DIGIarena.e15.cz

Konečně dotykový: Panasonic Lumix DMC-FX500

Panasonic vypustil informace o nejnovějším desetimegáči: Lumix DMC-FX500 by měl v řadě FX zaujmout pozici vlajkové lodi.

Panasonic modelem FX500 dává všanc digitál s vlastnostmi, pomocí kterých u svých kompaktů otevírá další pomyslnou bránu možností. I neotřískaný amatérský fotograf si tak s tímto expozičním automatem, vybaveným dvacítkou scénických programů, bude moci smlsnout na technických lahůdkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Panasonic FX500 bude k dostání ve stříbrné a černé barvě

Jak je na první pohled zřejmé, nový Lumix designově nevybočuje z dosavadní produktové linie, tedy alespoň při pohledu na přední stěnu. Zadní strana digitálu již přelomové změny přináší. Dalším šperkem (tedy alespoň z hlediska technických parametrů) by měl být použitý ultraširoký objektiv Leica, za povšimnutí jistě budou stát také některé nové funkce, kterými byl fotoaparát obdařen.

Pohlazení po displeji

Předně je „pětistovka“ prvním modelem Panasoniku, jenž nabízí nejen 3" displej (těch má tento výrobce ve svém portfoliu prozatím docela poskrovnu, ale přece jen nějaké: TZ3/TZ5, FX55), ale nově i dotykové rozhraní. Přidává se tak na stranu konkurenčních výrobců, jejichž nabídka tuto „exkluzivitu“ také nepostrádá: hojnější zastoupení modelů s touch-screenem mají například HP, Pentax či Sony. Podle našich dosavadních zkušeností bývají dotykové displeje povětšinou vyzbrojeny špatnými antireflexními vrstvami, nechme se tedy překvapit, jak si s tímto oříškem poradil Panasonic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ovládání Lumixe FX500 bude možné prstem, praktičtější variantou však bude vytvarovaný stylus

V předběžných firmou zveřejněných informacích o FX500 prozatím nezaznívá zmínka o rozlišení displeje. V základní výbavě nenajdete klasický podlouhlý stylus – připomínající pero – na ovládání displeje, ale stylus vytvarovaný. Předpokladem pro nové dotykové ovládání je také přepracované Menu fotoaparátu, které má být velice jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Maličký stylus není radno ponechávat jen tak v kapse, lépe (a vždy) k dispozici vám bude na poutku

Přestože někteří výrobci se vzhledem k dotykovému ovládání snaží odstranit co nejvíce tlačítek z těla přístroje, Lumix FX500 si boční panel s ovládacími prvky zachovává. Najdeme na něm nejen přepínač na fotografování/prohlížení či samostatné tlačítko pro režim displeje, ale i klasický čtyřsměrný ovladač – uprostřed kterého ční nově joystick – a také Q. Menu, což značí při vší logice rychlou nabídku z menu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Vedle 3" dotykového displeje zachoval výrobce paletku ovládacích prvků

Neokoukaný širokáč

Co se týče optických vlastností, nováček s širokým 25mm stabilizovaným Leica objektivem vykazuje poprvé v řadě FX pětinásobný optický zoom, jenž se končí na ohnisku 125 mm, a ryze standardní světelnost F2,8–5,9. Kompaktní fotoaparáty s takto širokým ohniskem jsou stále ojedinělou záležitostí: za připomenutí stojí, že stejně širokým ohniskem, ovšem při čtyřnásobném rozsahu, disponuje již na konci ledna 2008 uvedený Lumix DMC-FX35. Další pomyslnou vlaštovkou v tomto směru je např. Samsung NV24HD (3,6× zoom) nebo Ricoh Caplio GX100 (3× zoom), oba s optikou začínající na 24 mm.

Hudba dodá šmrnc Fotoaparát, vybavený novým obrazovým procesorem Venus Engine IV, je schopen natáčet videosekvence v HD kvalitě, tedy ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů při snímkové frekvenci 30 sn./s (a samozřejmě i nižším 848 × 480 pixelů nebo standardním 640 × 480 pixelů), tisková zpráva však nehovoří o možném stereofonním záznamu zvuku. Při prohlížení záběrů na displeji bude možné spustit hudební doprovod, k dalším zajímavým funkcím v režimu náhledu patří digitální oprava jevu červených očí.

Výrobce v tiskové zprávě hlásá velice rychlý chod fotoaparátu, včetně (na kategorii kompaktů) rychlého sériového snímání 2,5 snímků za vteřinu v plném rozlišení, při záznamu pěti fotografií. Příslibem je také dlouhá životnost Li-Ion akumulátoru, který by měl na jedno nabití vydržet 280 snímků – výkon se samozřejmě sníží úměrně s použitím stabilizace, blesku i prohlížením snímků na displeji.

Lumix FX500 podporuje – jak jsme si u Lumixů již dávno zvykli – širokoúhlý režim 16:9. Je vybaven módem Vysoká citlivost, ve kterém lze nastavit až ISO 6 400 pro snímání ve špatných světelných podmínkách bez použití blesku, tento údaj se však týká pouze třímegapixelového rozlišení (v poměru stran 16:9 je to 2Mpx). K dalším funkcím náleží inteligentní výběr scénického programu či inteligentní kontrola citlivosti ISO, nechybí ani Detekce obličeje.

Oficiální doporučená prodejní cena pro zákazníky v České republice by neměla přesáhnout 12 000 Kč vč. DPH. Uvedení na trh je plánováno v průběhu dubna.

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: 10 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • paměťové médium: SD/SDHC + 50 MB interní paměti
  • objektiv: 25–125 mm, F2,8–5,9
  • LCD displej: dotykový, úhlopříčka 3“, rozlišení N/A
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • dostupnost: duben/květen 2008
  • cena: dosud nestanovena
Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Co to je za cenu? roman 21. 5. 2008, 12:26
Re: o nicom ... FrankRyba 20. 3. 2008, 10:51
Mpx Izak 19. 3. 2008, 17:37
Re: o nicom ... Ganec 19. 3. 2008, 17:16
Re: o nicom ... Qulee 19. 3. 2008, 14:24

Další podobné články

Ceny TIPA 2018 ve jménu Sony a Canonu

Ceny TIPA 2018 ve jménu Sony a Canonu

Po roce opět známe držitele ocenění TIPA, které fotografickým produktům představeným během uplynulého roku uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které modely zabodovaly tento rok?

Zrcadlovky Nikon získaly ocenění Red Dot Award

Zrcadlovky Nikon získaly ocenění Red Dot Award

Fujifilm aktualizuje firmware fotoaparátů řady X

Fujifilm aktualizuje firmware fotoaparátů řady X

Modrá je dobrá a podle Sigmy nejlepší

Modrá je dobrá a podle Sigmy nejlepší

Blackmagic Pocket Cinema Camera umí nově 4K a točí do RAWu

Blackmagic Pocket Cinema Camera umí nově 4K a točí do RAWu

Společnost Blackmagicdesign představila na veletrhu NAB novinku, která navazuje na starší model Pocket Cinema Camera, který se stal velmi populárním mezi širokou skupinou videografů.

Nové objektivy pro natáčení videa od NiSi a SLR Magic

Nové objektivy pro natáčení videa od NiSi a SLR Magic

Společnosti NiSi a SLR Magic představily na veletrhu NAB 2018 řady objektivů speciálně konstruovaných k natáčení videa. Nově oznámené objektivy jsou určeny především pro plnoformátové fotoaparáty Sony a Canon.

Čím fotí vítězové soutěže World Press Photo?

Čím fotí vítězové soutěže World Press Photo?

Sigma aktualizovala firmware pro své bezzrcadlovky řady sd

Sigma aktualizovala firmware pro své bezzrcadlovky řady sd