DIGIarena.e15.cz

Jaký je stativ za dvě stovky?

Je něco takového vůbec možné? Lze pořídit klasický vysoký stativ za cenu dvou set korun? A vyplatí se taková investice? Nebo je to vyhození peněz?

Dnešní článek rozhodně nebude plnohodnotnou recenzí či dokonalým testem. Testů profi-vybavení, které je mnohdy širokým masám nedostupné, je spousta, ale co opačná strana – vybavení určené uživatelům, pro které je prioritou nízká cena? Tentokrát se pokusím stručně shrnout vlastnosti nejlevnějších stativů na našem trhu, určené pro nejméně náročné zákazníky.

Kde se vzal tu se vzal…

Byl jsem známým požádán o doporučení stativu na dovolenou. Parametry byly jednoznačné: výška minimálně metr dvacet, klasická konstrukce, nosnost dostatečná pro digitální kompakt, ale především co nejnižší cena. Našel jsem tedy na jednom aukčním portálu prodejce, nabízejícího řadu stativů značky 4World. Vzhledem k tomu, že všechny požadované parametry papírově splňovaly, objednal jsem střední velikost stativu. Cena včetně poštovného – lidových 239 korun. Pokud by stativ za tento peníz byl opravdu tragický, využil bych jej pravděpodobně jako držák záblesku. Nebudu napínat, nakonec to nebylo třeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Stativ 4World střední velikosti

Řeklo by se plastová hračka

Ano, skutečně – stativ na první pohled působí velice levně a myšlence, že se jedná jen o jakousi hračku či maketu, se prostě nelze ubránit. Nicméně po podrobnějším ohledání zjistíme, že nohy stativu jsou z hliníku a hlava ani zámky nejsou tak nekvalitní, jak působí. Oboje je vyrobeno ze stejné, černé, blíže nespecifikované plastové hmoty. Nohy stativu jsou řešeny klasickou teleskopickou formou zasouvání a jsou rozděleny do čtyř sekcí. Ty se při odemčení stativových zámků a roztažení na plnou délku sice prohnou jak rybářský prut, avšak po opětovném utažení zámků jsou nohy překvapivě pevné a rozhodně nemají tendenci zajíždět do sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Stativ ve své nejvyšší poloze

Místy až moc pevný

Jediné kovové materiály v hlavě stativu jsou aretační šrouby a jejich protikusy, všechny ostatní pohyblivé části jsou vyrobeny z lícovaných plastových odlitků. Možná je to záměr výrobce, který počítal s opotřebením, ale chod hlavy stativu je neskutečně tuhý. Všechny díly jako by měly nějakou tu desetinku milimetru navíc. Rozhodl jsem se hlavu rozebrat, na kritických částech lehce obrousit smirkovým papírem a styčné plochy opatřit viskózní látkou. Po tomto zásahu se i hlava stativu stala použitelnou. Hlava nedisponuje rychloupínací destičkou, ale je opatřena aretačním šroubem, kterým se fotoaparát napevno spojí se stativem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Jednoduchá a příliš tuhá stativová hlava

Jen ne vítr

Rozhodně největší slabinou tohoto superlevného tripodu je stabilita. Stativové nohy jsou opatřeny obvyklými radiálními vzpěrami. Bohužel jsou velice krátké, což zabraňuje nohám stativu rozevření do většího úhlu, tak potřebného pro lepší stabilitu. Když jsem stativ testoval s EVF Fuji S5500, tripod byl při fotografování na výšku na hraně svých možností. Za silnějšího větru by se sestava zcela jistě skácela k zemi.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Příliš krátké radiální vzpěry

Ano či ne ?

Ano i ne. Tento tripod rozhodně není určen pro majitele zrcadlovek. Majitelé pokročilých EVF pravděpodobně sáhnou po některém ze značkových stativů. Avšak pokud není fotografie vašim „koněm“, vlastníte lehký kompakt a stativ využijete dvakrát do roka na rodinné dovolené, může být podobná „trojnožka“ vaši volbou. Svými rozměry a hmotností nebude na obtíž a v případě, že jej někde zapomenete či zničíte, nepřijdete o tisíce za značkový stativ.

Parametry:

  • pracovní výška:  42–128 cm
  • přepravní délka: 45 cm
  • materiál: hliník, plast
  • hmotnost: 633 g
  • nosnost: výrobce neuvádí, jako strop odhaduji 350–400 g
  • cena: 179 Kč
Další článek
celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Mám 10 let Pavel Pávek 24. 9. 2009, 22:15
Re: co je s fotkama? samuraj 10. 9. 2009, 21:03
Re: co je s fotkama? Karel 9. 9. 2009, 09:15
Re: Prodejce Tomáš Vrabec 1. 9. 2009, 21:18
co je s fotkama? jarda 1. 9. 2009, 19:22

Další podobné články

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Pryč je doba, kdy jsme mohli na trhu najít několik různých typů paměťových karet. Současná nabídka se omezila na univerzální karty typu SD a profesionální CF a od nich odvozené mutace. Velké rozdíly jsou ale v rychlosti práce karty.

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

Zvládne pevný objektiv s ohniskem 24 mm v kombinaci s APS-C snímačem „odpíchnout“ postavu od pozadí? A dokážete makroobjektivem s LED přisvětlením rozsvítit oči u portrétu?

Canon G1 X III – malý kompakt s obrazem zrcadlovky

Canon G1 X III – malý kompakt s obrazem zrcadlovky

Snímač formátu APS-C v těle kompaktního fotoaparátu, výkonná stabilizace, automatické ostření s technologií Dual Pixel, elektronický hledáček, inovovaný design. To vše nabízí novinka z dílny Canonu se zajímavými parametry.

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D je zástupcem druhé generace malých začátečnických zrcadlovek. Ač se jedná o základní model, parametry tohoto přístroje, mezi nimiž najdeme nejmodernější technologie z dílny Canonu, jsou velmi slibné…

Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

Nejnovější přírůstek do rodiny bezzrcadlovek Panasonic nese označení Lumix G9 a podle výrobce se jedná o přístroj zaměřený na profesionální práci. Jak se osvědčil v terénu?