DIGIarena.e15.cz

Jaké jsou fotografické kurzy IDIFu?

Tak jak se zvyšuje počet majitelů digitálních zrcadlovek, přibývá fotografických kurzů a workshopů. Koupě vyspělého digitálu jistě znamená vyšší fotografické ambice, otázkou ovšem zůstává, jak získat cenné zkušenosti. Vysoká cena a nebezpečí „koupě zajíce v pytli“ však mnoho lidí od kurzů odrazuje. Vydali jsme se tedy na průzkum za vás – navštívili jsme kurz „Základy portrétní fotografie“, pořádaný Institutem digitální fotografie.
Jaké jsou fotografické kurzy IDIFu?

Z široké nabídky fotografických kurzů, pořádaných Institutem digitální fotografie jsem si vybral sobě nejbližší portrétní fotografii. Kurz stojí 2 380 Kč včetně DPH a jeho nejbližší termín příštího konání je 4. května 2005. Pojďme se tedy podívat, co za svoje peníze dostanete.

Klepněte pro větší obrázek
Kurzy IDIF probíhají ve velkém vybaveném ateliéru v centru Prahy

Předem musím podotknout, že jsem vůči jakýmkoliv kurzům byl vždy spíše skeptický. Raději vyhledávám informace sám a ověřuji si je v praxi. Po účasti na kurzu Základů portrétní fotografie musím toto své stanovisko trochu poopravit. Kurz lektoroval profesionální fotograf Zdeněk Kompert. Ten za roky praxe na zakázkách nejrůznějšího typu získal nepřeberné množství praktických zkušeností z fotografického řemesla.

Klepněte pro větší obrázek
IDIF má ve své nabídce rovněž kurzy zaměřené na SW, které probíhají v moderně vybavené učebně

Právě orientace na fotografické techniky mne na kurzu příjemně překvapila. Očekával jsem spíše filosofické úvahy nad posláním umění ve fotografii a místo toho jsem se dozvěděl řadu praktických informací. Je sice krásné, že opravdové umění fotografie na technice nestojí, přesto zastávám názor, že bez dokonalého zvládnutí řemeslné stránky fotografie se obejít nelze. Obvykle mají profesionálové tendenci tuto pro ně samozřejmou stránku tvorby přeskočit a dovedou hodiny mluvit o pro začátečníka příliš abstraktních věcech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V praktické části kurzu si můžete vyzkoušet osvětlení jednoduché podobenky až po módní portrét

Zdeněk Kompert byl v tomto směru příjemná výjimka. Až na poněkud rozpačitý úvod, ve kterém se dle mého názoru zbytečně pokoušel rozškatulkovat portrétní fotografii do různých oblastí, byla informační hodnota teoretické části vysoká.

Pro koho je kurz určen?
Pokud jste naprostý začátečník a svůj fotoaparát ještě neumíte zcela dokonale ovládat, doporučuji nejprve navštívit jiný všeobecně zaměřený kurz pro začátečníky. Kurz sice zdánlivě žádné znalosti nevyžaduje, ovšem těžko si z něj odnesete maximum, pokud jste nikdy neslyšeli o pojmu EV a základech exponometrie. Zdeněk Kompert sice vše potřebné důsledně zopakoval, ale pokud byste se o těchto věcech měli poprvé dozvědět zde, nejspíše byste za chvíli byli novými informacemi přehlceni.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí kurzu je i ukázka líčení

Sám jsem nečekal, že se něco nového dozvím, ale k mému překvapení jsem i já pár nových a zajímavých postřehů v teoretické části zaznamenal. Kurz bych tedy doporučil středně až vysoce pokročilým amatérům. V druhé části dne probíhal praktický kurz přímo v ateliéru. Pro začátek si každý mohl vyzkoušet pasovou fotografii a leckdo zjistil, že i tento zdánlivě banální úkol má svá úskalí. Pak již se probíral jeden druh svícení za druhým a musím říci, že se jich stihlo vyzkoušet opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek
Užitečné bylo také to, že osvětlení si nastavovali pod vedením lektora sami účastníci

Kurzu se může účastnit max. 11 lidí zároveň a tak byl dostatečný prostor si vše prakticky vyzkoušet. Součástí kurzu byla také krátká demonstrace líčení modelky od profesionální vizážistky. V závěru kurzu zbyly necelé dvě hodiny času pro samostatnou tvorbu. Účastníci se rozdělili dvou skupin a soutěžili, kdo vymyslí nejzajímavější světelnou scénu. Závěrečné záběry některých účastníků byly opravdu zajímavé, myslím, že za některé z nich by se nemusela modelka stydět ani ve svém booku.

Na kurzu oceňuji zejména dokonalé zvládnutí času, stihli jsme celý program a byl i dostatek času na dotazy v průběhu celého dne. Celý kurz na mne působil profesionálním dojmem a podobné reakce jsem zaznamenal i u ostatních účastníků. Pokud jste nikdy nepracovali v ateliéru a chtěli byste si zkusit nějaký pronajmout, pak doporučuji napřed navštívit tento kurz.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

JE to tak Milan Novák 11. 9. 2005, 22:32
Kvalita kurzů IDIF Pavel Honigschmied 4. 5. 2005, 17:34
Re: PR jak vyšitý Marty22 25. 4. 2005, 17:34
Re: PR jak vyšitý Pepa 24. 4. 2005, 20:41
Re: PR jak vyšitý hubík 24. 4. 2005, 06:18

Další podobné články

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.