak Milan Novák 11. 9. 2005, 22:32
Kvalita kurzů IDIF Pavel Honigschmied 4. 5. 2005, 17:34
Re: PR jak vyšitý Marty22 25. 4. 2005, 17:34
Re: PR jak vyšitý Pepa 24. 4. 2005, 20:41
Re: PR jak vyšitý hubík 24. 4. 2005, 06:18

Další podobné články

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...