DIGIarena.e15.cz

Jaký koupit digitál: kompakt do kapsy

Uvažujete nad koupí digitálu, který byste mohli mít vždy u sebe a nevíte na co se zaměřit? Na to se vám pokusíme odpovědět.
Jaký koupit digitál: kompakt do kapsy

Myslím, že všichni budou souhlasit s tvrzením, že techniicky nejlepší obraz je možné dostat z digitální zrcadlovky. Pominu-li zásadní rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem – velikost snímače a velikost čoček v objektivu, pak je zde ještě jeden viditelný, ale nepříliš uvažovaný fakt – velikost fotoaparátu.

Souhlasím s tím, že zrcadlovka podává perfektní obrazové výsledky, ovšem ne každému se chce nosit na rameni fotoaparát za několik tisíc (či desítek tisíc), který váží téměř jeden kilogram či více. Preference uživatelů jsou různé a jednou z těch důležitých je právě velikost a skladnost digitálního fotoaparátu. Velice dobře popsaný stav ilustruje příklad jednoho čtenáře, který se v diskuzním fóru zmínil o tom, že po koupi vysněné digitální zrcadlovky zjistil, že vlastně fotí méně než dřív, a tak zrcadlovku prodal a koupil si kapesní ultrazoom, se kterým je nadmíru spokojen.

Klepněte pro větší obrázek

Někomu se může výše zmíněný postup zdát kacířský, osobně si však myslím, že je lepší mít fotoaparát vždy u sebe a využívat jej, než ho nechávat doma proto, že se mi s ním nechce nosit. Po pravdě řečeno, kdo z nás si tiskne nebo nechává vyrábět fotografie větších rozměrů než je 13 × 18 cm aby musela být ostrost předlohy řezavá? Myslím, že těchto uživatelů bude spíše menšina. Když jsem naposledy viděl fotografii 10 × 15 cm z mobilního telefonu, jehož fotoaparát měl rozlišení 5 Mpx, troufám si říct, že by málokdo poznal rozdíl oproti levnému kompaktu.

Analýza je základ

Jak tedy kapesní digitál vybírat? V první řadě jenutné si uvědomit, co vlastně od fotoaparátu očekáváte. Pokud nejste nároční a preferujete jednoduché ovládání pak je jasnou volbou expoziční automat. CHcete-li však (třeba časem) experimentovat, případně již máte zkušenosti z fotografováním, pak jistě uvítáte možnost zásahu do expozice.

Klepněte pro větší obrázek

Expoziční automaty tvoří valnou většinu kapesních fotoaparátů. Přístrojů, které nabízejí při zachování malých rozměrů i prioritu clony či prioritu času je poskrovnu. Nejlépe jsou na tom pravděpodobně fotoaparáty Canon PowerShot řady A, které za cenu kolem sedmi tisíc nabídnou jak pokročilé expoziční režimy, tak i mechanickou stabilizaci obrazu. Test modelu PowerShot A570 IS najdete i na našem webu.

V řadě expozičních automatů jsou specifikem ultrakompakty – stylové fotoaparáty, které by měly oslovit zákazníka především designem a hned poté i funkčností. Obrazová kvalita i vybavení těchto fotoaparátů je vesměs stejné. U některých z nich najdete stabilizaci obrazu, u většiny pak i funkci detekce tváře. Novinkou například u Sony Cyber-shot T200 je funkce Smile Shot –  fotoaparát exponuje v okamžiku, kdy se zaostřená osoba zasměje.

Klepněte pro větší obrázek

Ani u kapesních automatů není situace výrazně odlišná. Většina z nich má dnes rozlišení 7 Mpx a více, objektiv s minimálně trojnásobným optickým zoomem, displej velikosti 2,5", funkci rozpoznávání tváří či stabilizaci obrazu.

Na co se zaměřit?

Podobně jako při výběru jiných výrobků, i při výběru fotoaparátu je třeba si ujasnit co od přístroje očekáváte a kde ho budete používat.  Pokud budete používat fotoaparát více v interiéru, poohlédněte se po přístrojích s širším začátečním ohniskem, ideálně 28 mm a méně.

Rozlišení snímače není tím nejdůležitějším, co by vás mělo zajímat, snad jen to, že je potřeba sledovat také jeho velikost. Pokud budou vedle sebe stát dva modely s rozlišením 7 Mpx a 8 Mpx, jejichž snímače budou mít stejnou velikost, pak sáhněte raději po aparátu s nižším rozlišením. Fotografie jím pořízené budou mít nižší hladinu šumu.

Stabilizace obrazu spolu s detekcí tváří je v poslední době prakticky standardem. Dejte si však pozor, co vlastně kupujete. U detekce tváří jsou výsledky podáváné různými fotoaparáty srovnatelné. V případě stabilizace obrazu je však třeba být obezřetný.

Stabilizace obrazu je možná dvěma způsoby – mechanická stabilizace snímače či objektivu nebo stabilizace založená na zvýšení citlivosti snímače. Druhému typu se raději vyhněte, neboť fotografie pořízené na vysokou citlivost bývají silně poznamenány barevným šumem. V neposlední řadě se zaměřte také na způsob napájení fotoaparátu a na typ paměťové karty. Zde jistě preferujte napájení akumulátorem, což zajišťuje menší tělo digitálu.

Velmi důležitým údajem je také velikost a rozlišení displeje – čím větší rozlišení, tím jemnější obraz vás poté na displeji čeká. V praxi se nám potvrdilo, že pro 2,5" displej je ideálním rozlišením 230 000 obrazových bodů. Je-li displej třípalcový, je toto rozlišení nízké a obraz na něm bude hrubší bez jemných detailů.

Věřím, že dnešní článek vám alespoň částečně pomohl s výběrem kapecního kompaktu. Máte-li jiné zkušenosti, či tipy např. jak rychle vyzkoušet digitál v prodejně, neváhejte se s námi podělit v následující diskuzi.

Další článek
celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: akumulator??? Ganec 9. 10. 2007, 11:00
akumulator??? Johny 4. 10. 2007, 21:50
Re: njn klasika ..... Ganec 3. 10. 2007, 11:22
Patří sem? dragon.j 3. 10. 2007, 09:13
njn klasika ..... Irmo 3. 10. 2007, 08:08

Další podobné články

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?