DIGIarena.e15.cz

LowePro Urban Reporter 350: Brašna na celou výbavu

Recenze největší z brašen LowePro Urban Reporter. Model 350 je určen pro přenášení širokého portfolia fotografické techniky. důkladně jsme prověřili její funkčnost a provedení.

Zvyšující se nároky na mobilitu s širokým výběrem fototechniky vedou nejednoho výrobce k novým a větším modelům brašen. U batohu je řešení poměrně jednoduché, ale co skutečně rozměrné brašny? Existují?

Jednu takovou nám k testu zapůjčilo LowePro. Jedná se o model Urbar Reporter 350, největší ze série Urban Reporter, která je charakteristická svým obyčejným vzhledem.

Padne do oka

Na první pohled disponuje brašna výhodou nenápadnosti. Černé elegantní provedení, malá výšivka loga výrobce v rohu víka, ucho a popruh. Zapínání na patentky. Nic z toho na první pohled neprozrazuje přítomnost fototechniky. Na druhou stranu, právě větší rozměry brašny dávají znát, že její obsah nebude svačina do práce a poznámkový blok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LowePro Urban Reporter 350

Černý povrch není vyroben klasického nylonu. Látka je více „sametová“, ovšem pevná a na první pohled odolná. Oba popruhy jsou dostatečně široké, ramenní popruh je vybaven pogumovaným polstrováním, díky kterému brašna z ramene nesklouzne. Jak ramenní, tak popruh do ruky jsou stavitelné a lze je přizpůsobit v nadstandartním rozsahu délek. Popruhy je možné také úplně demontovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní, široký a díky pogumování neklouzavý popruh brašny

Veškeré osazené přezky jsou kovové, včetně patentních uzávěrů víka. Za zmínku stojí také fakt, že brašna je symetrická. Nezáleží tedy na tom, zdali jí nosíte na levém či pravém rameni.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny přezky jsou kovové

Achillovo víko

Během měsíce, kdy jsem brašnu používal, jsem nenarazil na jinou výtku. Bohužel, víko brašny je její Achillovou patou a to hned ve dvou směrech. První je přístup. Pro odklopení víka je nezbytné rozepnout dva kožené pásky. Ty jsou provlečeny skrz přezky a zapnutí zajištuje známá patentka. Hlavní černé víko je navíc suplováno druhým, šedým víkem fotokomory. Pohotový přístup do útrob při „plném“ zapnutí je přinejmenším obtížný a zdlouhavý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Protahovací pásky s patentkou nejsou příliš vstřícné pohotovému přístupu

Druhým, menším problémem je nedostatečný překryv víka. Víko je úzké natolik, že často jde vidět boky do vnitřní části brašny. I v případě, kdy víko srovnáte do ideální polohy a otvory zakryjete, stačí pár kroků a škvíry se znovu objeví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nedostatečné zakrytí boků víka

Dvoukomorová a víceúčelová

Urban Reporter 350 je svými rozměry natolik dobře dimenzován, že se v jeho útrobách našlo místo nejen pro fotokomoru, ale také pro kapsu na přenosný počítač. Dle specifikace výrobce lze v brašně přenášet až 15" notebook. Ten jsem bohužel k dispozici neměl, z fotografií je možné vidět rezervu při vkládání 13,3" MacBooku Air.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Třináctipalcový notebook se do brašny vejde jako nic

Bez zajímavosti není skutečnost, že z brašny lze celou fotokomoru vyndat a brašnu tak používat jako pracovní tašku s kapsou pro přenosný počítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotokomoru lze z brašny jednoduše vyjmout

Fotokomora

Rozměrná a dobře organizovatelná. K vnitřnímu prostoru fotokomory jsem neměl jedinou připomínku. Přepážky jsou pevné a dobře polstrované, nebortí se ani pod těžšími objektivy. Přepážky lze libovolně usadit, boky brašny nejsou omezeny protikusy suchých zipů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brašna si bez potíží nejen s teleobjektivem, ale také s teleobjektivem nasazeným na těle zrcadlovky

Oficiální čísla říkají, že je brašna schopna pojmout tělo s nasazeným objektivem typu 70-200, další dva až tři objektivy a příslušenství. Troufám si říci, že výrobce brašnu zbytečně podceňuje. V čistě vnitřní části, tedy ve „fotovložce“, jsem bez nejmenších problému a stísněnosti přenášel následující: Canon EOS 60D, Sigma 100-300 mm / F4, Canon EF 50 mm / F1,4, Canon EF 28-135 mm / F3,5-5,6, Canon EF 16-35 / F2,8, Canon SpeedLite 580 EX II. Všechny objektivy včetně obráceně nasazené sluneční clony. K mému překvapení neměla brašna problém ani s kombinaci těla a teleobjektivu 100-300.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kapacita fotokomory je na brašnu nadstandartní

Během testu jsem tedy ve fotokomoře přenášel tělo DSLR, čtyři objektivy (z toho jeden teleobjektiv), blesk, sluneční clony a jedna přihrádka na menší objektiv či další blesk byla stále volná. Fotokomora je krytá sekundárním šedým víkend, jenž v zapnutém stavu přichycují dva suché zipy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotokomoru kromě víka brašny kryje také samostatné, sekundární, šedé víko komory

Ráj pro příslušenství

Mnoho brašen trpí problémem organizace pro příslušenství a doplňky. Urban Reporter 350 by s přehledem mohl jít takovým brašnám vzorem. Pro drobnosti jsou k dispozici tři kapsy, z toho jedna velká s vnitřními kapsami pro drobnosti.

Dvě menší jsou po obou bočních stranách brašny. Jsou kryty běžným uzávěrem a do jejich útrob se pohodlně vešel například objektiv EF 50 mm / F1,4. Primárně však tyto kapsy pro nejsou určeny pro objektivy, jelikož nejsou nijak postrovány.

Klepněte pro větší obrázek
Po obou stranách brašny jsou dvě menší kapsy na drobnosti

Hlavní kapsa pro příslušenství je umístěna v přední části brašny, krytá hlavním víkem. Přístup do ní zajišťuje zdvojený uzávěr. Ten je dotažený až do rohů kapsy, díky čemuž lze kapsu doslova vyklopit a pohodlně zorganizovat vložené příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kapsa pro příslušenství v přední části se sofistikovaným členěním

K organizaci lze využít další dvě menší kapsy kryté menšími uzávěry, síťovanou kapsu, karabinu na klíče a kapsu pro identifikační údaje, využitelnou například také jako přihrádku pro vizitky.

Oprávněné pojmenování?

Urban Reporter, neboli městský reportér. Po měsíci s brašnou mohu říct, že pojmenování brašny je zcela na místě. Kapacita pro tělo DSLR či dvě, několik objektivů včetně možnosti uložení teleobjektivu na těle zrcadlovky, přenosný počítač a hromadu příslušenství. Vše podtrženo nenápadným designem a kvalitním provedením popruhů a přezek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky variabilitě popruhů se brašna nosí velmi příjemně

Zpočátku pozorovaný problém se zapínáním víka, však neodezněl. Pravděpodobně nejsem cílová skupina pro tento druh brašny. Dovedu si však brašnu představit na rameni, svatebního či reportážního fotografa, který víko u brašny buď jen přiklápí, nebo nezavírá vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pokud není víko zapnuté na patentky, je přístup do útrob mnohem rychlejší

Naopak, pokud jste spíše procházkový typ, a hledáte brašnu na výlety do zoo, nebo průzkumy cizích měst na dovolené, brašna vám pravděpodobně radost neudělá. I přes svou relativně nízkou hmotnost 1,5 kg se v plném obsazení řádně pronese. Mnou přenášené vybavení vážilo včetně brašny přibližně sedm kilogramů. To je na jednostranné dlouhodobé zatížení již poměrně velká hmotnost.

Technické parametry:

  • Rozměry vnější (š×h×v): 45×22×31,5 cm
  • Rozměry vnitřní (š×h×v): vyjímatelná fotokomora: 38×15×27,5 cm
  • Hmotnost (kg): 1,5
  • Doporučená maloobchodní cena: 3 490 Kč
     
Další článekSouvisející články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

design není nic moc František Scherbaum 16. 7. 2014, 17:37
Tam se pak vyvrbi takovej priznak lidske ned… Radek71 15. 7. 2014, 19:06
Preferuji velkou cestovní tašku, neboť do to… Daniel Wonder 14. 7. 2014, 19:28
Popri velkom batohu Vertex 200, kde vojde vs… IO 14. 7. 2014, 18:49
To už mě dávno nebaví, vláčet s sebou taková… Karel Kahovec 14. 7. 2014, 18:14

Další podobné články

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Pryč je doba, kdy jsme mohli na trhu najít několik různých typů paměťových karet. Současná nabídka se omezila na univerzální karty typu SD a profesionální CF a od nich odvozené mutace. Velké rozdíly jsou ale v rychlosti práce karty.

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

Zvládne pevný objektiv s ohniskem 24 mm v kombinaci s APS-C snímačem „odpíchnout“ postavu od pozadí? A dokážete makroobjektivem s LED přisvětlením rozsvítit oči u portrétu?

Další novinky od Lowepro ochrání váš dron

Další novinky od Lowepro ochrání váš dron

Se vzrůstající oblibou dronů roste také poptávka po příslušenství k ochraně a transportu těchto zařízení. Lowepro proto představilo nové série batohů a pouzder konstruovaných speciálně pro uskladnění dronů nejrůznějších velikostí a typů.

Lowepro představuje nové produkty pro přenášení a ochranu fototechniky

Lowepro představuje nové produkty pro přenášení a ochranu fototechniky

Lowepro patří mezi nejznámější výrobce batohů, brašen a pouzder speciálně uzpůsobených pro přenos fotografické techniky. Nyní přichází s nabídkou nových produktů určených jak pro amatéry, tak pro profesionální fotografy.