DIGIarena.e15.cz

Malování do fotografie

Jaký je rozdíl mezi fotografií, grafikou a fotografikou. A můžeme tyto rozdíly jednoduše dělat, nebo je hranice mezi těmito ‚kategoriemi‘ příliš tenká?

Když budeme zásah výtvarného umění do fotografie označovat jako fotografiku, narazíme na dlouhodobou debatu fotografů, kde je hranice mezi fotografií a grafikou? Nad touto úvahou, si láme hlavu nejeden fotograf.

Jestliže grafika obsahuje jakýkoliv fragment fotografie, bude to stále fotografie, nebo už grafika?

Klepněte pro větší obrázek
Lumír Žemla, Absurdistán

Fotograf má být fotograf, ne?

Než budu pokračovat dále, připojím citaci z Wikipedie: „Výtvarná fotografie je fotografický styl, který zahrnuje širokou škálu záběrů snímaných výtvarným způsobem. Jedná se převážně o fotografie, které byly vytvořeny ke splnění tvůrčí vize umělce. Výtvarná fotografie klade větší důraz na estetickou hodnotu snímku než například informativní nebo dokumentární fotografie. Výtvarná fotografie stojí také v kontrastu s novinářskou a komerční fotografií. Fotožurnalisté vytvářejí snímky pro doplnění zpráv nebo článků v tištěných nebo internetových médiích a hlavním cílem komerční fotografie je prodání produktu nebo služby. Fotografie, která se považuje za výtvarné umění – Je vyjádřením umělcových vjemů a emocí a jejich sdílení s ostatními.“

Mnozí z vás si zřejmě říkají „fotograf má být fotograf“. Držet se zuby nehty reality a nepustit do svých děl trochu fantazie, nebo snad vyjít mimo zavedená pravidla. Objevuje se také tvrzení, že je éra omalovánek již za námi. Věřte, že není a podle mne je spíše na svém vzestupu.

Svoboda se vyjádřit

To si mimo jiné uvědomují i výrobci fotoaparátů a na své čipy začínají instalovat čím dál více kreativních možností. A také programů pro úpravy fotek je na trhu spousta, zdokonalují kreativní možnosti, stačí si jen vybrat. Proč se i výrobci fotoaparátů nebo softwaru stále více pouštějí do vývoje takovýchto vylepšení?

Klepněte pro větší obrázek
Marian Uhrín, Malé radosti

Odpověď je velmi jednoduchá. Fotografika totiž dává tvůrci naprostou svobodu se vyjádřit. Mít fotografii trochu odlišnou od ostatních, líbivější barvy atd. Navíc je to velmi jednoduché, cvak a je to. Fotoaparát již odvede celou práci za vás. Pokud ovšem toužíte mít svou tvorbu jinou než nabídne kreativní program foťáku, nezbude vám, než sáhnout po doplňujícím softwaru. Fotku si poté upravíte již v PC podle libosti.

A jestli se chcete pustit do oboru fotografiky, musíte již více popustit uzdu svému talentu, umu a fantazii. A jak na to? Cvak tam a ještě jeden a teď spojit a roztočit a tady barvu tak a tady barvu onak a máte to. Jasně až takhle lehce to zase nejde, práce na takové fotografii zabere podstatně více úsilí a tím i času. Ale nakonec vznikne třeba obraz, který připomíná sjezdovku s kolotočem.

Kam s kůží na trh

Nezapomínejme i na název, který může dát divákovi vodítko, či jej třeba rozesmát. Například „Červený kolotoč do patra schody“. A tady je nasnadě připomenout, že velmi důležitý je námět, příběh či pocit.

Jestliže jste si jisti, že vaše fotografika je zralá, aby spatřila světlo světa, tak přichází okamžik zveřejnění. A tady nastává úskalí, kde takové dílo vystavit. Jsou webové galerie, které velmi dobře přijímají fotografiku a také jsou weby, kde ji ne moc rádi diskutující vidí. I vy možná již teď přemýšlíte, jestli je to tedy ještě vůbec fotografie, nebo už se jedná o grafiku?

Klepněte pro větší obrázek
Veronika Bahnová, Nevšímavý

Milý čtenáři, jestli jsi pozorně četl, tak ti uvízl v paměti název foto-grafika. Ano seskupením dvou slov vznikla fotografika. Nedělejte soudy, co je co, jestli je to více tak či onak. Podle mého názoru by v umění neměly hrát roli nějaké mantinely. Nechme se unášet, sdílejme společné výsledky svého úsilí, ať je to Franta či Karel, pokud chcete mít zelené nebe a modrou trávu, proč ne? Díky kreativitě je umění tak různorodé a krásné. Neškatulkujme, a když někdo vypadne ze zaběhnutých kol, no co, tak přepíšem dějiny a přidáme tam: Pepa Francků založil styl Narubyhovsaď léta páně onoho. On i tu fotografiku někdo začal.

Malovaná fotografie

Určitě si mnozí z vás vybaví někoho, kdo se fotografice věnuje, ale i toho, kdo fotografiku opravdu kazí. Víte, ono malovat obraz bez talentu nikam nevede a to platí i v případě jakýchkoli experimentů v oboru fotografiky. Největší chybou je u většiny fotografiků, myslet si, že prolnu texturu do fotografie a mám vyhráno. Omyl vážení, to je možná jen začátek dlouhé cesty za výsledkem.

Osobně jsem svůj styl fotografiky nazval „Malovanou“ fotografií, protože spojení výtvarna a fotografie mne velmi lákalo. Seznámení, či sblížení těchto odvěkých rivalů je něco velmi zajímavého. Mnoho výtvarníků a malířů se pokoušelo namalovat obraz, aby byl k nerozeznání od fotografie a mnohým se to dokonce i povedlo. Na první pohled tak dostal divák pocit, že má před očima fotografii.

Krása vytvářet vlastní světy, myšlenky a pocity do té doby patřila pouze malířům, a když si nějaký fotograf dovolí něco podobného, musí počítat s tím, že o něm budou mluvit jako o patlalovi, který do světa fotografie nepatří. Pokud jste se přesto právě teď rozhodli, že si třeba „malovanou“ fotografii také zkusíte… no proč ne.

Klepněte pro větší obrázek
Andrej Čulák, Cirkus svět

Malujeme krok za krokem

Co k tomu potřebujete? Takže jako první musí přijít nápad, k jeho realizaci nafotit vše, co v obraze chcete mít a věřte, někdy to dá celkem práci sehnat protagonisty apod. Pokud vytváříte jiný svět, ten váš, nezbývá vám nic jiného, než že si jej namalujete a to nejlépe počítačem v nějakém grafickém editoru.

Můžete teď namítat, že zde se přece už jedná o nějakou fotomontáž. Není tomu tak, ve fotomontáži skládáte obraz z vyfocených částí a stylizujete jej do jednoho, kdežto u malované fotografie si prostředí prostě namalujete a části, či protagonisty vsadíte a stylizujete do něj. Jakmile máte protagonisty vystřiženy a prostředí, či doplňky namalovány, musíte stylizovat do jednotné formy.

Klepněte pro větší obrázek
Matyáš Smýkal

Musíte si vytvořit přechodovou vrstvu, může být čistá jedné barvy. Překryjete celý obrázek jako vrchní vrstvu a zprůhledníte. Sloučíte dohromady a nyní už musíte sami postupovat podle vkusu s jasem, kontrastem a odstíny. Toto je ovšem velmi jednoduše řečeno. Věřte, že nejspíše napoprvé to nebude úplně ono a budete muset zkoušet dál.

Přímo nebo přes skener

Tvorba těchto prací je časově dosti náročná a samozřejmě i fantazie dostává zabrat. Když jste výtvarník a máte rádi fotografii, navíc kvalitně ovládáte grafický editor, máte skoro vyhráno. Samozřejmě je i možnost si vše opravdu namalovat na papír a přes skener přenést do počítače. Dále již postupujete stejně.

Taky se na tento způsob již delší dobu chystám, takže se časem přijdu pochlubit s výsledkem. A opět jdem s kůží na trh, ovšem uvědomte si než tak učiníte, že mnohdy balancujete na hranici kýče. Pokud si teď říkáte, že by se nějaký tutorial hodil, tak něco málo jsem vám z kuchyně otevřel. Navíc na to, jak kreslit prostředí musí každý využít pouze vlastní fantazii a talent.

Zamezením své zarputilosti proti zásahům do fotografie, si otevřete nádhernou cestu za vnímáním světa jednotlivých umělců fotografů, fotografiků či výtvarných fotografů. A neřešte stále dokola fotografie nebo grafika. Je to prostě fotografika.

Další článek
celkem 55 komentářů

Nejnovější komentáře

B-] Dostal jsem se na tohle mysto n… Rudy 3. 9. 2012, 22:50
V úvode, dík za pekný článok i za fakt, že j… veronikaB 22. 8. 2012, 12:18
Ako čítam tie príspevky, tak ľutujem, že som… andrej 21. 8. 2012, 23:01
:-D a nezapoměň na krávy jak krásně bučej za… šel okolo 21. 8. 2012, 22:51
Důležitější jsou spíše průkazky. Měli by jst… Radek71 21. 8. 2012, 22:36

Další podobné články

Problematický přebytek plastů okem fotografa

Problematický přebytek plastů okem fotografa

Fotografie týdne: Světlo nezastavíš....

Fotografie týdne: Světlo nezastavíš....

V řecké mytologii, ale také v dalších starověkých náboženských systémech je možné vidět, že existuje bůh Slunce, jako jedna z klíčových postav celého panteonu. Někde k němu bývá přiřazována také jistá moudrost nebo nadvláda nad živými.

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Teilhard de Chardin má ve své knize Úvahy o štěstí zajímavý obraz lidí, které dělí do tří kategorií. Jde o horolezce, kteří se chystají na výstup.

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

Fotografování je sice řemeslo, ale bez malé dávky talentu bude každá zakázka poměrně náročná. A co teprve, když vás budou zákazníci žádat o sice konkrétní, ale zcela nesmyslnou věc. Ty nejhorší požadavky se kupodivu mnohokráte opakují...

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotografie týdne: Starosti

Fotografie týdne: Starosti

Slovo starost etymologicky souvisí se stářím, je odvozeno od jeho představy, jako věku truchlivého či smutného. Být starý a mrzutý, je tedy jistým jazykovým rámováním, které se zde užilo a jehož základní strukturu slov dodnes nese.

Fotografie týdne: Kam už nemůžeš...

Fotografie týdne: Kam už nemůžeš...

Říká se, že do dýní a do lidí, člověk zvenčí nevidí. A zatímco u dýně je možné užívat různé diagnostické metody pro zkoumání toho, co je uvnitř, tak u člověka to jde hůře. Respektive zkoumat můžeme mnohé, ale onoho vnitřního se zatím dokážeme dotýkat skutečně jen málo.