DIGIarena.e15.cz

Kontaktní čočky jako fotoaparát? Proč ne?

Vynález českého původu, jehož hlavním účelem je korekce dioptrické vady, by se mohl dočkat nové funkce. Několik renomovaných značek totiž zveřejnilo své patenty čočky se zabudovaným fotoaparátem.

James Bond by neměl radost. Miniaturní elektronická zařízení, jimiž ho dříve exkluzivně zásoboval jeho přítel Q, dnes nosí kdejaký holobrádek.

Klepněte pro větší obrázek
Google Glass zobrazující digitální informace

Trend nositelné elektroniky, tedy té, kterou „oblečete“ přímo na své tělo, je na vzestupu – v podobě fitness náramků, šperků, chytrých hodinek nebo brýlí s integrovanou kamerou. Čím víc funkcí v co nejmenším zařízení tím lépe. Proč tedy nezabudovat fotoaparát do tak titěrné optické pomůcky, jako jsou kontaktní čočky?

Google: Místo slepecké hole

S tímto nápadem přišel před dvěma roky Google. Jeho patent byl určen především k medicínským účelům, jako pomůcka pro slabozraké nebo slepé. Fotoaparát zabudovaný v čočce měl podávat prostřednictvím speciální aplikace uživateli zprávu, že se například blíží k frekventovanému prostoru, popř. jej pomocí technologie rozpoznávání obličeje informovat, že se v jeho blízkosti nachází nějaká známá osoba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Náčrt k patentu „chytrých“ kontaktních čoček od Googlu

Popsané uživatelské možnosti však byly mnohem širší – v kontaktních čočkách byl zabudovaný displej, který ve spolupráci s fotoaparátem dokázal rozšířit periferní vidění, zvýraznit objekty v zorném poli, popř. si je přiblížit.

Samsung: Takový soukromý matrix

Se svou troškou do mlýna následně přispěchal též jihokorejský Samsung, který nabídl propracovanější koncept. Kontaktní čočka je vybavena displejem, fotoaparátem, přenosovým modulem a množstvím senzorů pro ovládání celého systému pohybem oka nebo mrkáním. Ke zpracování zachycených dat je nezbytné spárování s externím zařízením, např. smartphonem.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou patentu Samsungu je možnost projekce obrazu z displeje přímo do lidského oka – jedná se o tzv. rozšířenou realitu, kdy je reálný obraz doplněn/částečně překryt digitálními informacemi. Kvalita obrazu v kontaktních čočkách od Samsungu by měla být údajně vyšší než u „chytrých brýlí“ Google Glass, které byly staženy z trhu na začátku minulého roku.

Sony: Fotoaparát v očích

Co do kompletnosti fotografické výbavy však nabízí nejzajímavější řešení nový patent od Sony. Kontaktní čočka je vybavena optickou jednotkou a obrazovým snímačem, mikroprocesorem, senzorem pohybu, zobrazovacím displejem, a dokonce paměťovým médiem a obrazovou stabilizací korigující pohyby oční bulvy.

Klepněte pro větší obrázek

V patentu se počítá také s možností zaostřování, přibližování a oddalování snímané scény, i s ovládáním clony. Všechny tyto úkony se budou provádět pomocí specifických vzorců mrkání, které by měl systém snadno odlišit od bezděčných pohybů očních víček. Pořízené snímky lze posléze zobrazit na integrovaném super tenkém displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Náčrt umístění displeje

Kontaktní čočka Sony je určena pro nošení v jednom oku, vyloučené samozřejmě není současné použití dvou čoček – v takových situacích mohou vzniknout zajímavé simultánní snímky.

Kdy budou tyto patenty realizovány, je prozatím ve hvězdách – ale s velkou pravděpodobností se tak v budoucnosti stane – a stejně tak je nejasná případná cena tohoto typu produktu.

Celé znění zveřejněného patentu od Sony najdete ZDE

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Vypadá to zajímavě, jenom by mě zajímal dyna… Dronte Mauricijský 10. 7. 2016, 22:13

Další podobné články

Objektiv Moment Tele 58mm přidá čyřnásobný zoom špičkovým fotomobilům

Objektiv Moment Tele 58mm přidá čyřnásobný zoom špičkovým fotomobilům

11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

Nestačí vám mobil? Chcete se ponořit do vod pokročilého fotografování, rozšířit své tvůrčí možnosti, nebo jen toužíte po obrazově kvalitním a univerzálním záznamníku životních okamžiků na cestách, s přáteli či rodinou?

Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

Panasonic Lumix GH5s je na trhu od začátku letošního roku, zatímco předchozí model GH5 je o rok starší. V čem je novinka jiná a vystačí pro práci amatérského filmaře?

Nový cestovní fotobatoh Shimoda pojme veškerou vaši výbavu

Nový cestovní fotobatoh Shimoda pojme veškerou vaši výbavu

Yongnuo chystá bezzrcadlovku s Androidem

Yongnuo chystá bezzrcadlovku s Androidem

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Grafické tablety prošly za několik posledních let nemalým vývojem a oproti několika dřívějším modelům již dnes můžete vybírat z velkého množství. Kvalita je však velmi závislá na ceně a ne vždy je tento poměr výhodný.

1000 let dlouhá expozice dírkovou komorou

1000 let dlouhá expozice dírkovou komorou

Princip dírkové komory je známý velmi dlouho a tento „fotoaparát“ patří mezi jedny z prvních, které se používaly. V moderní podobě jej pak využívá komunita tzv. pinholistů. Když se do jejího použití pustí filozof a umělec, může to dopadnout různě.

Peníze zpět od Canonu s dárky za 16 000 Kč a mega cashback od Sony

Peníze zpět od Canonu s dárky za 16 000 Kč a mega cashback od Sony

Před Vánocemi spouštějí v druhé vlně své promoakce také Canon a Sony. Nabídka produktů se zpětným bonusem je opravdu široká a vztahuje se nejen na fotoaparáty a objektivy, ale i na další fotopříslušenství. A vybrat si můžete i z hodnotných dárků.