DIGIarena.e15.cz

Kontaktní čočky jako fotoaparát? Proč ne?

Vynález českého původu, jehož hlavním účelem je korekce dioptrické vady, by se mohl dočkat nové funkce. Několik renomovaných značek totiž zveřejnilo své patenty čočky se zabudovaným fotoaparátem.

James Bond by neměl radost. Miniaturní elektronická zařízení, jimiž ho dříve exkluzivně zásoboval jeho přítel Q, dnes nosí kdejaký holobrádek.

Klepněte pro větší obrázek
Google Glass zobrazující digitální informace

Trend nositelné elektroniky, tedy té, kterou „oblečete“ přímo na své tělo, je na vzestupu – v podobě fitness náramků, šperků, chytrých hodinek nebo brýlí s integrovanou kamerou. Čím víc funkcí v co nejmenším zařízení tím lépe. Proč tedy nezabudovat fotoaparát do tak titěrné optické pomůcky, jako jsou kontaktní čočky?

Google: Místo slepecké hole

S tímto nápadem přišel před dvěma roky Google. Jeho patent byl určen především k medicínským účelům, jako pomůcka pro slabozraké nebo slepé. Fotoaparát zabudovaný v čočce měl podávat prostřednictvím speciální aplikace uživateli zprávu, že se například blíží k frekventovanému prostoru, popř. jej pomocí technologie rozpoznávání obličeje informovat, že se v jeho blízkosti nachází nějaká známá osoba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náčrt k patentu „chytrých“ kontaktních čoček od Googlu

Popsané uživatelské možnosti však byly mnohem širší – v kontaktních čočkách byl zabudovaný displej, který ve spolupráci s fotoaparátem dokázal rozšířit periferní vidění, zvýraznit objekty v zorném poli, popř. si je přiblížit.

Samsung: Takový soukromý matrix

Se svou troškou do mlýna následně přispěchal též jihokorejský Samsung, který nabídl propracovanější koncept. Kontaktní čočka je vybavena displejem, fotoaparátem, přenosovým modulem a množstvím senzorů pro ovládání celého systému pohybem oka nebo mrkáním. Ke zpracování zachycených dat je nezbytné spárování s externím zařízením, např. smartphonem.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou patentu Samsungu je možnost projekce obrazu z displeje přímo do lidského oka – jedná se o tzv. rozšířenou realitu, kdy je reálný obraz doplněn/částečně překryt digitálními informacemi. Kvalita obrazu v kontaktních čočkách od Samsungu by měla být údajně vyšší než u „chytrých brýlí“ Google Glass, které byly staženy z trhu na začátku minulého roku.

Sony: Fotoaparát v očích

Co do kompletnosti fotografické výbavy však nabízí nejzajímavější řešení nový patent od Sony. Kontaktní čočka je vybavena optickou jednotkou a obrazovým snímačem, mikroprocesorem, senzorem pohybu, zobrazovacím displejem, a dokonce paměťovým médiem a obrazovou stabilizací korigující pohyby oční bulvy.

Klepněte pro větší obrázek

V patentu se počítá také s možností zaostřování, přibližování a oddalování snímané scény, i s ovládáním clony. Všechny tyto úkony se budou provádět pomocí specifických vzorců mrkání, které by měl systém snadno odlišit od bezděčných pohybů očních víček. Pořízené snímky lze posléze zobrazit na integrovaném super tenkém displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Náčrt umístění displeje

Kontaktní čočka Sony je určena pro nošení v jednom oku, vyloučené samozřejmě není současné použití dvou čoček – v takových situacích mohou vzniknout zajímavé simultánní snímky.

Kdy budou tyto patenty realizovány, je prozatím ve hvězdách – ale s velkou pravděpodobností se tak v budoucnosti stane – a stejně tak je nejasná případná cena tohoto typu produktu.

Celé znění zveřejněného patentu od Sony najdete ZDE

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vypadá to zajímavě, jenom by mě zajímal dyna… Dronte Mauricijský 10. 7. 2016, 22:13

Další podobné články

Dočkáme se Sony A6700 na jaře?

Dočkáme se Sony A6700 na jaře?

Umělá inteligence ve fotografii – k čemu slouží a jaká je budoucnost?

Umělá inteligence ve fotografii – k čemu slouží a jaká je budoucnost?

Plno nebo maloformátová zrcadlovka, středoformát, bezzrcadlovka, to jsou dnešní ikony kvalitní fotografie, a to hlavně díky super optice a velkému čipu. Může je ale překonat umělá inteligence?

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak rozšiřuje své portfolio fotoaparátů umožňujících okamžitý tisk pořízených fotografií o nový 10megapixelový Mini Shot. Jedná se o digitální point-and-shoot model, nabízený ve třech barvách.

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1