DIGIarena.e15.cz

LunaPic: trochu jiný online foto editor

Zvláštní, podivný, netradiční... I takový je opravdu originálně řešený grafický online editor LunaPic.

Pokud hledáte opravdu originálně řešený grafický online editor, pak LunaPic může být volbou právě pro vás. Ovládání je řešené pomocí horního menu a levého panelu nástrojů. Kromě toho vidí uživatel také po pravé straně reklamu od Google a celou řadu banerů a textových informací o možnostech aplikace.

Na jednu stranu je potřeba říci, že editor nabízí vysoce nadstandardní množství funkcí, nástrojů a efektů, není úplně pomalý a během testování ani jednou nespadl. Avšak o ergonomickém řešení nemá příliš cenu mluvit, protože téměř neexistuje. Paradoxní je to, že pokud by autoři na vzhledu aplikace trochu zapracovali, pak by před námi ležel vysoce nadprůměrný a velmi zajímavý nástroj.

Zajímavé možnosti

Že se nejedná o žádné "ořezávátko" je patrné již jen z poměrně velké škály možností na spolupráci s fotoalby - Facebook, Photobucket, Flick, Picasa a MySpace. Kromě nich lze obrázek do editoru nahrát z počítače nebo zadáním URL adresy. Mezi podporovanými formáty jsou gif, jpg, bmp, png, avi, mpg, flv či rm. Výrobce uvádí, že kromě nich jsou k dispozici mnohé další. Maximální velikost nahraného souboru je 2 Mb, s tím že větší fotografie je aplikace zmenší na požadovanou velikost. Kromě jiného, jsou k dispozici také například nástroje pro kreslení a tak je možné si vyrobit nový prázdný obrázek s předdefinovanou barvou pozadí a rozměry.

Klepněte pro větší obrázek
Přehledná a pohledná domovská stránka editoru

Celkové možnosti aplikace je těžké popsat a je dost dobře možné, že na nějakou možnost pro někoho důležitou pozapomeneme. Funkcionalita je ale opravu mimořádně bohatá. Hlavní menu je rozděleno do několika kategorií; File, Edit, Draw, Effects, Animation, Help a Tutorials. Posledními dvěma se příliš zabývat nebudeme. Snad je řekněme, že přestavují poměrně značný nadstandard v oblasti péče o uživatele. Tutorials jsou v online aplikacích něčím opravdu vzácným. Přitom právě u LunaPic se poměrně hodí. Na místě je zde tedy pochvala. Nyní se krátce podíváme na jednotlivé kategorie funkcí.

Co najdeme v menu

File nabízí práci s webovými alby nebo sejmutí obrázku pomocí webkamery, možnost tisknout soubor, pracovat s vlastním účtem nebo odeslání výsledného díla na Twitter. Nechybí pochopitelně ani možnosti uložení obrázku, tvorba nového, možnost práce se vzorovou fotografií a několik dalších drobností.

Edit obsahu funkce "zpět", návrat obrázku do původního stavu či práci se schránkou. K těmto funkcím jsou připojeny také základní úpravy obrázku, jako je změna velikosti, ořez, výřez či práce s kouzelnou hůlkou. Ta ale funguje dosti nepředvídatelným způsobem a je tedy lepší se spolehnout na vlastní, od ruky provedený výběr. Dále se zde nacházejí volby pro rotaci obrázku či nastavení průhlednosti na základě vybrané barvy.

Klepněte pro větší obrázek
Kouzelná hůlka má k použitelnosti zatím daleko

Další položkou v menu je Draw, která v sobě skrývá poměrně nesourodé množství funkcí a nástrojů. Naleznete zde tvorbu rámečků, vkládání textu, vkládání komiksových bublin nebo například vkládání barevného gradientu. Další skupinou funkcí jsou nástroje na tvorbu retuší. Nechybí ani štětec, který umí vkládat také animované kýčové bitmapy do vybrané oblasti obrázku.

Klepněte pro větší obrázek 
K dispozici je obrovské množství písem v různém provedení. Podporu diakritiky jsem ale nenašel

Adjust umožňuje, jak název naznačuje, měnit nejrůznější globálnější parametry fotografií, jako je jas, barevnost, barevné vyvážení, rozmazání, ostrost... Nechybí zde ani sada funkcí na zrcadlové otočení či překlopení. Možností jak si hrát z barevností snímků je zde poměrně velké množství. Problém je v tom, že u celé řady efektů nevíte dopředu co s obrázkem udělají. Je tedy potřeba si na tuto aplikaci zvyknout a "osahat" si ji.

Effects nabízí velkou paletu nejrůznějších filtrů a efektů. Nabízí se zde klasické možnosti jako převod do kresbu tužkou či vodovkou, abstrakci, perokresbu a mnohé další obvyklé efekty. Z těch méně tradičních zde naleznete například tvorbu obrázků ve stylu "Obamovských" plakátů, 3D kostka či některé "Pop Art" efekty. Nabídka je poměrně široká a nechybí v ní nic obvyklého. Snad jen některé položky obvykle řazené mezi filtry či efekty jsou zde přesunuty do jiných menu (Draw a Adjust). Jinak této kategorii není mnoho co vytknout. Snad jediným nedostatkem (nejen) této kategorie je délka menu, a sním související nižší přehlednost, neboť zde nejsou žádné subkategorie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Efekty mohou změnit obrázek k nepoznání i vytvořit originální kýč; záleží jen na vhodné kombinaci

Animation nabízí široké množství nejrůznějších možností jak rozpohybovat své obrázky. K dispozici je mimo jiné animace efektu deště, rotující 3D kostka s různými obrázky, rozpíjení, točení, rozmazávání, změny barev a mnohé další. Nevýhodou je, že online aplikace dokáže pracovat jen s objekty o aktuální velikosti maximálně 4 Mb, takže aby mohly animace probíhat musí dojít ke zmenšení obrázku, což není právě příjemné. Osobně si nejsem zcela jist, zdali se dají podobné animace využít k něčemu smysluplnému, ale třeba se vám budou někdy hodit.

Klepněte pro větší obrázek
 Pohled do "přehledného" menu.

Levé menu, o kterém jsme se zmiňovali v úvodu nabízí výběr toho, co by uživatel mohl v hlavním menu potřebovat asi nejčastěji. k dispozici jsou tedy tlačítka s lupou, gumou, prací s textem, změnou velikosti, štětcem, plechovkou či kapátkem. Kromě nich jsou zde funkce obsluhující schránku a základní operace s obrázkem jako s dokumentem - tedy otevření, tvorba nového či tisk. Menu je ale zbytečně roztažené, takže ho při běžném nastavení 15,4" notebooku neuvidíte celé, což značně snižuje jeho použitelnost.

Pár slov závěrem

Pod editovaným obrázkem je vždy náhledy zobrazena historie změn, a tak není problém se kdykoli snadno vrátit zpět. Na druhé straně to jen zdůrazňuje naprostý nesoulad a nesystematičnost celého editoru. Asi nikdo nic nebude namítat proti reklamě, s pochopením, že se aplikace nějak financovat musí. Proč ale vypadají některé funkce a rady jako banery je nejasné. Proč je menu složité a vysouvací, naprosto neseřízené také. Přitom funkčně chybí editoru jen málo důležitých věci (např. rozumná práce s vrstvami).

Pokud by autoři věnovali více času a energie tvorbě uživatelsky příjemného prostředí, pak by se jednalo o jeden z nejlepších projektů ve své kategorii. Takto před námi stojí spíše podivín, výkonná aplikace zapomenutá v čase. Pokud si ale na ovládání zvyknete, získáte jeden z nejlepších online foto editorů, s mírně nadprůměrnou rychlostí a celou řadou zajímavých funkcí, které jinde nenajdete. Tento projekt přinejmenším za vyzkoušení tedy rozhodně stojí.

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Odveci DS 30. 11. 2009, 08:24
Odveci Mumintroll 28. 11. 2009, 20:34

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?