DIGIarena.e15.cz

Kodak EasyShare Z730: Kompakt s pevným gripem (první foto)

Jedním z fotoaparátů, které od letošního PMA rozšiřují produktovou řadu Kodaku, je i sympatický pětimegový kompakt Z730. Jeden z fotoaparátů se nám podařilo vypůjčit si do naší redakce a připravit vám krátkou prezentaci jeho fotografických schopností.

Testování probíhalo na plně automatický režim, aby se ozkoušela schopnost přístoje zanalyzovat scénu a vybrat odpovídající hodnoty clony a doby expozice. Jediným modifikátorem, který byl v průběhu testování použit, byl výběr scénických režimů. Na prvním snímku je dobře vidět, že co se vykreslování barev týče, v Kodaku ví, o čem se mluví. Snímací soustava fotoaparátu podává výborný výkon, barvy jsou přirozeně syté a to ve všech kanálech RGB spektra.


Max. velikost

Objektiv se čtyřnásobným optickým zoomem, který odpovídá rozsahu 33 - 132 mm (5,5 - 21,8 mm fyzicky), zvládá záběry na krátké i široké ohnisko celkem bez problémů. Na všech čtyřech testovaných snímcích je sice znát nízká mírá zkreslení, ale objektiv toto vyvažuje prakticky nulovou vinětací a prokreslením snímku až do samých okrajů fotografie.Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost l Max. velikost

Při zoomování proti obloze zvolila automatika poměrně slušný kompromis, takže za cenu drobného ztmavení popředí vykreslila oblaka na pozadí. Při přiblížení na nejdelší ohnisko přistroj stále zvládá vykreslovat jednotlivé detaily, i když výsledný výsek sochy Krista mohl být o něco málo ostřejší. Ale o této chybě si povíme o něco níže.


Max. velikost  l Max. velikost

Všem fotografům, kterým koluje v žilách krev papparazzi, se dostává do rukou silná zbraň v podobě proměnlivého digitálního zoomu. Při čtyřnásobném přiblížení, což je maximální hodnota, které je Z730ka schopna dosáhnout, je výsledek i přes viditelnou degradaci obrazu až překvapivě koukatelný. Akční vzdálenost, kterou jste schopni s tímto fotoaparátem obsáhnout, můžete vysledovat mezi prvním a posledním snímkem. Druhý snímek je pořízený na nejdelší ohnisko, bez použití digitálního přiblížení.Max. velikost  l Max. velikost
Max. velikost

Velice dobrý výkon podali vývojáři Kodaku při eliminaci vinětace. Na snímcích se tato nejrozšířenější vada digitálních fotoaparátů prakticky nevyskytuje, a to ani při použití nejkratší ohniskové vzdálenosti objektivu.


Max. velikost  l Max. velikost

Nicméně každé pozitivum obvykle mívá i svojí stinnou stránku věci. U Kodaku EasyShare Z730 je to nízká rozlišovací schopnost optického systému. Při detailním prozkoumání snímků v nejvyšším rozlišení zjistíte, že jednotlivé detaily fotografie se mění na ořezané jednolité mapy. Na vině může být špatné zpracování výsledného jpeg souboru (například nadměrná komprese), popřípadě pokus o eliminaci chromatické vady sčítáním jednotlivých bodů. Při zmenšení fotografie do velikosti 800 x 600 tento problém není rozpoznatelný, ale při tisku fotografií na velký formát by se tato chyba mohla opět projevit.Max. velikost  l Max. velikost
Max. velikost  l Max. velikost

Fotoaparát disponuje i barevnými režimy Black & White a Sepia, které využijí především uživatelé, kteří neprovádí finální úpravu fotografií ve fotoeditoru v počítači. Oproti fotoaparátům například od Konica Minolta má Kodak sépii zabarvenou příliš do zrzava, nicméně, jedná se o subjetivní pocit a někomu to může přesně takto vyhovovat.  


Max. velikost  l Max. velikost

Standardní ostřící vzdálenost udávaná výrobcem je 50 cm. Režim Makro dovoluje zaostřit již od 10 cm od objektivu, na fotografiích vidíte detaily pořízené na nejdelší (132 mm) a na nejkratší (33 mm) ohniskovou vzdálenost.


Max. velikost  l Max. velikost

Jedním z motivových programů, kterými Kodak Z730 disponuje, je i poslední dobou čím dál tím populárnější Children program. Podle informací na displeji, zobrazených při výběru režimu, by měl lépe vykreslit dětskou pokožku a vůbec přispět k větší roztomilosti drobotiny. Zkusil jsem z bezpečné vzdálenosti vyfotit děti v parku, výsledek můžete posoudit sami.


Max. velikost  l Max. velikost

Na závěr tu je pleťová zkouška. Barevné podání venkovního snímků je odpovídající realitě, při pořízení fotografie s bleskem uvnitř místnosti měl na sadě testovacích snímků fotoaparát tendenci přibarvovat fotografie do červena.


Max. velikost  l Max. velikost

Fotoaparát Kodak EasyShare Z730 sice díky pevnějšímu gripu, který je tvořen charakteristickým pravým výstupkem, nemá v soutěži o nejmenší "krabičku" roku šanci na první příčky, ale mezi svými souputníky dokáže obstát díky svým fotografickým kvalitám. Fotoaparát bohužel nemá uživatelsky volitelné nastavení vyvážení bílé barvy, což je škoda, určitě by si ho zasloužil. Určen je díky svému manuálnímu a poloautomatickým režimům pokročilejším amatérům a obsahuje dostatek doplňkových funkcí, díky kterým se stává všestranně použitelným do jakéhokoli prostředí. V našem fotografickém testu podal přesvědčivý výkon. Přesvědčivý v tom, že pokud uvažujete o koupi pětimegového kompaktu za cenu okolo 7 200 Kč, tak nad tímto přístojem stojí za to uvažovat.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • Typ snímače: CCD, 1/2,5"
 • Rozlišení snímače (celkem/efektivně): 5,36/5,0 Mpx
 • Objektiv: 33–132 mm; F 2,8–4,8
 • Nejvyšší fyzické rozlišení: 2 5760 × 1 932 px
 • Formát fotografií/videa: JPEG, MOV
 • Typ paměťového média: SD
 • Časy závěrky: 64 – 1/2000s
 • Nastavení ISO: auto, 80, 100, 200, 400, 800 
 • Velikost LCD: 5,6 cm (2,2") TFT
 • Rozlišení LCD: 153 000 px
 • Napájení: Li-Ion akumulátor 1050 mAh, síťový zdroj
 • Rozměry/váha: 100 x 40 x 69 mm /224 gramů

Další článek
celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

A co foto přístroje? Pepíno 31. 7. 2005, 17:33
Re: a co foto přístroje .... MK 31. 7. 2005, 09:15
Re: a co foto přístroje .... goran 29. 7. 2005, 14:31
a co foto přístroje ? Radon 29. 7. 2005, 09:06

Další podobné články

Jak fotí iPhone Xs? Podívejte se na první uveřejněné snímky

Jak fotí iPhone Xs? Podívejte se na první uveřejněné snímky

Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

O tom, že se Sigmě daří konkurovat tradičním výrobcům fotoaparátů v oblasti vyměnitelných objektivů není třeba pochybovat, nyní si připravila hned pět želízek do ohně.

Manfrotto rozšiřuje řadu stativů Befree o tripod 2N1

Manfrotto rozšiřuje řadu stativů Befree o tripod 2N1

Sigma rozšířila řadu svých full-frame video objektivů

Sigma rozšířila řadu svých full-frame video objektivů

ExperimentalOptics – nejmenší 35mm světelný pancake na světě

ExperimentalOptics – nejmenší 35mm světelný pancake na světě

iPhone Xs, Xs Max a Xr – nová éra fotografie podle Applu?

iPhone Xs, Xs Max a Xr – nová éra fotografie podle Applu?

Apple 12. září večer představil nové modely telefonu iPhone pro rok 2018. Přišly hned tři a každý je jiný, jmenují se iPhone Xs, Xs Max a Xr. Přesvědčí ale uživatele i po fotografické stránce?

Sony představuje dvojici kapesních ultrazoomů Cyber-shot HX95 a HX99

Sony představuje dvojici kapesních ultrazoomů Cyber-shot HX95 a HX99

Společnost Sony přichází s další generací kompaktů s širokým ohniskovým rozsahem a kapesními rozměry. Uživatelé se mohou nově těšit na videosekvence ve 4 K rozlišení a podporu nekomprimovaného formátu RAW.

Canon představuje inovace objektivů 400 mm F2,8 a 600 mm F4

Canon představuje inovace objektivů 400 mm F2,8 a 600 mm F4