DIGIarena.e15.cz

Který digitál je ten pravý

Seznam kapitol
Kompakt, ultrakompakt, hi-end kompakt, amatérská či profesionální zrcadlovka. Každý z vás poznal, že se jedná o typy fotoaparátů, ale čím se od sebe liší? Který digitál je ten pravý pro vás?

Několikrát jsme již v diskuzích narazili na bezradně hledající začátečníky, kteří netušili jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy fotoaparátů. Rozdělení fotoaparátů do tříd a jejich „zaškatulkování“ je velice subjektivní věc. My dělíme digitály celkem do osmi tříd, v textu jich sice najdete deset, avšak  první dvě jsou jen doplňující. Stejné dělení jako v následujícím článku najdete i v katalogu digitálů na našich stránkách. Věříme, že po přečtení budete mít o něco jasnější představu, jaký fotoaparát je tím ideálním pro vaše potřeby.

Dělění analogových fotoaparátů bylo založeno především na způsobu zobrazení snímané scény, samostatnou větví byly speciální fotoaparáty například pro podvodní snímání nebo pro okamžitou fotografii.

Fotoaparáty s průhledovým hledáčkem

Mají čočku pro kompozici snímku a mimo to vlastní objektiv. Výhodou je dobrá viditelnost fotografovaného objektu i za snížené viditelnosti. Nevýhodou pak tzv. paralaxní chyba, někdy jen paralaxa. To znamená, že obraz který vidíme v hledáčku se liší od obrazu který vyfotíme. Platí, že čím jsme fotografovanému objektu blíž, tím je chyba větší.

Dvouoké zrcadlovky

Poměrně velké a staré přístroje mají systém dvou objektivů, jeden pro zaostření a druhý pro fotografování. Díky identitě obou systémů je možné paralaxní chybu potlačit. Díky tomu, že se do dvouokých zrcadlovek dívá většinou shora jsou výslední fotografie z mírného podhledu.

Klepněte pro větší obrázek
Dvouoká zrcadlovka Rolleiflex

Jednooké zrcadlovky

Pro fotografování i pro zobrazení scény v hledáčku používají jeden optický systém. Takže přesně to, co vidíme v hledáčku bude i na fotografii. Obraz, který projde objektivem je odražen od zrcátka a pentagonálním hranolem prochází do hledáčku.

Technické (deskové) fotoaparáty

Jedná se o nejstarší a nejjednodušší konstrukci. Matnice tvoří zadní stěnu, která je měchem spojena s přední stěnou, kde je umístěn objektiv. Obraz na matnici je vertikálně i horizontálně obrácený.

Panoramatické přístroje

Konstrukcí se podobají průhledovým fotoaparátům. Výsledný snímek však není 6 × 9 ale 6 × 12 cm. Využívají se pro fotografování krajiny a jiných panoramatických snímků.

Fotoaparáty pro okamžitou fotografii

Speciálně upravené přístroje, které přímo na místě vytvoří hotovou fotografii. Tento systém si patentovala společnost Polariod a značně se jím proslavila především ve Spojených státech.

Přístroje pro fotografování pod vodou

Konstrukce zajišťuje voděodolnost do hloubky několika metrů (i desítek metrů). Nejsou příliš rozšířené, v současné době se častěji využívají běžné fotoaparáty uzavřené do speciálního vodotěsného pouzdra

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát pro snímání pod vodou – Nikonos-V

Fotoaparát na jedno použití

Přestože jsou tyto levné fotoaparáty vyrobeny z plastu je kvalita fotografie pro běžné fotografování dostatečná. Většinou jsou vybaveny bleskem a objektivem s fixním ohniskem.

Dělení digitálních fotoaparátů

Rozdělení do tříd jsem volili podle náročnosti uživatele. Co od fotoaparátu očekává a co dostane. Rovněž jsem do srovnání zařadil mobilní telefony, webové kamery a videokamery. Hlavní uživatelskou funkcí těchto přístrojů sice není fotografování, ale jejich využití ve fotografické oblasti roste.

  • webové kamery a mobilní telefony
  • videokamery
  • ultrakompaktní digitál
  • kompaktní digitální automat
  • kompaktní digitál střední třídy
  • kompaktní digitál vyšší střední třídy
  • digitál s elektronickým hledáčkem / ultrazoom
  • amatérské digitální zrcadlovka
  • poloprofesionální digitální zrcadlovka
  • profesionální digitální zrcadlovka

Webové kamery a mobilní telefony

Rozlišení webových kamer je většinou velice nízké. U mobilních telefonů rozlišení v poslední době sice roste a objektivy jsou dokonce vybaveny autofokusem, ale snímače jsou velmi malé. Fotografie tak trpí za nedostatku světla značným šumem. Použité objektivy jsou kompromisem mezi velikostí a funkčností, nelze od nich tedy očekávat velké zázraky. Podtrženo a sečteno, tato třída fotoaparátů se dá využít na momentky, ne však pro kvalitní fotografii.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K800 – mobil s 3,2Mpx fotoaparátem

Videokamery

I když jsou tyto přístroje primárně určeny pro natáčení videa, dají se celkem dobře použít i k pořizování statických fotografií. Rozlišení snímačů je samozřejmě nižší – kolem 3MPx. Také kvalita optické soustavy nepatří mezi špičku, ovšem často poskytuje velký rozsah ohnisek – 10x, 20x či dokonce 30x. Nemůžete ale očekávat obrazovou kvalitu jako u fotoaparátů. Je to prostě přístroj určený k natáčení videa, který má jako bonus funkci fotografování. 

Klepněte pro větší obrázek
DVD kamera – Panasonic VDR-D150EP-S – 30x optický zoom
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:ehm.... martin 10. 8. 2007, 22:45
Re:Název článku zavádějící petrs 10. 11. 2006, 13:45
Re:Název článku zavádějící Lubomír Kozel 6. 11. 2006, 09:46
Re:Tak nevím! Lubomír Kozel 6. 11. 2006, 09:45
Re:ehm.... Glomm 5. 11. 2006, 09:27

Další podobné články

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...