DIGIarena.e15.cz

Kompakty BenQ a HP v novém

Oba zmiňovaní výrobci představili nedávno několik nových modelů digitálních kompaktů, pojďme se na ně podívat blíže.

Společnost Hewlett-Packard představila celkem devět nových digitálů, a to ve všech produktových řadách, které nabízí – E, M, R. Digitály Photosmart E patří tradičně mezi jedny z nejlevnějších výrobků na trhu, většinou tomu také odpovídá kvalita obrazového výstupu. Prostřední řada M, je na tom o něco lépe především po stránce vybavení a funkčnosti, obrazově na tom však bývala podobně jako základní modely Photosmart E.

Nejvyšší řada digitálů Photosmart R patří mezi přímé konkurenty ultrakompaktních modelů ostatních výrobců. Jejich design i konstrukční provedení je na srovnatelné úrovni, stějně tak jako funkční vybavení. Kvalita obrazového výstupu však nepatří mezi špičku, jednotlivé generace digitálů navíc podávají velice různorodé výsledky.

Ani u jednoho z představených modelů nebyla zatím uvedena cena v korunách ani datum zahájení prodeje, předpokládáme však, že na pulty obchodů se fotoaparáty dostanou v průběhu července.

Základním modelem nové řady je Photosmart E337, jednoduchý expoziční automat s rozlišením 5 Mpx a objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 36,4 mm a světelností F4,5. Fotoaparát má velice malý displej s úhlopříčkou 1,5" a nízkým rozlišením 61 600 obrazových bodů. Rozsah citlivostí je ISO 60, 100, 200, 400. Fotoaparát pracuje s paměťovými kartami SD, v případě potřeby je možné využít i vestavěnou 16MB paměť. O tom, že digitál spadá mezi lowendové modely svědčí i doporučená cena 80 USD

Klepněte pro větší obrázek

Střední řada Photosmart M je zastoupena hned pěti modely, které se vzájemně příliš neliší. První dvojicí je Photosmart M447 a Photosmart M547, oba dva fotoaparáty jsou prakticky totožné, rozdílem je pouze jiné rozlišení snímače, zatímco M447 nabídne pět milionů buněk, u vyššího modelu M547 již najdeme 6 Mpx.

Citlivost snímače je nastavitelná v rozmezí ISO 100–800, nejvyšší hodnota ISO 800 je k dispozici pouze při scénickém režimu digitální stabilizace obrazu. Oba dva fotoaparáty jsou také shodně osazeny objektivem s trojnásobným optickým zoomem o rozsahu ohnisek  36–108 mm a světelností F2,7–4,8. Velikost displeje je 2,4" o jeho rozlišení se výrobce nezmiňuje. Plánovaná prodejní cena je stanovena na 100 USD (M447), respektive 110 USD (M547).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhá dvojice fotoaparátů nese označení Photosmart M637 a Photosmart M737, opět se jedná o shodné modely s rozdílným rozlišením snímače. První jmenovaný má rozlišení 7 Mpx, druhý 8 Mpx, tomu odpovídá i velikost snímače, která je u M637 1/2,5", u modelu M737 je to 1/1,8".

Objektiv má trojnásobný optický zoom s rozsahem 36–108 mm. Velikost displeje je standardních 2,4", respektive 2,5". Pro ukládání snímků slouží vnitřní paměť o velikosti 16 MB, případně paměťové karty SD/SDHC. Cena je u obou modelů opět lidová, a to 150 USD za M637 a 180 USD za M737

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Posledním zástupcem řady M je fotoaparát s označením Photosmart Mz67, jehož rozlišení je 8 Mpx. Zajímavý je však fakt, že objektiv disponuje šestinásobným optickým zoomem a je prvním v nabídce HP, který má takto velký rozsah objektivu.

Displej má velikost 2,5", vnitřní paměť pak tradičních 16 MB. Předběžná cena fotoaparátu je stanovena na 200 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Prémiová řada digitálů Photosmart R se rozšíří o tři novinky – Photosmart R742, Photosmart R847 a Photosmart R937. První jemnovaný se oproti modelům řady M liší pouze v provedení těla, ostatní technické parametry zůstávají shodné – rozlišení 7 Mpx, trojnásobný optický zoom a displej velikosti 2,5".

Model Photosmart R847 je pokračovatelem začátkem roku uvedeného Photosmartu R837, tomu napovídá především shodné tělo fotoaparátu. Rozlišení narostlo na 8 Mpx, objektiv je periskopové konstrukce s rozsahem 39–118 mm. Podobně jako u předchůdce, i tento digitál se zapíná posuvným krytem objektivu. Zadní stěně pak dominuje třípalcový displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední novinkou je stylový kompakt Photosmart R937, rozlišení snímače je 8 Mpx, objektiv má také periskopovou konstrukci s trojnásobným optickým zoomem značky Fujinon. Kromě originálního čtvercového tvaru těla je na fotoaparátu zajímavý především displej. Ten má totiž hlopříčku 3,6" a je v současné době největším displejem mezi digitálními fotoaparáty.

Aby toho nebylo málo, je displej dotykový, a tak na zadní straně fotoaparátu najdeme pouze ovladač zoomu. Vnitřní paměť má kapacitu 32 MB, slot pro paměťové karty pojme typ SD či SDHC. Předběžná cena byla stanovena na 300 USD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U BenQ pouze dvakrát

BenQ představil dva digitály, jeden z řady C, druhý pak z řady E, což značí jejich mírně odlišnou cílovou skupinu. BenQ C740i je nástupcem dříve uvedeného modelu C740, se kterým má shodné prakticky všechny parametry. Fotoaparát je osazen snímačem s rozlšením 7 Mpx a trojnásobným optickým zoomem s rozsahem 37,5–112,5 mm.

Oproti předchůdci přibyly dva stupně citlivosti, a to ISO 800 a ISO 1000, při volbě scénického režimu vysoká citlivost nastaví automatika hodnotu až ISO 1 600. Dalším rozdílem je funkce detekce tváře, kterou BenQ integroval stejně jako ostatní výrobci fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhou novinkou je kompakt BenQ E820, nástupce modelu E720. Fotoaparát má snímač s rozlišením 8 Mpx a objektiv Pentax s trojnásobným zoomem 37,5–112,5 mm. Oproti ostatním digitálům BenQ umí E820 v průběhu natáčení videosekvencí zoomovat, navíc nabídne i fotografování/natáčení v poměru stran 16:9.

Fotografovat je možné v jednom z celkem třinácti scénických režimů, snímky se ukládají na paměťovou kartu SD nebo přímo do vestavěné 6MB paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, tak oproti ostatním – tradičním – výrobcům fotoaparátů jdou společnosti jako BenQ či HP, které produkují digitály jako doplněk portfolia, spíše cestou kvantity než kvality. Na trh tak chrlí další a další modely, bez významnějších inovací či technických vylepšení. Velice dobře je to vidět na portfoliu digitálů BenQ, které obsahuje celkem 31 (!) modelů. Klobouk dolů, takovou nabídku komapktů nemá ani Canon či Nikon.

Další článekDalší podobné články

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Jako každý rok i letos zveřejnilo nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jestliže se v předchozích ročnících dostalo rovnoměrně na všechny značky, tento rok dominoval jeden výrobce.

Legendární Zeiss Biotar  75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

Legendární Zeiss Biotar 75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

O tom, že se mezi starými objektivy najde spousta kvalitních kousků, které se postupem staly takřka legendami už dnes nikdo nepochybuje. Jedním z nich je i Biotar, který s největší pravděpodobností půjde znovu do výroby.

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

Objektivy jsou nedílnou součástí fotografické soustavy, a leckdy také tou prostorově i váhově výraznější. Tělo fotoaparátu vedle nich může působit jako David vedle Goliáše. Pojďme se podívat na ta nejtěžší „skla“, která si můžete aktuálně pořídit.

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

V poslední době se v internetových diskuzích vyrojila celá řada dotazů na bezpečnost používání starších objektivů, které obsahují radioaktivní prvek Thorium. Znamenají takové objektivy nějaké reálné riziko pro uživatele?