Kulturní hlídka: Odchází Martin Parr i Milan Knížák

Kulturní hlídka: Odchází Martin Parr i Milan Knížák

Ministr kultury chce 16. května zveřejnit jméno nového ředitele Národní galerie, který má nahradit deset let působícího Milana Knížáka. Nejbližší týden však přinese i další kulturní novinky.

V pondělí 16. května se s námi rozloučí velikán britské dokumentární fotografie Martin Parr a jeho výstava Assorted Cocktail, kterou od února hostila pražská galerie Dox. Martin Parr se proslavil zejména svými fotografiemi z 80. let, zachycujícími běžný život britské střední třídy. Od 90. let se jeho náměty rozšířily i za hranice Velké Británie a začal se věnovat globálním tématům masové spotřeby, turistiky a komunikace. Ten, kdo by rád tuto výstavu ještě stihnul, má poslední příležitost do pondělní osmnácté hodiny.

V polovině června nalezneme za Martina Parra náhradu v podobě velkého myslitele Rudolfa Steinera. Na tohoto filosofa, architekta, sociologa, humanistu, vizionáře a zakladatele antroposofie pohlédneme prostřednictvím tvorby současných umělců, k nimž bude patřit Joseph Beuys, Mario Merz, Giuseppe Penone, Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Tony Cragg, Helmut Federle, Spencer Finch, Katharina Grosse, Carsten Nicolai, Meris Angioletti, Manuel Graf a Simon Dybbroe Moller. Více než sedmdesát exponátů bude v galerii Dox viset až do 12. října.

V prostorách pražské Fotograf Gallery je na příští týden připravena přednáška na téma Spiritistická fotografie včera, dnes a zítra. Václav Hájek, jako odborník na dějiny umění, poodhalí „tajné nauky“, které se začaly rozvíjet v polovině 19. století za pomoci fotografických postupů.Fotoaparát byl považován za jakési vnitřní oko, které dokázalo zviditelnit „duchovní tělo“ živých (aura, ektoplasma apod.) i mrtvých osob. Pokusy zachytit nadpřirozené jevy se objevují i v současnosti, jen se rozvinuly do oblasti UFO atd. Budoucnost esoterního obrazu je tak otevřená a naskýtá se otázka uplatnění digitálních a virtuálních technologií v této oblasti. Přednáška Václava Hájka se bude konat ve Fotograf Gallery ve Školské ulici od 18 hodin.

Ve středu 18. května probíhá další z pravidelných posezení s umělci, kteří vystavují v expozici hlavního města Prahy „Po sametu“. Tentokrát vystoupí malíř Pavel Šmíd, jehož obrazy demonstrují určité principy a stereotypy návazné na lidské tužby a sny. Diskuze se koná od 18 hodin v Domě U Kamenného zvonu.

FUNKE.jpg 
Pozvánka na výstavu Abstraktní kompozice v Ostravě

V ostravském Antikvariátu Fiducia začala minulý týden výstava Jaromíra Funkeho s názvem Abstraktní kompozice. Expozici tvoří jednadvacet exponátů z dob 1927-1929, jejichž obsahem je především hra se světlem a plochami, na které je promítána kompozice sestavená mimo záběr. Jaromír Funke patřil k zakladatelské generaci moderní české fotografie. Nové vidění prosazoval organizováním spolkového a výstavního dění, byl vlivným teoretikem i pedagogem. V tomto smyslu vynikl nad kolegy Josefa Sudka nebo Jaroslava Rösslera. Výstava potrvá do 2. června.

Určitě si přečtěte

Články odjinud