Kulturní hlídka: Rozmazaná nahota a Ohnestrom

Kulturní hlídka: Rozmazaná nahota a Ohnestrom

Spousta netradičních nápadů i jistá dávka kontroverze se prolíná nabídkou vernisáží, výstav i jejich derniér v tomto týdnu. Pozveme vás do Prahy, do Brna i do Chebu.

V Galerii Fotografic probíhá příští týden změna stráží. Výstavu Záznam, kterou Dušan Šimánek připravil speciálně pro prostory této galerie, střídá německý autor Thomas Brenner. Metodou jeho práce jsou surrealistická setkání předmětů a lidí s ironickým až sarkastickým nábojem. Nutí diváka k zapojení vlastní fantazie tím, že neukazuje svět reálný, nýbrž inscenovaný. Thomas Brenner není v Česku žádnou novou tváří. Minulý týden ukončil po dvou měsících jednu svou výstavu v Chebu. Expozice s názvem Chléb a hry bude viset ve Stříbrné ulici do prvního dne v červenci. Výstavu zahájí 3. června od 17 hodin vernisáž, kde se bude moci divák o dílech německého autora dozvědět víc.

thomas-brenner.jpg 
Thomas Brenner: Border (Záznam)

V tentýž den nahradí v chebské Galerii 4 Thomase Brennera tvůrčí skupinka mladých českých fotografů s názvem Ohnestrom. Karel Bláha, Jindřich Čermák, Jaroslav Slavík a Jiří Veselý tíhnou k větším formátům negativu a používají středo- a velkoformátové přístroje. Černobílé negativy i fotografie zpracovávají ručně. Na svých obrazech zachycují povrhy materiálů, tvarové kompozice ze všedních motivů anebo takové, které jsou poznamenány určitým stupněm zkázy. Jejich snímky vznikaly velmi zvláštní metodou. Pustili se do pokusu, kdy každý vyfotografoval libovolný snímek, který poštou poslal dalšímu v pořadí bez jakéhokoli komentáře. Příjemce si obrázek prohlédl, nechal jej na sebe působit a pokusil se jej fotograficky převyprávět. Hotový snímek opět vložil do obálky a poslal třetímu. Třetí v řadě zopakoval postup a předal fotku poslednímu autorovi. Tím se série uzavřela a vznikl soubor fotografií, který získal na zajímavosti překvapivým vývojem tématu. Ohnestrom je ke shlédnutí v Chebu do konce června.

Jindřich_Čermák.jpg 
Jindřich Čermák: Zruč (Ohnestrom)

V neděli 5. června máte poslední možnost vidět snímky Adama Holého v pražské galerii Laboratorio. Skromná výstava String Theory v ještě skromnějších holešovických prostorech nabízí ne příliš sjednocené díla tohoto známého fotografa. Vedle nahého těla modelky spatřujeme zarámované obrazy architektury, ale i přírody a zvířat. Záchytným bodem může být pro diváka typický rukopis autora, tzn. neostrost, šerost až neviditelnost nebo naopak přemrštěná barevnost. Ale kdo se chce pořád dívat na ty dokonalé tváře? Holý prostě svou osobitou, leč surovou tvorbou baví. Jen si dejte pozor na otevírací dobu této galerie, je ještě skromnější než prostor výstavy.

adam-holy.jpg 
Adam Holý: Bez názvu (String Theory)

Velkou konečnou chystá v Brně Moravská galerie. Se začátkem nového měsíce končí zároveň hned tři zajímavé výstavy. První na řadě bude 29. května český básník, prozaik, ale především fotograf Václav Ryčl. Jak známo, slovenský rodák trpěl psychickou poruchou a nakonec si vybral dobrovolný odchod ze světa. Proto na vás místy z jeho snímků, textů a videí dýchne melancholie, ne však natolik velká, abyste na jeho díla nehleděli s obdivem. V neděli se Moravská galerie rozloučí také s Viktorem Kolářem. Dokumentarista, který patřil s Jindřichem Štreitem u nás k nejvýznamnějším, odešel krátce po srpnové okupaci z Ostravy do Kanady. Přes Paříž a Londýn se vrátil zpět až v roce 1973. Kolář po celé desetiletí až do dnes fotografuje svou rodnou Ostravu a od roku 1994 je navíc pedagogem na Katedře fotografie pražské FAMU, kde se v roce 2000 habilitoval na docenta.

Václav_Ryčl.jpg 
Václav Ryčl: Blue Boy
 

Ve stejný den končí i výstava, jež představila modely inspirované architekturou Jurkovičovy vily od vynikajících českých oděvních designérů. Krásné šaty vytvořené například návrháři Jakubem Polankou či Denisou Novou doplnily fotografie Vladimíra Novotného – Kiva.

Určitě si přečtěte

Články odjinud