Kolik můžete doopravdy vydělat ve fotobankách?

Kolik můžete doopravdy vydělat ve fotobankách?

Láká vás přivýdělek prodejem vašich fotografií do internetových fotobank? Potom se určitě seznamte s výsledky unikátního průzkumu o výši výdělků, které najdete v tomto článku.

V srpnu zde vyšel článek, nebo spíše úvaha o tom, zda se vyplatí prodávat fotografie v českých fotobankách. Výsledek byl trochu neurčitý a bylo poznat, že autor nečerpal z vlastních zkušeností se všemi fotobankami.

Na rovinu se přiznávám, že s českými fotobankami také nemám žádné velké zkušenosti, ale o to více jich mám s těmi zahraničními a na otázky výdělků v nich můžu kvalifikovaně odpovědět. A to nejen díky svým pětiletým zkušenostem s nimi, ale také díky fotobankovému průzkumu, který jsem uspořádal na začátku tohoto roku a kterého se zúčastnilo na sto českých a slovenských fotobankových uživatelů (fotografů a grafiků – v rolích prodejců a nikoliv kupců).

Nuže základní otázka zní: Vyplatí se prodávat fotky v zahraničních tzv. microstock fotobankách? Moje odpověď je: ANO, ale... musíte se tomu opravdu věnovat.

Funguje to přesně tak, jak píše autor v předchozím článku – pokud to chcete jen vyzkoušet, hodláte na fotobanku nahrát jen pár desítek fotek z dovolené a myslíte si, že si za výdělky brzy koupíte nový objektiv, pak jste na omylu. Ty časy už jsou dávno pryč. V dnešní době se musíte o své fotobankové portfolio náležitě starat, aby výdělky byly co k čemu. Ale podívejme se raději na konkrétní data z mého fotobankového průzkumu.

Roční výdělek za prodej fotografií

Je to takřka neuvěřitelné, ale nejlepší autor-fotograf dosáhl krásného zisku 304 000 Kč. Průměrný příjem je skoro 47 tisíc a medián (ten je podle mě smysluplnější) 14 tisíc. Jen pro dokreslení, hodinová sazba se pohybuje v průměru kolem 125 Kč/hodinu, medián je opět trochu více realistický a tedy nižší – 59 Kč/hodinu.

Není to žádná sláva, ale když si uvědomíte, že si lze takto vydělávat něčím, co vás vskutku baví (jinak byste na tomto webu asi netrávili svůj čas), co provozujete kdy chcete a kde chcete, pak je to docela příjemný přivýdělek.

Pokud ale umíte kreslit vektorové ilustrace, můžete dosáhnout ještě mnohem vyšších zisků – v tomto článku uvádím pouze údaje respondentů-fotografů. Je to dáno tím, že k focení stačí velmi zjednodušeně řečeno pouze dobrý aparát, kdežto k tvorbě ilustrací musí mít člověk software, nadání a znalosti.

Ze statistik také vyplývá, že většině grafiků na fotobankách trvá vytvoření ilustrace mnohem déle, než vytvoření fotky. Nicméně výdělky jsou potom vyšší – jak celkové, tak i hodinová sazba. Závěr je jasný – kreslení vektorových obrázků se vyplatí ještě více.

Možná si říkáte, že čísla to jsou pěkná, ale jsou za nimi určitě profíci, kteří mají focení zvládnuté, za svou kariéru nashromáždili spoustu fotek a na fotobankách jsou od jejich začátku... nebo ne?

Budete se divit, ale pouze 1/4 zúčastněných se považuje za profesionála a fotografováním či grafikou se nějak živí pouze třetina fotografů/grafiků z dotazníku. Takže většinu respondentů tvoří nadšení amatéři.

Statistické vyhodnocení dodavatelů fotobank

 Celkové výdělky (průměr)Celkové výdělky (medián)Hodinová sazba
(průměr)
Hodinová
sazba (medián)
Všichni fotografové47 000 Kč14 000 Kč125 Kč/h59 Kč/h
Začátečníci (méně než 1 rok)22 000 Kč4 850 Kč72 Kč/h13 Kč/h
Pokročilí
(2 až 3 roky)
41 000 Kč29 000 Kč79 Kč/h72 Kč/h

Na začátku to chce zabrat

Jak jsou na tom ve fotobankách úplní začátečníci? A jaký je „nástupní fotobankový plat fotografa“?

Statistika naprostých začátečníků, kteří přispívají do fotobank méně než jeden rok, ukazuje velmi nízká čísla, neboť tam jsou i tací, kteří teprve začali a v podstatě ještě nic nevydělali. V průměru dosahují zisku 22 tisíc Kč/rok (medián 4 850 Kč) a pracují za hodinovou mzdu 72 Kč/hodinu (medián 13 Kč). Oproti tomu ostřílenější fotobankéři (2 až 3 roky ve službě) dosahují zisku 41 tisíc Kč/rok (medián 29 000 Kč) s hodinovou mzdou 79 Kč/h (medián 72 Kč).

Je vidět, že ti zkušenější se pohybují v jiných číslech, neboť mezi začátečníky je spousta těch, co to "jen zkouší", kdežto pokud se této činnosti někdo věnuje 2-3 roky, ví už minimálně o tom, co je a co není dobře prodejné.

Z uvedených konkrétních čísel si sami můžete udělat obrázek, zda se fotografování a kreslení pro fotobanky vyplatí nebo ne. Dám vám jednu radu – pokud to chcete vyzkoušet, jděte do toho naplno. Alespoň na začátku. Jestliže vás uvedené informace nadchly, ale s fotobankami nemáte žádné zkušenosti, můžu vás odkázat na začátečnickou sekci webu o fotobankách Fotobanky.cz. Tamtéž najdete I kompletní výsledky a rozbor zde popisovaného průzkumu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud