DIGIarena.e15.cz

Kalendář podle vlastního vkusu v Zoneru

Pokud jste ani letos při procházení papírnictví nenašli žádný kalendář, který by vyhovoval vašim představám, pak není nic jednoduššího než si vytvořit vlastní.

V dnešním článku budeme pracovat s programem Zoner Photo Studio 9, při tvorbě kalendáře zde není oproti verzi 8 prakticky žádný rozdíl. Pro tvorbu kalendáře můžete samozřejmě využít i jiných programů a grafických editorů. Výhodou Zoneru jsou však připravené šablony pro výslednou podobu kalendáře, a to v několika variantách. Vybrat si můžete mezi měsíčním, čtvrtletním, pololetním nebo ročním kalendářem, a to včetně umístění fotografií na stránce. Celkem je k dispozici pětadvacet šablon.

Prvním krokem by měl být výběr a úprava snímků, které budete chtít v kalendáři použít. Myslete na to, že obrázky by měli být stejně orientované – tj. všechny na výšku nebo naopak na šířku. Pokud budete kombinovat oba typy obrázků, bude výsledný kalendář vypadat nesourodě. Myslím, že je zbytečné připomínat, že u kalendáře, kde se bude zobrazovat více fotografií na jednom listu je nutností jejich stejná orientace.

Výběr snímků je samozřejmě vaší osobní volbou a nemusí to být nutně obrázky krajiny související s daným ročním obdobím. Můžete vytvořit kalendář s makrofotografiemi nebo s portréty celé rozvětvené rodiny. Nezapomínejte však, že vybrané fotografie by měly mít nějakou souvislost, ať už to bude tematika nebo jejich zpracování. Pokud se však rozhodnete pro pravý opak, připravte se na všetečné dotazy z okolí, proč jsou tam zrovna tyhle fotky a ne jiné...

V případě, že zvolíte cestu tematické jednoty a vytvoříte například portrétní kalendář, zvažte také jakým způsobem budete snímky řadit. Jistě bude vhodnější umístit portrét v teplém večerním světle k některému jarnímu či letnímu měsíci, než jím doplnit kalendář na studený prosinec a naopak.

Celý rok za patnáct minut

Pokud již máte vybrané finální fotografie včetně požadovaných úprav, můžete se s chutí pustit do tvorby kalendáře. Ideální je, pokud si vytvoříte novou složku, do které zkopírujete všechny fotografie k použití, částečně si tím urychlíte práci. V průzkumníkovi zvolte menu Publikovat | Kalendáře. Objeví se další dialogové okno, ve kterém budou zatrženy všechny fotografie, pokud jich máte víc jak dvanáct, můžete zatrhnout jen ty požadované.

Klepněte pro větší obrázek

Po stisku tlačítka Další se objeví nové okno, kde zvolíte výslednou velikost kalendáře, případně okraje stránky. V případě, že budete vytvářet vícelistý kalendář, je třeba počítat s místem pro jeho vazbu a nastavit větší okraj. Alternativou je načíst formát papíru a okraje z ovladače tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším krokem je výběr šablony, v tomto dialogovém okně můžete zvolit jeden z pětadvaceti formátů. U každé šablony je červeným rámečkem zvýrazněna oblast, kde bude umístěna fotografie. K dispozici jsou i šablony s barevným podkladem – roční a měsíční kalendář. V naší ukázce budeme pracovat s čtvrtletním kalendářem, kde jsou fotografie umístěny na výšku. V levé části okna (pod náhledy šablon) nezapomeňte zvolit správný rok a měsíc kterým bude kalendář začínat. Důležitá je také volba prvního dne v týdnu (běžně se používá pondělí, někdo však upřednostňuje začátek týdne v neděli). Poslední volbou je orientace týdnů, k dispozici je vertikální a horizontální – ve většině případů bude vypadat lépe horizontální rozmístění.

Klepněte pro větší obrázek

Přes tlačítko Další se dostanete do nového okna, kde budete nastavovat podrobné parametry kalendáře. V první části vybíráte, jak se budou zobrazovat měsíce – pouze číslo, pouze jméno měsíce nebo jméno měsíce a rok. Můžete také nechat vygenerovat malé náhledy kalendáře pro předchozí a minulý měsíc. Podobným způsobem vyberete i zobrazování dnů v týdnu.

V nabídce je i orámování dnů v týdnu, s největší pravděpodobností ho ale nepoužijete, mřížka s čísly nevypadá příliš dobře. Zatržítko speciální dny zvýrazní vybrané dny v týdnu – standardně je zatržená neděle. Pokud budete chtít zvýraznit například čtvrtky stačí jen zatrhnout. Poslední volbou je zobrazení svátků, s touto volbou opatrně, pokud budete vytvářet například roční kalendář, budou vidět svátky velice špatně a esteticky nebude výsledek působit dobře – ideální je vyzkoušet obě varianty v exportu do pdf (viz níže).

Klepněte pro větší obrázek

U každé položky kalendáře můžete zvolit font písma, jeho velikost, barvu, zarovnání a řez. Záleží samozřejmě pouze na vašem vkusu, jaké písmo zvolíte, pokud však chcete dosáhnout stylové čistoty, měli byste dodržovat určitá pravidla. Mezi ta základní patří: nemíchat na stránce více fontů (jiným fontem měsíc, jiným dny a jiným data), nepoužívat více jak jedno zvýraznění (bohatě stačí ztučnit měsíc, dny už opravdu nemusí být kurzívou a datum tučnou kurzívou), stejně tak není příliš vhodné volit křiklavé barvy pro písmo a pro jeho pozadí. Nejdůležitější je font písma, snažte se vyhnout různým kudrlinkám a podobně zdobným fontům. Zde platí pravidlo, že méně je více.

Následující dialogové okno slouží k nastavení výběru a zpracování obrázků. Pokud zvolíte vložit obrázky automaticky, použije program obrázky v tom pořadí, v jakém jsou seřazeny ve zdrojové složce. Při volbě manuálně je můžete umístit podle vlastních představ. Nejjednodušším způsobem umístění je volba Vsadit.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud budete vkládat obrázky ručně, v dalším okně je přetáhněte myší na požadované místo šablony. Stiskem tlačítka Přidat stranu se dostanete na další list kalendáře, v našem příkladu budeme mít celkem čtyři strany. Pokud budete dělat kalendář měsíční, musíte zvolit celkem dvanáct stran.

Klepněte pro větší obrázek

Posledním krokem je vytištění, uložení nebo export kalendáře do formátu pdf. Doporučuji před vytištěním export do pdf, kde si můžete výsledek prohlédnout a případně se v Zoneru vrátit o několik kroků zpět a opravit chyby. Pak už zbývá jen kalendář vytisknout a podarovat přátele.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledný kalendář pro rok 2007Další článekSouvisející články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

vlastni-kalendar.cz Petr Mejda 18. 7. 2008, 16:49
díky! Šhošhon 21. 12. 2006, 19:38
Obrázky by měli??? salam 9. 12. 2006, 00:24
Re:ale néé stoural 8. 12. 2006, 18:28
Re:NADPIS! stoural 8. 12. 2006, 18:27

Další podobné články

Naučte se fotografovat s Canonem

Naučte se fotografovat s Canonem

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

Zoner Photo Studio X: podzim ve znamení videa [první pohled]

Zoner Photo Studio X: podzim ve znamení videa [první pohled]

Brněnský Zoner Software vydal podzimní aktualizaci fotografického editoru Zoner Photo Studio X. Tentokráte se zaměřil především na pokročilou úpravu videa. Další novinky zahrnují možnost třídění a sdílení presetů a propojení s cloudovým úložištěm.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

Zoner Photo Cloud – 5 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele ZPS X

Zoner Photo Cloud – 5 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele ZPS X

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.