DIGIarena.e15.cz

Linux: Fotografické drobnosti

Dva zajímavé prohlížeče snímků jsou určeny především pro méně náročné uživatele. Podíváme se i na program pro tvorbu obalů na CD či DVD.

V dnešním článku věnovaném softwaru, který může být k užitku fotografovi v Linuxu, se podíváme na několik drobných aplikací, které by bylo škoda opomenout. Řeč bude tedy od dvou jednodušších prohlížečích obrázků a o Fotowall, tedy aplikaci, která zvládá vyrábět různé obaly na CD či DVD, plakáty, koláže a podobné tiskoviny.

gthumb

Pakliže hledáte malý a nenáročný prohlížeč fotografií, gthumb může být jednou z možných alternativ. Na první pohled vypadá téměř totožně jako Nautilus (prohlížeč souborů v Gnome); jen místo souborů se zobrazují obrázky a mírně se změnilo levé i horní menu. Právě tento rychlý a poměrně přehledný prohlížeč se ideálně hodí ve chvíli, kdy chcete snímky jen procházet, případně otočit a změnit jejich velikost. Právě to jsou úpravy, které zvládá gthumb zcela bezpečně. Mimo to dovoluje nastavovat meta informace k souborům, nebo jednoduše převádět mezi formáty png, jpeg, tga a tiff. Užitečné je, že všechny tyto operace dokáže provádět i z větším množstvím souborů, a to zcela intuitivně, což z něj dělá velice dobrého kandidáta, pokud potřebujete jednoduché hromadné úpravy většího množství snímků.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Základní prostředí působí intuitivně a přehledně. Stejně jako hromadná úprava snímků

Aplikace umožňuje také vytvářet katalogy a knihovny snímků nebo pohodlně vyhledávat mezi obrázky. Gthumb si poradí také s nahráním snímků z fotoaparátu do počítače, vypalování snímků, nebo uploadem na Facebook, Picasu či Flikr. Program podporuje také rozšíření, kterých ale na internetu bohužel příliš není.

V levém menu můžete procházet adresářovou strukturou a číst EXIF informace o obrázcích. Samozřejmostí je také celoobrazovkový mód, podpora klávesových zkratek, nebo záložek, které vás nasměrují do vašich oblíbených složek. Naopak není podporována práce ve více kartách, což je vzhledem k využití Nautila, který to podporuje poměrně škoda. Celkový dojem s aplikace je ale velice dobrý – rychlost je dostatečná, program stabilní a funkce pro běžné prohlížení jsou k dispozici také.

Mirage

Dalším zajímavý prohlížečem fotografií je Mirage. Také on je určen především pro méně náročné uživatele. Aplikace umožňuje otevřít si složku a v ní pak prohlížet snímky – nejedná se tedy o manažer fotografií, jako spíše o prohlížeč. K dispozici je základní paleta funkcí; počínaje nastavením sytosti, změny velikosti snímku, ořezu či rotací a překlápění. Na rozdíl od gthumb nepodporuje hromadnou editaci.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Jednoduché prostředí pro základní prohlížení fotografií

K dispozici je poměrně intuitivní nastavení vlastní prohlížeče, včetně předvolby prezentačního módu, který je možné hodnotit jako jedno z největších pozitiv celého projektu. Mirage umožňuje zobrazení základní informací o snímku a jako bonus i nástroj na tvorbu screenshotů, který mi však bohužel nefungoval.

Celá aplikace je poměrně rychlá a intuitivní a užijí ji především méně nároční uživatelé, kteří si chtějí nechat přehrávat snímky v prezentaci, které jako jediná vybočuje z běžného standardu.

Fotowall

Fotowall je zajímavou a poměrně užitečnou aplikací, kterou využije téměř každý. Nabízí poměrně jednoduchou tvorbu koláží (tedy spíše objektů vzniklých z poskládáním různých snímků), které je možné umístit na plochu, vytvořit z nich potisk CD, obal na DVD či CD, pozadí na plochu nebo třeba plakátek určité velikosti.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s programem je pohodlná a zábavná

Ovládání je poměrně snadné, stačí si z nabídky zvolit co tvoříte a aplikace vám nabídne prostor, do kterého můžete umísťovat jednotlivé snímky. Těm je pak možné přiřazovat jednotlivé vlastnosti mimo triviální otočení, rozměr a pořadí vůči okolním snímkům. Dále je k dispozici i základní sada efektů například na rozmazání nebo například možnost se na daný obrázek podívat s určitého úhlu. Vše je jednoduché rychlé a pohodlné. Zajímavostí je pak možnost prohledávat Flikr či Picasa přímo z okna aplikace. Nalezené obrázky pak lze užít do vašeho díla, což oceníte zvláště při tvorbě přebalů.

Mimo obrázky je pak možné vkládat také text – aplikace nemá žádný problém s češtinou a co více, text není nutné vkládat jen zcela triviálně, ale k dispozici je také HTML zdroj, takže jej můžete poměrně dobře zformátovat. Další zajímavou textovou vychytávkou je možnost vložit populární text cloud, který aplikace vygeneruje ze zadaného souboru (pro smysluplný výsledek doporučuji prostý text). Vkládat lze také Canvas objekty.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Vkládání textu i obrázků z webu je plně použitelné

Poměrně dobře je vyřešen také export, který nabídne takové drobnosti jako průvodce při exportu do obrázku nebo pro tisk plakátu. Pokud chcete snadno a rychle vytvořit nějaký podobný tiskovinový projekt, pak je Fotowall rozhodně jedna z variant, kterou byste měli zvážit. Bez zajímavosti není ani podporu OpenGL u které je k dispozici i test, který na základě vaší konfigurace vytvoří graf, který vám umožní posoudit, zda je pro vás jeho užití výhodné či nikoli. Je vidět, že tvůrci mysleli i na poměrně užitečné maličkosti.

Nejednoho uživatele jistě potěší, že Fotowall je k dispozici nejen pro Linux, ale také pro Windows či MAC OS. Tato open source aplikace dostupná zdarma, takže jejímu užití nic nebrání. Jistě nebude splňovat požadavky profesionálních uživatelů, ale těm občasným a méně náročným může posloužit velice solidně.


Klepněte pro větší obrázek
Megapixel.cz - Doplníme Vaši fotovýbavu i znalosti!

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: gthumb JT 10. 11. 2010, 17:44
Re: gthumb mk 5. 11. 2010, 17:29
Re: gthumb Radek71 5. 11. 2010, 16:48
Re: gthumb Karel Kahovec 5. 11. 2010, 12:57
gthumb mk 5. 11. 2010, 10:45

Další podobné články

Infltr pro iOS s nekonečným počtem filtrů je zdarma!

Infltr pro iOS s nekonečným počtem filtrů je zdarma!

Aplikace Infltr, která poskytuje nekonečné množství filtrů, změnila princip distribuce a je nově zdarma. Bez investice jediné koruny ji tak mohou vyzkoušet všichni uživatelé telefonů iPhone a tabletů iPad. Pro plnou funkčnost je však třeba předplatné.

Google bude zveřejňovat copyright u vyhledaných obrázků

Google bude zveřejňovat copyright u vyhledaných obrázků

Adobe Photoshop CC pro iPad Pro je potvrzen

Adobe Photoshop CC pro iPad Pro je potvrzen

První iPad byl uveden v roce 2010 a hned si jej oblíbili mnozí designéři a grafici. Nejen ti mají nyní skutečný důvod k radosti. Na iPady Pro totiž již příští rok vyjde plnohodnotný Adobe Photoshop CC.

LEGENDY: Zoner Photo Studio – jeden program pro všechny

LEGENDY: Zoner Photo Studio – jeden program pro všechny

Fotoeditory a grafické editory jsou na trhu zastoupeny celou řadou nejrůznějších programů. Jede z nich však má výsadní postavení zejména v České republice – Zoner Photo Studio je tu s námi už 24 let a za tu dobu se událo mnoho změn.

Aplikace Halide umí nově Smart RAW

Aplikace Halide umí nově Smart RAW

Apple vás naučí upravovat fotografie i stříhat video, zdarma

Apple vás naučí upravovat fotografie i stříhat video, zdarma

Apple navazuje na sérii příruček Everyone Can Code, která se zabývala tvorbou aplikací, novým vzdělávacím programem. Ten nese jméno Everyone Can Create a zatím obsahuje čtyři příručky.

Fujifilm: kompaktní středoformát GFX 50R a jeden 100Mpx příslib

Fujifilm: kompaktní středoformát GFX 50R a jeden 100Mpx příslib

Japonský Fujifilm na kolínské Photokině rozšířil své portfolio středoformátových bezzrcadlovek o kompaktnější variantu Fujifilm GFX R. Do budoucna se také můžeme těšit na 100Mpx středoformát.

Nevíte si rady s ořezem fotografie? Aplikace Polarr Deep Crop vám pomůže

Nevíte si rady s ořezem fotografie? Aplikace Polarr Deep Crop vám pomůže

Správný ořez má potenciál vykouzlit z obyčejné fotografie skvělou. Pokud si s ním nevíte rady, vyzkoušejte aplikaci Polarr Deep Crop, která pochází z dílny velice úspěšného studia Polarr