DIGIarena.e15.cz

Konica Minolta Dimage X60: malý, ale šikovný

Seznam kapitol
Přinášíme vám slibovanou podrobnou recenzi ultrakompaktního stylového modelu Dimage X60 s 5 miliony efektivních megapixelů. Spolu s námi máte možnost se přesvědčit, zda je X60 skutečně důstojným nástupcem modelu X50, a zjistit, co všechno vám tento přístroj může nabídnout.
Konica Minolta Dimage X60: malý, ale šikovný

Konica Minolta získala ve štíhlosti svých digitálů jasně primát. Jako první již v lednu 2002 přišla na trh s novou technologií lomené optické dráhy, díky které mohla zmenšit rozměry nového 2Mpx fotoaparátu Dimage X, které se zachovají i při používání trojnásobného zoomu. Nyní jsme již o několik kroků dále, řada se rozrostla o několik dalších modelů a parametry se pozměnily. Novinkou tohoto měsíce je pohotový model Dimage X60 disponující 5 miliony efektivních megapixelů a trojnásobným transfokátorem.


Dva základní pohledy na elegantní kompakt

Konstrukce a ovládání

Zabudovaný objektiv je konstruován s rozsahem ohniskových vzdáleností 37–114 mm (v přepočtu na kinofilm). Díky jeho zabudování a absenci vysouvacího mechanismu bylo zároveň umožněno i zkrácení doby náběhu přístroje. Typicky nízká světelnost kompaktů je na nejkratším ohnisku ještě poněkud horší, hodnota začíná až u F3,3. Na nejdelším ohnisku je udávána průměrná světelnost F4,0.

Snažením slečen a dam dnešní doby je být štíhlá a digitální fotoaparáty jdou s dobou také. Řada Dimage, včetně představovaného jedince X60 se může honosit tělem štíhlým 22 mm, dalšími rozměry 84 x 56 mm a hmotností 115 gramů. Díky takové velikosti se nemusíte zatěžovat přemýšlením, zda se vyplatí „tahat s sebou ten foťák“. V kapse se místo pro něj vždy najde. Jelikož jde o fotoaparát, který Vás bude pravděpodobně doprovázet téměř všude, bude Vám záležet na jeho vzhledu, a proto vás jistě potěší možnost výběru ze tří barev opláštění. Nechme se překvapit, zda se barevná škála ještě rozroste podobně jako u předchozího modelu X50…


Základní barevné varianty Dimage X60. Přibudou další?

Celkový design je jednoduchý a čistý. Z jednoduchého profilu vyčnívá pouze naboku očko na řemínek a vepředu nějakých pár milimetrů navíc, které patří posuvnému krytu objektivu. Zajímavější je pouze zadní strana přístroje, jejíž největší plochu zabírá rozměrná LCD obrazovka s úhlopříčkou 6,3 cm. Její rozlišení je vzhledem k rozměrům nízké, a to pouhých 115 tisíc pixelů. I přes velké zrno je však čitelnost obrazu ve všech podmínkách poměrně dobrá, totiž už samotná velikost činí kompozici a prohlížení snímků příjemným.

Přístroj uvedete do chodu horizontálním posunem krytky objektivu a poté si vyberete na horní straně jeden ze tří hlavních módů. Přístroj je plně automatický, v prvním módu je k dispozici klasická automatika, ve druhém můžete volit z několika kreativních programů a nabídka v menu je zároveň poněkud omezena, ve třetím je k dispozici nahrávání videosekvencí. Zadní strana nabízí dobře známý křížový volič. Pomocí horní a dolní šipky můžete pohodlně a rychle ovládat režim blesku, vybrat sériové snímání či samospoušť.

Napájení je vyřešeno speciální dodávanou lithiovou baterií, ke které je dodávána v balení nabíječka. Její nepříliš oslňující kapacita 660mAh vystačí v průměru na získání dostatečného počtu 150 snímků.

Data uložíte na paměťové karty Secure Digital, případně MMC. Nepříliš šikovně přístupný slot pro kartu najdete vedle očka na řemínek. Jako součást balení nenajdete žádnou kartu, k použití je tu však interní paměť s kapacitou 15 MB, která se určitě vyplatí jako záložní médium, i v případě vaší náhodné zapomnětlivosti. Samozřejmostí je ovšem jako vždy dokoupení karty, pro plné využití v tomto případě doporučuji s kapacitou 512 MB. Ta se plně zaplní po vyfotografování 150 snímků v nejvyšším rozlišení. Takové množství fotografií ani na 1 cyklus životnosti baterie nenafotíte, ale předpokládám i využití hlasových či video poznámek, jejichž data zaberou další prostor. Indikace je dvoufázová a za druhou polovinou energie ubývá spíše rychleji.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Třeba loula 2. 1. 2006, 04:48
Re: Třeba Mobil-man 19. 6. 2005, 10:55
Třeba petr.kkk 18. 6. 2005, 17:37
Vždy je něco za něco. petr.kkk 18. 6. 2005, 17:33
Re: Kvalita??? p 18. 6. 2005, 12:41

Další podobné články

Nové objektivy pro natáčení videa od NiSi a SLR Magic

Nové objektivy pro natáčení videa od NiSi a SLR Magic

Společnosti NiSi a SLR Magic představily na veletrhu NAB 2018 řady objektivů speciálně konstruovaných k natáčení videa. Nově oznámené objektivy jsou určeny především pro plnoformátové fotoaparáty Sony a Canon.

Čím fotí vítězové soutěže World Press Photo?

Čím fotí vítězové soutěže World Press Photo?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Pryč je doba, kdy jsme mohli na trhu najít několik různých typů paměťových karet. Současná nabídka se omezila na univerzální karty typu SD a profesionální CF a od nich odvozené mutace. Velké rozdíly jsou ale v rychlosti práce karty.

Sony World Photography Awards vyhlásilo vítěze v národní a otevřené kategorii

Sony World Photography Awards vyhlásilo vítěze v národní a otevřené kategorii

Prestižní soutěž Sony World Photography Award vyrostla téměř o polovinu

Prestižní soutěž Sony World Photography Award vyrostla téměř o polovinu

V únoru tohoto toku byly do užšího výběru nominovány snímky v rámci prestižní mezinárodní soutěže Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation).

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

Zvládne pevný objektiv s ohniskem 24 mm v kombinaci s APS-C snímačem „odpíchnout“ postavu od pozadí? A dokážete makroobjektivem s LED přisvětlením rozsvítit oči u portrétu?

Sony A7 III je na světě: s dobrou výbavou i zajímavou cenou

Sony A7 III je na světě: s dobrou výbavou i zajímavou cenou

Společnost Sony představila třetí generaci fullframe bezzrcadlovek pro pokročilé amatérské fotografy: s BSI snímačem, 4K videem, dotykovým displejem, inovovaným hybridním automatickým ostřením a prodlouženou výdrží baterie.