DIGIarena.e15.cz

Joby UltraFit Sling Strap – když chcete pohodlný popruh na digitál

Klasické ramenní popruhy, které výrobci dodávají ke svým fotoaparátům jsou již několik desítek let prakticky stejné. Změny obvykle přichází odjinud – tentokrát od Joby.

Už je tomu nějaký ten pátek, co jsme na zahraničních webech narazili na informaci o tom, že společnost Joby, která je známá především díky ministativu Gorillapod, vyvinula několik nových typů popruhů pro digitální fotoaparáty.

Trvalo to nějakou chvíli než se začaly popruhy prodávat také u nás, ale podařilo se nám jedny z prvních kousků získat a dlouhodobě je otestovat. Konkrétně pak model UltraFit Sling Strap, který je určen primárně pro větší fotoaparáty, jak jsou digitální zrcadlovky či systémové kompakty. Svoji úlohu však popruh bez problémů zastane i při použití s malým kompaktem.

Jako opice v lese: Gorillapod SLR Zoom

Jako opice v lese: Gorillapod SLR Zoom

Ministativ, který j emožné umístit prakticky kamkoliv je jistě praktickým doplňkem. Jak je to ale s jeho funkčností.

Není popruh jako popruh

Možná si říkáte, proč byste měli chtít měnit svůj osvědčený popruh, který na fotoaparátu používáte a od okamžiku, kdy jste fotoaparát koupili, tak vám spolehlivě slouží. Souhlasím s vámi, stejná otázka napadla i mne. Jediným problém, se kterým jsem se setkal (krom toho že byl popruh příliš pevný/tvrdý), tak byla nedostatečná délka. Ta mne omezovala obvykle v okamžiku, kdy jsem měl popruh namotaný kolem zápěstí, abych měl fotoaparát po ruce.

Klasické nošení digitálu na popruhu kolem krku však má z mého pohledu několik zásadních nedostatků:

 • při chůzi má aparát tendenci se odrážet od těla a rozhoupávat se
 • při fotografování na výšku se mnohdy stane, že nejste schopni aparát otočit, protože je popruh příliš krátký (nebo ho máte příliš krátce nastavený)
 • změna délky popruhu je obvykle utrpením především pro konečky prstů
 • ergonomie je prakticky nulová – výrazné zatížení krční páteře nebo ramena není zrovna ideální

Alternativou, nad kterou jsem uvažoval ale zatím nevyzkoušel, je navlékací anebo zápěstní popruh, který se upevňuje do stativového závitu a do očka pro ramenní popruh na pravé straně aparátu. Digitál potom držíte podobně jako videokameru a můžete dát pravé duce odpočinout už jenom tím, že přenesete váhu z prsů na zápěstí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zápěstních popruhů najdete na trhu celou řadu

Ovšem z dlouhodobého hlediska to není příliš univerzální řešení (pokud nefotíte jen reportáže), neboť tak přijdete o jednu volnou ruku a když fotoaparát sundáte z ruky, chybí vám delší popruh.

Rychle, snadno a prakticky

Joby UltraFit Sling Strap řeší většinu výše popsaných nedostatků. Základní myšlenkou při návrhu popruhu byla jednak jeho univerzálnost a jednak pohodlnost při použití. Sling Strap je konstruován tak, že hlavním spojovacím prvkem je stativový šroub, kterým jej přichytíte k fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uchycení popruhu do stativového závitu

Dalším předpokladem pro dostatek komfortu je diagonální vedení popruhu (jako když máte tašku přes rameno), kdy zatěžujete rameno protilehlé k boku, o který se opírá zátěž (fotoaparát). Nemluvě o tom, že tento způsob nošení je i bezpečnější, protože vám popruh z ramene nesjede.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití je velmi jednoduché, všimněte si mírného tvarování u verze pro ženy

Nutno podotknout, že v Joby mysleli i na ženy, a tak jsou k dispozici dva popruhy:

 • pro muže: šířka 5 cm, délka 178 cm
 • pro ženy: šířka 4,3 c, délka 162 cm, tvarování širší části na hrudi
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Transportní poloha

V praxi

Použití popruhu je pak v praxi velmi jednoduché, našroubujete jej do závitu vespod digitálu, přetáhnete přes hlavu jako tašku přes rameno, upravíte délku a necháte fotoaparát viset na boku nebo na zádech. V okamžiku, kdy chcete fotografovat, tak digitál vezmete do ruky a běžným způsobem jej přesunete před oko - popruh se automaticky prodlouží.

Jakmile s focením skončíte, pověsíte digitál zpět k boku (logicky v tento okamžik visí níže, protože jste popruh natáhli) a jedním pohybem popruh opět zkrátíte. Mechanismus u stativového šroubu zajišťuje, že se popruh samovolně neprodlužuje a fotoaparát drží na svém místě. Pokud se pohybujete v nerovném terénu, kde by mohlo k pohybu dojít, můžete velmi snadno popruh zamknout na konkrétní délku takže se ani nehne.

Klepněte pro větší obrázek


V praxi je vše velmi rychlé a intuitivní, při testování jsem popruh nosil v kombinaci s plnoformátovou zrcadlovkou, malou APS-C zrcadlovkou i digitálním kompaktem kapesní velikosti (ty mívají mimochodem pouze očko pro zápěstní poutko). Ve všech případech je práce velmi pohodlná a především rychlá, nemluvě o tom, že máte volné ruce.

Jako každá novinka, i Joby Sling Strap není dokonalý, při používání jsem narazil na dva nedostatky. Pokud je popruh přichycen, tak přicházíte o stativový závit, při focení ze stativu je tedy nutné jej sundat a přichytit destičku. Řešením by mohl být závit v závitu, kdy by měl popruh ještě jeden závit ve spodní části se šroubem – otázkou však je, zda by to bylo realizovatelné a na kolik skutečně efektivní řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Použité materiály jsou odolné a vypadají že vydrží větší zátěž

Na druhý nedostatek narazíte, pokud fotoaparát budete chtít někam odložit, tím, že je popruh uchycen vespod digitálu, tak klasické položení na spodní stranu nebude fungovat, respektive bude fungovat ale vždy se tělo převáží dopředu a opře se o objektiv což není zcela ideální. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i to, že se kvůli uchycení popruhu celkově zvětší rozměry (výška) fotoaparátu.

Koupit či nekoupit?

Otázka jednoduchá, odpověď už tak ne. Používáte-li digitální zrcadlovku a fotíte často, pak je odpověď jednoznačně ano, stejně tak, jestli řešíte absenci poutek na ramenní popruh u kompaktu anebo střídáte více fotoaparátů. Komfort použití je nesrovnatelně vyšší než u klasického ramenního popruhu.

Na druhou stranu, jestliže často fotíte ze stativu anebo vytahujete digitál z brašny poměrně málo, nemusíte výhody popruhu zcela docenit. Nemluvě o mírně vyšší pořizovací ceně, která se pohybuje kolem 1200 Kč.

Technické specifikace popruhu:

 • délka: 178 cm / 162 cm verze pro ženy
 • šířka: 5 cm / 4,3 cm s tvarováním na hrudi pro ženy
 • hmotnost: 99 g / 88 g
 • barva černá a šedá
 • uchycení: stativový šroub 1/4" s motýlkem pro uchycení s 360° protočením
 • materiál: nerezová ocel, EVA pěna, hliník, nylon
Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Naprosto souhlasím s R. Když už na tom visí… Bartyx 18. 5. 2013, 13:01
Ahoj, mozes dat link aky si to kupil? Dakuje… Johan 14. 5. 2013, 08:18
Pozor, docela rád praská v místě spojení neo… Martin Kozak 13. 5. 2013, 16:40
Mám neznačkový čínsky neoprénový popruh a ne… eosak 13. 5. 2013, 16:28
No, potřeboval jsem něco podobného k bezzrca… Wolf9 13. 5. 2013, 16:00

Další podobné články

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

3 Legged Thing přestavilo dva monopody a multifunkční „ministativ“

3 Legged Thing přestavilo dva monopody a multifunkční „ministativ“

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.