DIGIarena.e15.cz

Jan Durina: Nechávám se unést vnitřním světem

Připravili jsme pro vás rozhovor s mladým slovenským fotografem Janem Durinou. Co nám o sobě prozradil? A co jej inspiruje?

Tvorba čtyřiadvacetiletého Jana Duriny je charakteristická silnou intenzitou stejně jako smyslností – možná vědomou, možná nevědomou. Prvoplánovou krásu ve fotografiích však nenacházíme.

Je na divákovi, zda odvrátí raději zrak anebo se nechá unést příběhem, za nímž se skrývá křehkost, něžnost, ale i bolest a prázdnota. Jan Durina zpovídá svou duši, ale přesto jeho zpovědi rozumíme, nacházíme v ní i tu svou.

Jane, jak dlouho fotografujete? Všímáte si u sebe posunů, co se týče témat, v odvaze překročit tabu?
S fotografiou som začal pracovať pred siedmimi rokmi. Chcel som maľovať, ale nedokázal som nájsť spôsob, ako sa v danom médiu vyjadriť podľa svojich predstáv. Vo fotografii sa mi to podarilo.

Každým novým dňom som o niečo iným ako včera. Keď vidím svoje staršie práce, niekedy mám pocit, že im už nie celkom rozumiem. Viem, že vznikali prirodzene a úprimne, ale je to pre mňa pohľad dozadu. Radšej sa dívam dopredu.

Klepněte pro větší obrázek
 Selfportrait with Martu

Tvoříte spontánně nebo si dáváte cíle, čeho chcete dosáhnout?
To záleží od projektu, na ktorom pracujem. Kedysi som si zvykol obrazy skicovať a týchto „plánov“ sa držať. Nemalo to pre mňa veľký zmysel, keďže za najlepšie som vždy považoval náhodné, neplánované fragmenty, ktoré sa do nich dostali.

Studoval jste uměleckou školu na Slovensku i v Polsku. O Polácích je všeobecně známo, že mají velmi dobrý cit pro fotografii. Jste stejného názoru? Dokázal byste porovnat úroveň v Polsku a na Slovensku?
V Polsku som sa cítil veľmi dobre. Myslím, že ľudia tam majú cit nielen pre fotografiu, ale pre umenie akéhokoľvek druhu – módu, hudbu, dizajn …

Cítil som, že v porovnanie so Slovenskom sa poľská verejnosť omnoho viac zaujíma o umenie a mladí umelci majú to šťastie, že sa im dostáva väčšej podpory a pozornosti.

Klepněte pro větší obrázek 
KatieJane & Three Curly Nymphs

Jan Durina

Jan Durina (narozený 1988, Žilina) – je vizuální umělec pracující především s fotografií. V roce 2011 absolvoval Fakultu umění TU v Košicích, ateliér Nových médií. Mezi lety 2009 a 2010 působil také na Academy of Fine Arts in Krakově.
Tvorba Jana Duriny vzbudila pozornost, kromě domácího publika, také v zahraničí.

Klepněte pro větší obrázek
Jan Durina - autoportrét

Jan vystavoval samostatně například v Sourmilk Art Gallery v Miláně nebo na Měsíci fotografie v Krakově. Naposled se Jan představil v brněnské galerii ART v rámci festivalu Mezipatra. Jeho práce se také objevily v mnoha zahraničních periodikách např. Playground Magazine, If You Leave (Velká Británie), ART- Magazin (Německo), GLAMCULT (Holansko), Fakehead, Nerve.com (USA), BLINK (Korea).

Více ukázek najdete na webu fotografa.

 

Jak byste charakterizoval styl polských umělců? Dá se to vůbec takto zevšeobecnit
Netrúfam si charakterizovať štýl poľských umelcov. Každý je jedinečný a svojský.

Klepněte pro větší obrázek 
Untitled (Agony)

Cítíte se být Polskem ovlivněn?
To určite áno. Žil som v Krakowe jeden rok a to mesto mi učarovalo. Často sa tam vraciam – cítim, že tam ostal kus mňa, ktorý sa na Slovensko vrátiť nechcel. Chodím sa tam teda „skompletizovať“.

V čom ma Poľsko ovplyvnilo najviac, sú ľudia. Stretol som tu mnoho inšpiratívnych, láskavých a krásnych ľudí a talentovaných umelcov, s ktorými by som v budúcnosti rád spolupracoval.

Klepněte pro větší obrázek 
Harry

Syrovost a naturálnost je ve vašich fotkách zřejmá na první pohled. Dokonce jsem se setkala s názorem, že už je to moc, že jste překročil hranici. S jakými reakcemi na vaši tvorbu máte zkušenost vy?
Nie je mi celkom jasné, o akej hranici sa bavíme. Hranice v umení, či v živote celkovo, považujem za záležitosť silne subjektívnu.

Je pre mňa dôležité, aby moje práce komunikovali. Za najhoršie považujem, ak dielo umelca nevyvoláva žiadnu emóciu a reakciu. Na druhej strane je pre mňa ako človeka i výtvarníka samozrejmé zohľadňovať základné etické normy.

Klepněte pro větší obrázek
Dnes nie 

Měla jsem na mysli právě hranice etické. Na vašich fotografiích je docela naturalisticky zobrazeno násilí a erotika, což už samo o sobě vyvolává silné emoce.
Máte pravdu. Mám zámer vyvolávať emócie, no nie prvoplánovo. Sám som veľmi emotívnym človekom a obrazy, ktoré vytváram prirodzene nesú známky mojej osobnosti, názorov a prežívania.

Klepněte pro větší obrázek 
DayNight

Jak vlastně na vaše fotky reagují konkrétně Poláci? Vzhledem k jejich silné víře jsou, předpokládám, konzervativnější…
Tento zovšeobecňujúci pohľad považujem za predsudok voči Poliakom. Už len súčasné poľské umenie je toho dôkazom.

Některé scény ve fotografiích na mě působí až rituálně. Vznikají spontánně ve vaší hlavě nebo se někde inspirujete?

Inšpiráciu vnímam ako základ akejkoľvek kreativity (nielen umeleckej, ale i životnej). Je mi najbližšie nechať sa viesť mojím vnútorným svetom, prirodzene však čerpám i z toho vonkajšieho.

Klepněte pro větší obrázek 
SY's Crows

Díváte se i na práce zahraničních fotografů, hledáte u nich inspiraci?
To určite. Priznám sa, že viac ako vo fotografickej tvorbe iných autorov nachádzam inšpiráciu v hudbe, poézii či maľbe.

Ak by som mal menovať fotografov, ktorých prácu si vážim a rád sa k nej vraciam, spomenul by som napríklad Nan Goldin, Martinu Hoogland Ivanow či Fergusa Padela.

Klepněte pro větší obrázek 
Untitled (Insomnia)

Když vaše fotografie pozoruji, zároveň přemýšlím, jak ty scény asi vznikaly. U některých snímků mě napadá, že to muselo být docela intenzivní focení, jak pro vás, tak pro modela…
Intenzívny je pre mňa každý moment. Vytvorenie fotografie je proces, ktorý v sebe zahŕňa veľa rôznych aktivít, osobného prežívania. Pracujem s ľuďmi, ktorí rozumejú môjmu svetu a chcú a vedia doňho vstúpiť.

Klepněte pro větší obrázek 
Selfportrait with Jana

Komunikace mezi modelem a fotografem pro mě musí být podle mého z obou stran, model musel chtít pochopit příběh fotografa, stejně jako fotograf musel umět vstoupit do příběhu modela. Jakým způsobem to probíhá u vás?
Presne tak – ako som povedal v predošlej otázke, ľudia, s ktorými pracujem sú mi blízki a ja som blízky im.

Spontánně na mě působí vaše tvorba, texty, stejně jako rozmístění snímků na výstavě. Jak moc důležitá je pro vás intuice?
Intuícia je základom mojej tvorby. To, že niečo pôsobí spontánne a jednoducho, je ale často výsledkom dlhej prípravy a tvrdej práce. Neraz som pri inštalácii jednej steny strávil desiatky hodín.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Untitled (Insomnia) | Untitled (Insomnia)

V jednom rozhovoru jste prohlásil, že se necítíte být fotografem. Můžete to nějak objasnit? Pracujete ještě s jiným médiem než fotografií?
Fotografia je pre mňa len jedným z mnohých médií, ktorými sa vyjadrujem. V blízkej budúcnosti by som chcel viac pracovať s videom, rovnako je mi blízka práca so zvukom, hudbou či slovom.
 

 

 

Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Prosím připojte do odpovědi odkaz na své vla… Petra Hermanová 7. 1. 2013, 17:05
Proc mam tu pampelisku kdyz ji fotim zespoda… R 5. 1. 2013, 12:41
jo, holt, zdejším špičkovým fotografům jak t… Petr Šigut 5. 1. 2013, 09:32
... anonymní pitomce neobesílám, jestli chce… Zdeněk Motyčka 4. 1. 2013, 08:29
Vidim trotle ze mas problemy se vsemi na net… jn 3. 1. 2013, 23:05

Další podobné články

Problematický přebytek plastů okem fotografa

Problematický přebytek plastů okem fotografa

Fotografie týdne: Světlo nezastavíš....

Fotografie týdne: Světlo nezastavíš....

V řecké mytologii, ale také v dalších starověkých náboženských systémech je možné vidět, že existuje bůh Slunce, jako jedna z klíčových postav celého panteonu. Někde k němu bývá přiřazována také jistá moudrost nebo nadvláda nad živými.

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Teilhard de Chardin má ve své knize Úvahy o štěstí zajímavý obraz lidí, které dělí do tří kategorií. Jde o horolezce, kteří se chystají na výstup.

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

Fotografování je sice řemeslo, ale bez malé dávky talentu bude každá zakázka poměrně náročná. A co teprve, když vás budou zákazníci žádat o sice konkrétní, ale zcela nesmyslnou věc. Ty nejhorší požadavky se kupodivu mnohokráte opakují...

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotografie týdne: Starosti

Fotografie týdne: Starosti

Slovo starost etymologicky souvisí se stářím, je odvozeno od jeho představy, jako věku truchlivého či smutného. Být starý a mrzutý, je tedy jistým jazykovým rámováním, které se zde užilo a jehož základní strukturu slov dodnes nese.

Fotografie týdne: Kam už nemůžeš...

Fotografie týdne: Kam už nemůžeš...

Říká se, že do dýní a do lidí, člověk zvenčí nevidí. A zatímco u dýně je možné užívat různé diagnostické metody pro zkoumání toho, co je uvnitř, tak u člověka to jde hůře. Respektive zkoumat můžeme mnohé, ale onoho vnitřního se zatím dokážeme dotýkat skutečně jen málo.