Levitační fotografie i bez superschopností

Levitační fotografie i bez superschopností

Internet je plný fotografií s levitujícími objekty nebo lidmi, u kterých vás ihned napadne, že zachytit správný moment bylo těžké až nemožné. Opak je ale pravdou, postup je náramně jednoduchý.

Pokud vás láká vytvoření vlastních levitačních fotografií, budete potřebovat digitální fotoaparát – nejlépe s pevným ohniskem, stativ, židli, stůl nebo štafle, modelku nebo modela a pak samozřejmě fotoeditor, třeba Adobe Photoshop.

Princip levitačního snímku je velice jednoduchý. Najděte si místo, připravte si kompozici s korektní expozicí a tuto scénu ze stativu vyfotografujte.

Následně na předem určené místo postavte modelku v poloze, jaké potřebujete a vytvořte fotografii znovu. Proč a jaký to má účel? Ať už použijete židli, na kterou se modelka posadí, lehne si, nebo jenom jednoduše vyskočí a dopadne na žíněnku či měkkou podložku, je to o tom samém: potřebujete dva téměř totožné snímky.

pred.jpg

Výběr lokace, nastavení kompozice a expozice, stejně tak i svícení je v tomto případě plně na vás. Fantazii se meze nekladou. Vlastně nejtěžší práce je za vámi. Následovat bude rychlá a málo pracná část ve fotoeditoru, který je schopný pracovat ve vrstvách – třeba Adobe Photoshop.

Obě fotografie nahrajte do Photoshopu jako dvě vrstvy. Spodní vrstva bude tvořená základní fotografií bez „poletující“ modelky, vrchní s ní. Na vrchní vrstvu jednoduše aplikujte Masku vrstvy (klepnutí levým tlačítkem myši na příslušné tlačítko).

Nyní už stačí jen „vymaskovat“ levitační pomůcku. Levým tlačítkem myši klepněte do vytvořené masky, zvolte nástroj Štětec (B), černou barvu a nastavte tvrdost štětce na 0 %, velikost pak podle uvážení. Začněte do fotografie zasahovat štětcem na místech, která mají zmizet.

01.jpg

Kreslením černou barvou do masky zneviditelníte dané místa na fotografii. Ale díky tomu, že podkladová vrstva je téměř stejná, bude se zdát jako by jenom zmizela židle nebo žíněnka (případně asistent se světlem, který je na ukázkové fotografii).

Poté můžete přistoupit k samotné retuši fotografie podle vašich představ. Stejný postup můžete jednoduše využít pokaždé, když potřebujete vytvořit fotografii na širší ohnisko a modelku třeba nasvítit v úhlu záběru. Světla a asistenty jednoduše vymažete maskou vrstvy později.

po.jpg

Dvě dobré rady nad zlato: Dejte pozor na stíny, které vám mohou práci v editoru značně prodloužit. A expozici a barevnost upravujte až po vymaskování a sloučení do jedné vrstvy – ušetříte si tím spoustu času a nervů.

Článek vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud