6
Fotogalerie

Křížem krážem anebo cross efekt v praxi

Některé slavné efekty vznikly v podstatě náhodou. Za podobnou náhodu, kterou byl například v medicíně objev penicilinu, lze ve fotografii označit cross efekt.

Cross efekt je specifická technika zpracování filmových materiálů, jako například kinofilmu, která má za následek především velmi saturované a jedinečně posunuté barvy na výsledném snímku, vysoký kontrast a zrnitost.

Název získala díky procesu, při kterém fotografie vznikají. Několik nezávislých fotografů totiž začalo vyvolávat omylem barevné negativní filmy způsobem, kterým by se měly vyvolávat barevné diapozitivní a (do kříže) barevné diapozitivní naopak procesem vyvolávání negativních.

Dnešní popularity docílil cross efekt především díky mobilní aplikaci pro sdílení snímků: Instagram jej nabízí pro použití jako jeden z možných digitálních filtrů. Efektu lze ale docílit i v jakémkoliv jiném editoru, který zvládá práci s křivkami – třeba v Adobe Photoshopu CS6.

Cross efekt můžete aplikovat v podstatě na jakékoli barevné snímky. Nejvíce se s ním setkáte v portrétní, módní a krajinářské fotografii. Fotografie pomocí něj získávají svůj distingovaný retro vzhled, který někdy přechází až do stylu glamour. Pokud tedy máte pocit, že fotografiím chybí jiskra, stojí za to cross efekt vyzkoušet.

Po otevření fotografie v Adobe Photoshopu CS6 vyvolejte nástroj Křivky kliknutím na Obraz | Přizpůsobení | Křivky, nebo stiskem kláves Ctrl + M. Klikněte na seznam s nápisem RGB a vyberte červený Kanál (Alt + 3). Nyní zdůrazněte červená světla vytažením bodu s křivkou v horní čtvrtině a ztmavte červené stíny stažením křivky v dolní části. Poté přepněte na kanál Zelená (Ctrl + 4) opětovným výběrem ze seznamu, nebo pomocí klávesové zkratky.

1.jpg
Úprava červeného kanálu 

Křivku přizpůsobte stejně jako v případě červeného kanálu zdůrazněním světel a potlačením stínů. Nebojte se experimentovat s větší či menší intenzitou obou bodů podle vkusu.

2.jpg 
Úprava zeleného kanálu

Jakmile budete mít nastaveno, přepněte do posledního kanálu Modrá (Alt + 5). Zde posuňte pouze krajní hodnoty (body): světlé, jenž jsou vpravo, posuňte dolů a tmavé (vlevo) zase nahoru.

3.jpg 
Úprava modrého kanálu

Pokud máte zapnutý náhled, finální vzhled je již na snímku v této fázi patrný. Jelikož jste úpravami přidali snímku na kontrastu, je možné, že je v některých částech hodně tmavý. Proto změňte naposledy Kanál na RGB a posuňte celou křivku od středu směrem nahoru ke kladným hodnotám.

4.jpg 
Zobrazení křivek u všech kanálů

Celý snímek tato úprava trochu více prosvětlí a zdůrazní změny. Pokud na první pokus nebudete s výsledkem úplně spokojeni, vyzkoušejte různé tvary křivky jednotlivých kanálů pro dosažení optimálního výsledku.

Pokud budete chtít dosáhnout skutečně ještě autentičtějšího cross efektu, přidejte do snímku také šum, například volbou Filtr | Šum | Přidat šum s nastavením rovnoměrný, monochromatický, a úprava je kompletní.

pred.jpg po.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách
 

Článek vyšel v časopise Computer
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud