91
Fotogalerie

Levně a širokoúhle: Olympus FE-290

Do nejnižší modelové řady fotoaparátů Olympus přibyl nový kousek s 28mm objektivem.

Olympus FE-290 se prodává ve dvou barevných variantách, ve stříbrné a slušivější černé. Design je velmi podobný „kolegům“ ze stejné modelové řady. Pochvalu si zaslouží celkové zpracování a konstrukce. I když tělo je plastové, pokrývá ho kovové opláštění, které dodává fotoaparátu větší odolnost a atraktivitu. O to víc ale zamrzí opět pouze plastový závit stativu. Díky tomu, že povrch fotoaparátu je matný nezůstávají na něm otisky prstů..

DSC00376.jpg
Design fotoaparátu působí velmi elegantně a líbivě

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,1 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: xD Picture Card
  • objektiv: 28–112 mm, F2,7–5,4
  • videosekvence: 640 × 480, 320 × 240 při frekvenci 15 sn. /s
  • LCD displej: úhlopříčka 3", rozlišení 234 000 obrazových bodů
  • rychlost závěrky: 4–1/2 000 s
  • citlivost: ISO Auto, 64, 100, 200, 400, 640
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • rozměry a hmotnost: 97,7 × 55,7 × 26,5 mm, 165 g
  • doporučená cena: 7 990 Kč vč. DPH (na internetu cca od 6 800 Kč)

U kompaktních fotoaparátu s tak malými rozměru (97,7 × 55,7 × 26,5 mm) se dá o ergonomii mluvit jen s těží. Celé tělo fotoaparátu vypadá jako krabička se zaoblenými hranami, díky čemu ladně vklouzne do kapsy. I přesto, že je přístroj určen spíše do menší ruky a nemá žádný grip či zdrsnění pro usnadnění držení neměl jsem s držením při fotografování větší problémy a to i přes mé větší ruce. Přesto bych ho doporučil spíše pro drobnější, nejlépe ženské ruky.

DSC00385.jpg
Na chromované liště je vidět každý otisk, a tak nezbývá než leštit a leštit 

Velikost displeje Olympusu FE-290 je dnes stále častějších 7,6 cm (3"), se standardním rozlišením 234 000 obrazových bodů. U tohoto modelu chybí průhledový hledáček a tak jediná možnost jak vytvářet kompozici je právě pomocí displeje. Jeho pokrytí, ovšem není stoprocentní, a tak se do záběru dostanou i předměty, které jste při kompozici neviděli. Displej je dobře čitelný i na přímém slunci, věrně zobrazuje barvy a díky jeho velikosti se na něm dobře prohlížejí pořízené snímky.

DSC00382.jpg
Třípalcový displej zakrývá větší část zadní strany

Protože je Olympus FE290 určen pro začínající fotografy je množství funkčních prvků redukováno na minimum. Na horní straně fotoaparátu naleznete dvě tlačítka, jedno pro zapnutí/vypnutí přístroje, druhým je spoušť v prstenci zoomu. Zbylá tlačítka jsou umístěna na zadní straně, vpravo od displeje. Dvě pro přepínání mezi focením a prohlížením snímků. Pod nimi je umístěna čtyř-směrná navigační klávesa, které jsou přiřazeny často používané funkce, jako je zapnutí makroostření, režimy blesku, samospoušť a korekce expozice. Uprostřed navigační klávesy je potvrzovací tlačítko a u spodní hrany fotoaparátu je ještě jedna klávesa pro vstup do menu a jedna pro mazání fotografií. I když všechna tlačítka na zadní straně jsou dobře přístupná pro palec ruky, stisk posledních dvou není příliš pohodlný.

DSC00386.jpg
Povrch fotoaparátu je kovový, bohužel na dvířka od baterie a závit stativu již kov nezbyl

Přední straně dominuje objektiv se čtyřnásobným optickým zoomem, který má rozsah ohnisek 28–112 mm. Právě počáteční široké ohnisko, které se hodí při focení v interiéru nebo krajin, může být lákadlem při výběru nového fotoaparátu. I když se výrobce svým širokoúhlým objektivem všude chlubí, možná měl raději klást větší důraz na jeho světelnost, která se pohybuje mezi F2,7 na nejkratším ohnisku až na podprůměrných F5,4 na nejdelším ohnisku.

DSC00380.jpgDSC00381.jpg
Po zapnutí se z těla fotoaparátu vysunou dva prstence objektivu

Kromě objektivu se na přední straně nachází kontrolka samospouště a integrovaný blesk. Ten dokáže osvětlit scénu přibližně na 3,5 metru na širokém ohnisku a jeden a čtvrt metru na dlouhém ohnisku. Také zde najdete otvor mikrofonu pro záznam zvuku při nahrávání videa.

Snímací prvek tvoří CCD snímač o velikosti 1/2,5" s efektivním rozlišením 7,1Mpx díky čemuž je fotoaparát schopen pořídit snímky o celkovém rozlišení 3 072 × 2 304 bodů...

DSC00389.jpg
Konektory fotoaparátu jsou šikovně ukryté v chromované liště, která obíhá celý fotoaparát

Baterie a paměťová karta je ukryta pod dvířky na spodní straně fotoaparátu. Vyjmutí paměťové karty nedělá problémale u baterie je situace o něco horší. Ta je držena jen drobným plastovým výstupkem, který se musí zatlačit do těla fotoaparátu, což může působit problémy, máte-li větší prsty..

DSC00387.jpg
Paměťová karta a baterie jsou umístěny pod společným krytem na spodní straně fotoaparátu
DSC00378.jpg
Dioda pod spouští není bohužel přisvětlovací, ale funguje pouze jako indikátor samospouště
DSC00384.jpg
Vedle spouště je umístěno očko pro zápěstní řemínek

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Olympus v tomto modelu nabízí pouze dva expoziční režimy – P a auto. Jediný rozdíl mezi nimi je možnost vlastního nastavení citlivosti ISO v P režimu. K dispozici je rovněž patnáct scénických režimů, ze kterých jsou ty nejpoužívanější (portrét, krajina a softwarové stabilizace) vyvedeny přímo na kruhový volič. Na něj je ještě umístěn režim pro snímání videosekvencí, průvodce focení poloha pro výběr dalších scénických módů. Poslední patnáctý scénický režim, panaroma, je umístěn netypicky v menu pod položkou fotomenu. Rozdíly mezi scénickými režimy a čistým automatem jsou ale zanedbatelné a funkce některých z nich, jako například autoportrét či v kuchyni, se mi ani nepodařilo odhalit.

menu_069.jpg
Velikost písma v menu je dostatečně velká i pro osoby se slabším zrakem

Po vstupu do menu se zobrazí nabídka šesti ikon, z nichž některé jsou přístupné jen v určitých režimech focení (Např.: SCN pro výběr scénického režimu), nezvyklé je umístění ikony reset přímo do hlavního menu. Rovněž ikony pro rychlé zapnutí/vypnutí zvuků bych očekával spíše u mobilu než u digitálu. Co ale musím opravdu pochválit, je velikost použitého písma (a to nejen v menu), která je dostačující i pro osoby se slabším zrakem. Po krátkém seznámí je pak pohyb v menu svižný a intuitivní i pro začátečníky.

menu_013.jpgmenu_014.jpgmenu_015.jpg
menu_016.jpgmenu_017.jpgmenu_018.jpg
menu_019.jpgmenu_020.jpgmenu_021.jpg

Menu nastavení je jednoduchá a přehledné

V praxi do menu příliš často vstupovat nebudete, většinou jen z důvodu nastavení kvality fotografie, citlivosti ISO (jen v režimu P) či zapnutí panoramatického režimu. Všechny dostupné funkce k fotografování jsou přirazeny jednotlivým směrům křížového voliče. Velmi potěší přítomnost korekce expozice ve třinácti krocích a to v rozmezí od -2EV do +2EV. Pro ostření je možné zvolit režim makro a supermakro, které dovoluje zaostřit na předměty ve vzdálenosti 5cm, ale není u něj možno použít zoom. V režimu makro pak lze zoomovat, avšak digitál zaostří na předměty ve vzdálenosti od 15cm na nejkratším ohnisku a 35cm na ohnisku nejdelším. Další směr čtyřsměrného voliče mění režimy blesku (vypnutý, automatický, redukce červených očí a trvale zapnuto). Nakonec zbylo místo ještě pro samospoušť, která má hodnotu napevno nastavenu na 12 sekund.

Jelikož je fotoaparát primárně určen pro absolutní začátečníky, je vybaven již zmíněným průvodcem focení (GUIDE), který se jeví být opravdu skvělým pomocníkem. Po jeho aktivaci se rozbalí rozsáhlé menu, které vás krok po kroku povede různými situacemi, do kterých se můžete dostat, a pomůže vám je vyřešit. Pokud si například zvolíte portrét proti slunci, nabídne vám možnost zapnutí blesku, či upravení hodnoty korekce expozice. Vámi vybranou možnost rovnou provede a vy vesele fotíte. Díky tomu se mohou začáteční zbavit snímků, které by pokazili vlastní nevědomostí.

menu_056.jpgmenu_057.jpgmenu_058.jpgmenu_059.jpg
menu_060.jpgmenu_061.jpgmenu_062.jpgmenu_063.jpg
menu_064.jpgmenu_065.jpgmenu_066.jpg

Průvodce fotografováním je opravdu podrobný a dobrý pomocník

Pokud je na fotografované scéně dostatek světla a kontrastních objektů nemá se zaostřením problémy, horší to je při focení za šera. To už se na ostření fotoaparátu stoprocentně spolehnout nedá. Pokud chcete fotografovat ve ztížených světlených podmínkách, je zaostření už téměř nemožné. Stejně tak zaostřování na tmavý objekt (černá kočka, pes) působí přístroji značné problémy. Aspoň na kratší vzdálenosti by pomohla přisvětlovací dioda, tak však chybí stejně jako volba prosvětlovacího záblesku.

menu_023.jpgmenu_024.jpgmenu_025.jpg
Korekce expozice potěší, bohužel chybí náhledový histogram, který by usnadňoval používání

Prohlížení fotografií na velkém displeji je pohodlné, ale neskutečně pomalé. Načítání snímku trvá několik sekund a tak určitě využijete funkci prezentace, kde se automaticky cca za 4 až 5 sekund ukáže další snímek. Naopak zcela zbytečná se mi jeví možnost zmenšení pořízené fotografie. To lze provést jen na dvě rozlišení a to 640 × 480bodů a 320 × 240bodů, praktický účel v tom nevidím.

menu_034.jpg
V případě příliš dlouhých časů fotoaparát vyžaduje blesk blikáním ikonky blesku

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Široké počáteční ohnisku objektu trpí mírnou soudkovitostí, která se ze zvětšujícím ohniskem postupně vytrácí. Naopak na nejdelším ohnisku už objektiv trpí lehkou poduškovitostí. V rámci kategorie fotoaparátu a vzhledem k širokému ohnisku objektivu je to však pochopitelné. Soudkovistost není ve srovnání s konkurencí nijak markantní.

PB070010.JPG
max. velikost

Fotoaparát na nejširší ohnisku vykazuje značné soudkovité zkreslení
PB130083.JPGPB130085.JPG
max. velikost | max. velikost

Režim P zvládá maximální čas 1/2s, pokud chcete fotit noční foto, musíte zvolit režim ohňostroj, který prodlouží čas expozice

Kresba objektivu na nejširším ohnisku je na danou kategorii dobrá, naměřená hodnota byla asi 1 650 lph. Na nejdelším ohnisku je to již horší, neboť výrazně klesá rozlišení jemných detailů (už jen 1 100 lph). Výsledkem je subjektivní pocit mírně neostrého snímku. Dozajista by pomohlo navýšení clony, ovšem takový zásah není možné ovlivnit uživatelem. Pokud je nadmíra světla, fotoaparát raději zkracuje dobu expozice, nežli navyšuje clonové číslo.

Chromatická vada se aspoň v malé míře vyskytuje na většině kontrastnějších snímků. Ovšem rušivě působí až u snímků s opravdu velkým kontrastem. V méně kontrastních scénách si ji bez podrobnějšího zkoumání ani nevšimnete.

PB070041.JPGPB150005.JPG
max. velikost | max. velikost

Ukázky chromatické vady

Fotoaparát bohužel neumožňuje změnit způsob měření expozice. Rovněž zde chybí náhledový, či reálný histogram, což trochu omezuje využití korekce expozice, a tak se musíte spolehnout na automatiku. Naštěstí měření expozice je relativně spolehlivé, i když občas fotoaparát exponoval lehce tmavší snímky. Výrobce se tak nejspíš chránil přepalům, který se vyskytly pouze v případě použití blesku. Pokud tedy fotíte za pomocí blesku na široké ohnisko je třeba odstoupit od fotografovaného předmětu alespoň metr, aby nedošlo k výrazným přepalům.

PB110292.JPG
max. velikost

Při focení portrétu s bleskem je třeba si dát pozor na přeexpozici snímků

Olympus podporuje pouze automatické vyvážení bílé, žádný zásah od uživatele zde není možný. Bohužel právě vyvážení bílé nepracuje vždy spolehlivě. Snímky mají tendenci mít chladnější barvy. Občas fotoaparát dva snímky při stejné kompozici vyhodnotil zcela odlišně. A tak na jednom bylo podzimní listí do modra a hned na následujícím snímku už mělo svou „normální“ barvu. Aspoň při fotografování s bleskem, jsem očekával správné vyvážení bíle, ale bohužel ani v této situaci nebylo vždy vše v pořádku. Díky tomu je podání barev pleti zcela náhodné. Někdy fotoaparát podá barva opravdu živě a reálně a za chvíli na to jsou mdlé se značným modrým nádechem.

PB080100.JPGPB080101.JPG
max. velikost | max. velikost

Snímky jsou pořízené hned po sobě bez jakékoliv změny nastavení, přesto je jejich barevné podání zcela odlišné
PB140007.JPGPB140011.JPG
max. velikost | max. velikost

Při obou snímcích byl použit blesk, přesto fotoaparát vyhodnotil situaci pokaždé zcela jinak 

I když se fotoaparát chlubí standardním rozlišením videosekvencí, 640 × 480 bodů, jeho snímkovací frekvence je dnes již spíše podprůměrných 15 sn. /s. Fotoaparát během videa zvládá měnit expozici, a tak přechody mezi různými světelnými podmínkami nejsou problém. Během nahrávání můžete použít zoomování, které je ale bohužel pouze digitální. Vinou toho rapidně klesá kvalita nahrávky.

Ukázkové video naleznete zde (cca 11,5 MB)

Fotoaparát na jedno nabití vydrží bez problému dvě stě fotografií, bez častého použití blesku se výdrž vyšplhala na tři sta snímků, což vzhledem k chladnému počasí není málo. Co mě ovšem zarmoutilo, je doba nabíjení baterie, která se pohybuje kolem pěti hodin. I když výdrž baterie je dostatečně dlouhá, bez náhradního akumulátoru se např. na dovolené kvůli delší době nabíjení zřejmě neobejdete. Ten však stojí okolo třinácti set korun, což značně prodraží nákup fotoaparátu.

PB150026.JPGPB150018.JPGPB150020.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zleva: Normální režim focení, makro a supermakro 

Další výtka by směřovala k rychlosti fotoaparátu. Přístroj se svým širokým ohniskem a malými rozměry hodí na fotografování rodinných sešlostí, oslavy s přáteli a podobných akcí. Bohužel právě v takových situacích je důležité zachytit momentku. Určitou situaci, která se už nikdy nemusí opakovat. Olympus však vyfotí první snímek za více než-li 4,5vteřiny, což není nějak úchvatné. První snímek by se dal oželet, a samotné focení již se zapnutým fotoaparátem je naštěstí už o něco lepší, ale stále to není ono. Více než jedna vteřina bez namáčknutí patří dnes už spíše do pomalejší třídy. Navíc si nemůžete pomoct ani sériovým snímáním, protože jej tento model nepodporuje.

Citlivost ISO lze nastavit v pěti krocích, a to od ISO 64 do ISO 640. Celková hladina šumu je nízká a nedegraduje fotografie. Až od hodnoty ISO 200 je vidět zásah odšumovacího algoritmu, který má za následek lehkou ztrátu detailů. Ovšem snímky jsou bez větších problému použitelné i na citlivost ISO 400, s menšími výhradami i na ISO 640, kde algoritmus už více fotografie nerozmazává, ale skokově naroste barevný šum.

PB080104.JPGPB080105.JPGPB080106.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
PB080107.JPGPB080108.JPG
max. velikost | max. velikost

Zleva ISO 64, 100, 200, 400, 640

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

PA220038.JPGPA220043.JPG
max. velikost | max. velikost

Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 28 mm a nejdelší 112 mm, ISO 64 (bohužel nelze ručně vyvážit bílou)
PB080094.JPGPB080097.JPG
max. velikost | max. velikost
PB100217.JPGPB100219.JPG
max. velikost | max. velikost

Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko 
PB110285.JPGPB110291.JPGPB110294.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Pleťové odstíny: v interiéru s bleskem, v exteriéru bez blesku a v exteriéru s bleskem
PB080017.JPGPB100237.JPG
max. velikost | max. velikost

Ukázka reálného makra
PB080036.JPGPB080039.JPG
max. velikost | max. velikost

Režim makro a supermakro
scena_01.JPGscena_02.JPGscena_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_04.JPGscena_05.JPG
max. velikost | max. velikost

Standardní scéna, zleva ISO 64, 100, 200, 400, 640

Další demosnímky:

PB070020.JPGPB070028.JPG
max. velikost | max. velikost
PB070041.JPGPB070043.JPG
max. velikost | max. velikost
PB070048.JPGPB080121.JPG
max. velikost | max. velikost
PB080125.JPGPB080134.JPG
max. velikost | max. velikost
PB080138.JPGPB080149.JPG
max. velikost | max. velikost
PB080155.JPGPB080157.JPG
max. velikost | max. velikost
PB080165.JPGPB100249.JPG
max. velikost | max. velikost
PB110282.JPGPB110306.JPG
max. velikost | max. velikost
PB120016.JPGPB120022.JPGPB150002.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
PB130066.JPGPB130073.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Sedmimegapixelový Olympus FE-290 je kompakt určeny pro úplné začátečníky. Jeho velkou výhodu je jednoduché ovládání a velké a kontrastní písmo. Díky tomu může být přístroj určen jak pro nejmladší z nás, tak i seniory či osoby se slabším zrakem. Pomocí průvodce fotografií není problém vyfotit zdařilý snímek i pro opravdové začátečníky.

Příjemné je, že automatika nastavuje co nejnižší hodnoty citlivosti ISO, až při nočních fotografiích se uchýlí k vyšším hodnotám. Bohužel při vyvážení bílé už automatika tak „bezchybná“ není a ruční nastavení chybí.

I když pro fotografy začátečníky je fotoaparát uživatelsky příjemný a provede je fotografickým světem má i své stinné stránky. Občas selhávající automatika, problémy se zaostřováním a hlavně pořizovací náklady. Za cenu, která se na internetových obchodech pohybuje kolem sedmi tisíc korun, se dají koupit mnohem lépe vybavené modely. Už je pak na zákazníkovi, jestli dá přednost čistému automatu, či za podobné peníze koupí lepe vybavený model, do kterého jeho technická úroveň časem „doroste“.

Plusy:

  • malé rozměry
  • čitelnost displeje
  • dobré měření expozice
  • průvodce fotografování
  • velký font písma

Mínusy:

  • cena
  • práce automatického vyvážení bílé
  • pomalé zaostřování
  • někdy nezvládne zaostřit vůbec

Cena:

  • 7 990 Kč vč. DPH (na internetu cca od 6 800 Kč)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud