Kulturní hlídka: Mladá módní fotografie

Kulturní hlídka: Mladá módní fotografie

Víc než na angažmá v prestižním módním časopise zajímá mladé kreativce to, aby si jejich tvorbu prohlédlo co nejvíc lidí. Rysy současné módní fotografie odhaluje jedna z výstav aktuálního týdne.

V pražské Langhans Galerie nedávno skončila výstava FOTO VIRUS / C Action, jež prezentovala reportážní i stylizované práce současných světových umělců. V následujícím týdnu ji vystřídá neméně zajímavá exhibice, tentokrát ze soudku módní fotografie. Nuda? Jen zdánlivě.

Výstava s názvem NOW & WOW: Znovuzrození módní fotografie se pokusí divákovi naznačit, kam fotografie módy směřuje. Neočekávejte slavné fotografické mágy, nýbrž mladé nadšence, kteří se proslavili svými fotografickými blogy. Podle nového kurátora Langhans Galerii Praha Waltera Kellera už není největším snem současných talentovaných umělců dostat své snímky na obálku Vogue, ale oslovit co největší masu lidí. A jak jinak, než pomocí internetu. Vznikají „elektronické galerie“, jejichž kvalita roste spolu s kvantitou. Oproti kamenné galerii však nezaplatíte vstup a jakoukoliv fotografii si můžete zkopírovat do dokumentů, abyste se k ní za čas vrátili. Takovou tvorbu lze přejít bez mrknutí oka a nezamrzí vás, že jste nepochopili…

lookbook.jpg 
Znovuzrození módní fotografie v Langhans Galerii
(foto: lookbook.nu)

Výstava zavede diváka do různých koutů světa (Čína, Jižní Amerika, USA). Snímky budou převážně v interaktivní podobě založené na digitálních technologiích s použitím iPadů a plochých obrazovek. Součástí výstavy bude rovněž série z devadesátých let od světově proslulých fotografů Roberta Franka a Juergena Tellera.

Langhans Galerie Praha zahájí NOW & WOW: Znovuzrození módní fotografie v úterý 24. května v 18 hodin vernisáží. Poslední možný den k návštěvě bude 9. červenec.

Já, bezesporu – to je název nové výstavy, se kterou přichází na konci května Galerie Rudolfinum. Jak název napovídá, o masu lidí tentokrát nepůjde. Rudolfinum se obrací na lidskou bytost, jakožto jedinečného tvora. Vyobrazení lidské figury, především tváře, úzce souvisí s potřebou se vyjádřit, zaujmout nějaké stanovisko ve vztahu k „já“ i k okolnímu světu. To samo o sobě znamená naplno vkročit na pole identity. Výstava se zaměří na reflexi a proměny vnímání totožnosti v současném umění. Kromě českých autorů, jako je například Jiří David a jeho cyklus Skryté podoby, spatříme ruského konceptualistu Viktora Pivovarova, fiktivní portréty Thomase Ruffa nebo světoznámé snímky americké fotografky Cindy Sherman. Expozice nenabídne tedy pouze fotografie, nýbrž i obrazy a videa. Rudolfinum otevře brány identity ve čtvrtek 26. května a zavře v polovině srpna.

Na pondělní večer si Leica Gallery připravila další ze svých sérií debatních kroužků, tentokrát s Tomášem Pospěchem a Danielou Dostálkovou. Beseda se bude ubírat v duchu nové výstavy Romantický konstrukt konané při příležitosti Prague Biennale Photo 2. Vedle tematických otázek k romantismu v současné fotografii představí hosté několik výrazných autorů z Holandska, Švýcarska, Finska a dalších zemí. V neposlední řadě se dostane i na téma Prague Biennale Photo. Beseda začíná v galerii Leica od 19 hodin.

Výstavu Romantický konstrukt naleznete v budově bývalé Microny na Praha 4 a bude složena z děl patnácti evropských fotografů, včetně pěti českých.

Určitě si přečtěte

Články odjinud