DIGIarena.e15.cz

Je libo nový digitál? A víte jak jej vybrat?

Slunce se po deštivých dnech konečně ukázalo v plné kráse. Prakticky každý den tak můžeme pořídit množství záběrů při ideálním osvětlení. Máme ale čím? Základní rady pro koupi digitálu čekají na vás.

Přelom roku 2012 a 2013 byl stále ještě ve znamení tzv. bezzrcadlovek, tedy kompaktů s velkým snímačem a výměnnými objektivy. Výhodou takových aparátů jsou malé rozměry těla a velmi kvalitní optika.

Celkové rozměry kompletu jsou relativně malé ve srovnání se zrcadlovkou, ale o něco větší než u kompaktu. Bohužel ergonomie mnohdy není žádná sláva z důvodu zachování minimální velikosti.

Velice příjemný je fakt, že výrobci digitálů již v prvních liniích nevedou megapixelové války, ale snaží se přinést přidanou hodnotu v podobě světelných objektivů, dotykových displejů anebo, což je stále žádanější, v podobě aplikací pro chytré telefony, s jejichž pomocí můžete nejen prohlížet na displeji telefonu snímky ve fotoaparátu, ale dokonce i vzdáleně fotografovat prostřednictvím wi-fi připojení.

Jak vybrat digitál?

Po novém digitálu se obvykle poohlížíme z různých důvodů. Někomu již nedostačuje funkčnost a vybavení stávajícího modelu, někdo narazil na omezení objektivu a potřebuje širší nebo naopak delší ohnisko, někdo se zase cítí na postup do vyšší ligy a plánuje koupi zrcadlovky či jiného fotoaparátu s výměnnými objektivy.

Ve všech těchto případech je pravděpodobné, že máte nějakého favorita, obvykle zůstávají uživatelé věrni značce, pokud jsou spokojeni, v opačném případě je na čase poohlédnout se po digitálu jiného výrobce než právě vlastníte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo bezzrcadlovka EOS M, uprostřed pokročilý kompakt PowerShot G15 a vpravo zcela automatický kompakt Ixus 100 IS, zdroj: Canon

Pro ty z vás, kdo se chystají ke koupi prvního digitálu, je důležité především to, abyste si s fotoaparátem „sedli“ v opačném případě se budete trápit nad špatnými výsledky vašeho snažení a nikam to nepovede. Rozhodně je k dobré vybírat z osvědčených fotografických značek.

Stran konstrukce je možné rozlišit několik skupin, setkáte se s obyčejnými kompakty na „cvakání“, druhou skupinou jsou mírně pokročilé kompakty, které již umožňují uživatelsky zasáhnout do nastavení. Na podobné úrovni výbavy jsou tzv. ultrazoomy, mají velmi podobné vybavení ale objektiv s minimálně 10 násobným, spíše však s 15 až 20 násobným zoomem. Upozorňuji, že u těchto digitálů rapidně klesá použitelnost s mírou vyzoomování objektivu. Pohybová neostrost je v takovém případě téměř pravidlem.

Když padne do ruky, berte ho!

Když pominu všechny technické parametry digitálu, tak vám musí aparát jednoznačně padnout do ruky, abyste jej uměli ovládat. Ačkoli může být vaším snem červený digitál s obřím dotykovým displejem, raději si to rozmyslete, protože dotykové ovládání není vždy dobře odladěné a velký displej nemá u levných přístrojů dostatečné rozlišení a tudíž ani dobrý obraz, snad jen ta červená barva není problematická.

Klepněte pro větší obrázek 
Do ruky vám musí digitál padnout obrazně i doslovně, zdroj: Sony

Zkrátka a dobře první kolo výběru zasvěťte parametrům, druhé kolo by však mělo proběhnout „in hand“ aby vás nečekalo po rozbalení nepříjemné překvapení.

 

NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU DIGITÁLU?

  • ohnisková vzdálenost objektivu – násobky optického zoomu, ideální počátek cca 28 mm
  • světelnost – udává kolik světla objektiv propustí, čím je světelnost větší (číslo menší) tím lépe
  • stabilizace – smysl má pouze mechanická stabilizace, elektronická stabilizace většinou znehodnocuje obraz
  • displej – kvalita zobrazení, čitelnost na slunci, věrnost podání barev
  • rozlišení snímače – nevybírejte vždy to nejvyšší, pamatujte, že větší rozlišení ubírá prostor na paměťové kartě i v počítači
  • pohyb v menu – práce s digitálem by měla být maximálně intuitivní, vyzkoušejte proto jeho funkce a nastavení
  • reakce tlačítek na stisk – stále ještě se najde mnoho (především málo známých značek) digitálů, které mají po stisknutí spouště významnou prodlevu, než exponujÍ
 

A podle čeho a jak vybíráte digitální kompak vy? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti a případná přání. Pokusíme se na jejich základě sestavit konkrétní doporučení pro výběr digitálu.

Další článek
celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

muj prvni digal jsem si koupil kvuli stabili… franta 23. 6. 2013, 11:56
"Prostě, když máte brýle nemůžete oko úplně … Martin Kozak 21. 6. 2013, 09:37
No, většinou jo, ale jsou chvíle... :-D Pe100 18. 6. 2013, 19:51
Jelikož sám nosím brýle (krátkozrakost), tak… ziki 18. 6. 2013, 17:29
Rekl bych ze kdyz si aparat opres o celo, pa… Rhinox 18. 6. 2013, 16:22

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Společnost Lomography představuje nový typ instantního fotoaparátu, který vychází s analogové legendy minulého století – Diany. Novinka je výjimečná možnostmi výměny objektivů a paticí na blesk s elektrickými kontakty.