12
Fotogalerie

Je lepší fotobrašna nebo fotobatoh?

Protože je fotoaparát naším základním pracovním nástrojem, měli bychom mu dopřát pohodlný transport.

Rozhodovat se mezi fotobrašnou a fotobatohem má smysl pouze v případě, že vlastníte kromě digitálního fotoaparátu také rozsáhlejší příslušenství. Majitelé kompaktů prominou, dnešní článek je z větší části pro ty, kdo fotografují digitální zrcadlovkou. Uživatelé ultrazoomových fotoaparátů si také většinou vystačí s brašnou na fotoaparát a základní příslušenství v podobě nabíječky, paměťových karet, blesku a případných konvertorů.

Koupě digitální zrcadlovky s sebou však často nese i následné dovybavení se jiným objektivem než je základní setový zoom. Mnozí pak sáhnou po externím blesku či sadě filtrů. Pokud k tomu přidáme ještě zásobu paměťových karet, stativ a náhradní baterie, tak je před námi rázem slušná hromádka vybavení. To je potřeba někam uložit, a to nejlépe do zavazadla, které si můžeme vzít kamkoliv s sebou a techniku bezpečně ochrání.

tamrac adventure_2.jpg tamrac adventure_3.jpg

Při nákupu brašny či batohu je nutné předem si ujasnit, co všechno budete přenášet. Pokud budete nosit pouze fotoaparát s nasazeným základním objektivem a k tomu jedno delší sklo, pak nemá cenu kupovat brašnu či batoh větších rozměrů. Na druhou stranu je však vhodné mít všechny věci pohromadě, připravené k použití a v případě potřeby si vzít jen část vybavení. Druhým podstatným faktorem je i požadavek na případný prostor pro osobní věci. Obecně je možné se řídit pravidlem, raději více, než méně. Ono totiž nosit filtry a paměťové karty po kapsách není zrovna ideální řešení.

Klasická fotobrašna

Asi nejrozšířenějším typem transportního prostředku jsou klasické fotobrašny, které mají nejčastěji tvar kvádru a uvnitř najdeme několik přihrádek pro uložení vybavení – vše samozřejmě v závislosti na velikosti brašny. Přístup k fotoaparátu je obvykle možný po otevření horního víka, proto je dobré při prvním naložení techniky dobře přemýšlet, jak techniku uložit, aby byla vždy pokud možno ihned po ruce.

ReporterD_Insert_out300_L.jpg

Brašny se vyrábí v nesčetném množství variant a velikostí, od malých brašniček pro kompakty či zrcadlovky s jedním objektivem, až po monstrózní fotobrašny, které pojmou dvě těla s objektivem, čtyři až šest objektivů, blesk a dokonce i notebook.

Největší výhodou brašen je především jejich pohotovost, protože fotoaparát máte vždy po ruce, velká variabilita vnitřního prostoru, možnost použití s batohem na zádech a z toho plynoucí univerzálnost.

Nevýhodou jsou naopak obvykle větší rozměry a nutnost nošení na jednom rameni, z toho plyne i jejich nevhodnost při delším nesení. Pravdou však je, že zmíněné výhody většinou předčí nevýhody, a proto se s klasickou fotobrašnou budeme setkávat i nadále.

crumpler_3.jpg

Při výběru brašny věnujte pozornost především tomu, jak pevné jsou nejvíce namáhané švy, zda jsou spony a karabiny kovové nebo plastové, jestli je na brašně dostatek kapes pro menší příslušenství a jestli je uvnitř dostatečné množství dělících přepážek.

Poměrně opomíjeným prvkem je u brašny způsob otevírání horního víka, jsou zde dvě možnosti – víko se odklápí směrem od těla anebo směrem k tělu. U většiny brašen se víko odklápí k tělu, jeho odkllopení od těla je však mnohem praktičtější. Nejen, že máte větší přehled nad obsahem brašny bez nutnosti přidržovat víko. Riziko pádu techniky je mnohem nižší, protože mu brání právě víko odklopené od těla.

Pistolové pouzdro

Pouzdro na fotoaparát trojúhelníkovitého tvaru je poměrně specifickým výrobkem, určeným víceméně jen pro digitální zrcadlovky. Fotoaparát se do pouzdra dává objektivem dolů. Podle délky objektivu je pak vhodné vybírat velikost pistolového pouzdra.

Výhody jsou zde prakticky stejné jako u brašny – pohotovost a univerzálnost, pistolová pouzdra jsou navíc poměrně malá, protože slouží pouze k transportu digitálu. S tím však souvisí jedna z nevýhod, a to je minimum prostoru pro ostatní věci. Pistolová pouzdra jsou předurčena pro denní nošení, nebo pro kratší tůry.

tamrac adventure_1.jpg

Při koupi pistolového pouzdra je třeba zaměřit se nejen na kvalitu zpracování, ale také na jejich velikost. Pokud plánujete nosit digitál pouze s jedním objektivem, obvykle si vystačíte se základní velikostí pouzdra. V opačném případě, když plánujete používání dlouhého skla nebo dvou kratších objektivů, je vhodné koupit větší pouzdro.

Fotobatoh

Batohy je možné rozděli na dvě pomyslné kategorie – jednou jdou čisté fotobatohy, které nabídnou další prostor maximálně pro notebook. Naproti tomu existují batohy (nejčastěji dvoukomorové či tříkomorové), které mimo úložiště techniky nabídnou i další prostor pro osobní věci.

tamrac_4.jpg Vertex200_Stuffed_left_L.jpg

Fotobatohy určené pouze pro transport techniky mají obvykle jednu velkou polstrovanou komoru, která je rozdělena několika stavitelnými přepážkami na množství menších přihrádek. Ve střední části je pak usazen fotoaparát. Fotobatohy s prostorem pro osobní věci jsou nejčastěji dvoukomorové, spodní část je polstrovaná a slouží k transportu techniky (maximálně dvě těla a čtyři objektivy), horní část je určena pro osobní věci.

crumpler.jpg crumpler_2.jpg

Výhoda batohu je vcelku jasná, obě ruce jsou volné, při delší cestě batoh tolik nezatěžuje záda a umožňuje lepší rozložení hmotnosti. Obvykle také pojme mnohem více věcí a často má i samostatnou kapsu na notebook. Nevýhodou jsou naopak větší rozměry a vyšší cena. Photovost také není zrovna největší, chcete-li vyjmout fotoaparát, musíte batoh sundat, položit na zem a teprve poté vytáhnout aparát.

CompuRover_AW_tripod_L.jpg

U batohů je kromě kvality švů, popruhů a polstrování zad dobré všímat si detailů, jako je například možnost vyjmout všechny vnitřní přepážky a používat jej jako normální batoh, v lepším případě je dokonce vyjímatelný celý vnitřek batohu, který pak můžete i s obsahem nechat doma. Mezi další detaily patří například malé polstrované kapsy na mobilní telefon či mp3 přehrávač, pláštěnka či systém úchytů pro transport stativu.

Hybridní úložiště

V posledních letech se stále častěji objevují brašno-batohy, které se snaží skloubit výhody obou zavazadel – pohotovost brašny s pohodlím batohu. Zatím je k vidění dvojí technologie. V prvním případě se jedná o batoh, který je konstrukčně velice podobný dvoukomorovému fotobatohu, jeho spodní část je však samostatně vložená do konstrukce. Otáčením bederního pásu kolem těla vysunete brašnu ze spodní části batohu před sebe a máte rychlý přístup k technice.

slingshot01.jpg Slingshot_in_use_tif18_L.jpg

Druhou technologií je batoh na jedno rameno. Nosí se na zádech, avšak popruh jde přes pravé rameno a levý bok. Pozice batohu na zádech je jištěna ještě jedním popruhem z boku. V případě potřeby stačí odepnout jistící popruh a batoh necháte po rameni sjet před sebe, v tom okamžiku s ním již pracujete stejně jak s brašnou. Řešení je to praktické, avšak při větší váze techniky se i tento brašno-batoh pronese, neboť jeho váha není rozdělena rovnoměrně na obě ramena.

Který je ten pravý

Rozhodnutí, zda vybrat batoh nebo brašnu je samozřejmě pouze na vás. osobně si však myslím, že uživatelé s větším množstvím techniky – digitální zrcadlovka, čtyři až pět objektivů a blesk – ocení jak batoh tak klasickou brašnu větších rozměrů pro uložení techniky a její kompletní transport, jako doplněk je pak vhodné pořídit si menší brašnu na aparát s objektivem a základní příslušenství.

Jaké jsou vaše zkušenosti s výběrem batohu či brašny? Podělte se s námi o svůj výběr.

Určitě si přečtěte

Články odjinud