DIGIarena.e15.cz

Který digitál je ten pravý

Seznam kapitol
Kompakt, ultrakompakt, hi-end kompakt, amatérská či profesionální zrcadlovka. Každý z vás poznal, že se jedná o typy fotoaparátů, ale čím se od sebe liší? Který digitál je ten pravý pro vás?

Několikrát jsme již v diskuzích narazili na bezradně hledající začátečníky, kteří netušili jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy fotoaparátů. Rozdělení fotoaparátů do tříd a jejich „zaškatulkování“ je velice subjektivní věc. My dělíme digitály celkem do osmi tříd, v textu jich sice najdete deset, avšak  první dvě jsou jen doplňující. Stejné dělení jako v následujícím článku najdete i v katalogu digitálů na našich stránkách. Věříme, že po přečtení budete mít o něco jasnější představu, jaký fotoaparát je tím ideálním pro vaše potřeby.

Dělění analogových fotoaparátů bylo založeno především na způsobu zobrazení snímané scény, samostatnou větví byly speciální fotoaparáty například pro podvodní snímání nebo pro okamžitou fotografii.

Fotoaparáty s průhledovým hledáčkem

Mají čočku pro kompozici snímku a mimo to vlastní objektiv. Výhodou je dobrá viditelnost fotografovaného objektu i za snížené viditelnosti. Nevýhodou pak tzv. paralaxní chyba, někdy jen paralaxa. To znamená, že obraz který vidíme v hledáčku se liší od obrazu který vyfotíme. Platí, že čím jsme fotografovanému objektu blíž, tím je chyba větší.

Dvouoké zrcadlovky

Poměrně velké a staré přístroje mají systém dvou objektivů, jeden pro zaostření a druhý pro fotografování. Díky identitě obou systémů je možné paralaxní chybu potlačit. Díky tomu, že se do dvouokých zrcadlovek dívá většinou shora jsou výslední fotografie z mírného podhledu.

Klepněte pro větší obrázek
Dvouoká zrcadlovka Rolleiflex

Jednooké zrcadlovky

Pro fotografování i pro zobrazení scény v hledáčku používají jeden optický systém. Takže přesně to, co vidíme v hledáčku bude i na fotografii. Obraz, který projde objektivem je odražen od zrcátka a pentagonálním hranolem prochází do hledáčku.

Technické (deskové) fotoaparáty

Jedná se o nejstarší a nejjednodušší konstrukci. Matnice tvoří zadní stěnu, která je měchem spojena s přední stěnou, kde je umístěn objektiv. Obraz na matnici je vertikálně i horizontálně obrácený.

Panoramatické přístroje

Konstrukcí se podobají průhledovým fotoaparátům. Výsledný snímek však není 6 × 9 ale 6 × 12 cm. Využívají se pro fotografování krajiny a jiných panoramatických snímků.

Fotoaparáty pro okamžitou fotografii

Speciálně upravené přístroje, které přímo na místě vytvoří hotovou fotografii. Tento systém si patentovala společnost Polariod a značně se jím proslavila především ve Spojených státech.

Přístroje pro fotografování pod vodou

Konstrukce zajišťuje voděodolnost do hloubky několika metrů (i desítek metrů). Nejsou příliš rozšířené, v současné době se častěji využívají běžné fotoaparáty uzavřené do speciálního vodotěsného pouzdra

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát pro snímání pod vodou – Nikonos-V

Fotoaparát na jedno použití

Přestože jsou tyto levné fotoaparáty vyrobeny z plastu je kvalita fotografie pro běžné fotografování dostatečná. Většinou jsou vybaveny bleskem a objektivem s fixním ohniskem.

Dělení digitálních fotoaparátů

Rozdělení do tříd jsem volili podle náročnosti uživatele. Co od fotoaparátu očekává a co dostane. Rovněž jsem do srovnání zařadil mobilní telefony, webové kamery a videokamery. Hlavní uživatelskou funkcí těchto přístrojů sice není fotografování, ale jejich využití ve fotografické oblasti roste.

  • webové kamery a mobilní telefony
  • videokamery
  • ultrakompaktní digitál
  • kompaktní digitální automat
  • kompaktní digitál střední třídy
  • kompaktní digitál vyšší střední třídy
  • digitál s elektronickým hledáčkem / ultrazoom
  • amatérské digitální zrcadlovka
  • poloprofesionální digitální zrcadlovka
  • profesionální digitální zrcadlovka

Webové kamery a mobilní telefony

Rozlišení webových kamer je většinou velice nízké. U mobilních telefonů rozlišení v poslední době sice roste a objektivy jsou dokonce vybaveny autofokusem, ale snímače jsou velmi malé. Fotografie tak trpí za nedostatku světla značným šumem. Použité objektivy jsou kompromisem mezi velikostí a funkčností, nelze od nich tedy očekávat velké zázraky. Podtrženo a sečteno, tato třída fotoaparátů se dá využít na momentky, ne však pro kvalitní fotografii.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K800 – mobil s 3,2Mpx fotoaparátem

Videokamery

I když jsou tyto přístroje primárně určeny pro natáčení videa, dají se celkem dobře použít i k pořizování statických fotografií. Rozlišení snímačů je samozřejmě nižší – kolem 3MPx. Také kvalita optické soustavy nepatří mezi špičku, ovšem často poskytuje velký rozsah ohnisek – 10x, 20x či dokonce 30x. Nemůžete ale očekávat obrazovou kvalitu jako u fotoaparátů. Je to prostě přístroj určený k natáčení videa, který má jako bonus funkci fotografování. 

Klepněte pro větší obrázek
DVD kamera – Panasonic VDR-D150EP-S – 30x optický zoom
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:ehm.... martin 10. 8. 2007, 22:45
Re:Název článku zavádějící petrs 10. 11. 2006, 13:45
Re:Název článku zavádějící Lubomír Kozel 6. 11. 2006, 09:46
Re:Tak nevím! Lubomír Kozel 6. 11. 2006, 09:45
Re:ehm.... Glomm 5. 11. 2006, 09:27

Další podobné články

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

Téměř každý moderní fotoaparát je vybaven režimem časosběrného snímání. Tato funkce však mnohdy zůstává nevyužita, přestože tvorba tzv. timelapse není nic složitého. Stačí pár základních znalostí a troška trpělivosti...

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou