Kulturní hlídka: Výlet za polaroidy do Berlína

Kulturní hlídka: Výlet za polaroidy do Berlína

Helmut Newton, Sibylle Bergemann, André Kartész, ale taky Češka Blanka Lamrová, jsou jména, která v současnosti lákají fotografické nadšence do hlavního města Německa.

Helmut Newton: Polaroid

Rudá ústa, podvazky a špičaté boty – Helmut Newton byl průkopníkem glamour fotografie a kdo dnes fotí v odvážnějším stylu, bývá často nařčen u toho, že dělá tzv. Newtonovky. Vraťme se ale k výstavě. Od 29. července se mohou těšit fanoušci klasické fotografie z výstavy Newtonových polaroidových snímků. Tomuto procesu propadl v roce 1970 a byla to podle jeho slov netrpělivost, co ho k tomu přivedlo. Fotografie jsou navíc doplněné o jeho zápisky na okraji obrázku. Dá se tedy říct, že se jedná o zkušební snímky, ze kterých až poté vznikala ta slavná Helmutova díla. Téměř tři sta polaroidových fotografií bude k vidění v muzeu fotografie Helmuta Newtona do 20. listopadu.

Adresa: Jebensstr. 2 10623 Berlin – Charlottenburg-Wilmersdorf
Web: http://www.helmut-newton.de

helmut-newton-berlin.jpg 

Sibylle Bergemann: Polaroids

S polaroidy se v Německu (a nejen tam) roztrhl pytel. V C/O Berlin totiž představuje své polaroidy také Sibylle Bergemann. Jedná se o unikátní exhibici 140 portrétních snímků této německé autorky, které jsou v takovém rozsahu vystaveny na veřejnosti vůbec poprvé. Výstavu Sibylle Bergemann můžete navštívit až do 4. září.

Adresa: Postfuhramt, Oranienburger Straße 35/36, Postfuhramt
Web: http://www.co-berlin.info

André Kertész: Fotografien

Berlínská Martin-Gropius-Bau zahájila 29. července retrospektivní výstavu fotografií Andrého Kertésze. Na jeho černobílých snímcích pozorujeme míjející se postavy, architektonické prvky nebo třeba jednoduché zátiší. André Kertész fascinuje svými prostými snímky, což ale vůbec nesnižuje jejich hodnotu. Kdo chtěl například před dvěma lety zakoupit na veletrhu Art Basel jeho Vidličku, musel zaplatit 700 tisíc eur. Asi nejznámějším dílem tohoto Maďara, který žil i v Paříži a New Yorku, je snímek Plavec pod vodou z roku 1917. I toho můžete mimochodem spatřit v Martin-Gropius-Bau Berlin spolu s dalšími třemi stovkami fotografií, a to až do 11. září.

Adresa: Niederkirchnerstr. 7, 10963 Berlin (Friedrichshain-Kreuzberg)
Web: http://www.berlinerfestspiele.de

Blanka Lamrová: Cesta na svobodu

A v neposlední řadě stojí v Berlíně za vidění i výstava české autorky Blanky Lamrové. Ta přijela do německého hlavního města připomenout rok 1989, kdy východoněmečtí občané čekali na západoněmecké ambasádě v Praze na možnost vyjet za svobodou. Černobílé snímky zachycují každodenní život občanů NDR pod dohledem tajné policie. Výstava Blanky Lamrové, která působí jako fotografka Národní galerie, můžete navštívit do 17. září.

Adresa: Bildungszentrum der Stasi-Unterlagen-Behörde, Zimmerstraße 90/91
Web: www.bstu.de
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud