DIGIarena.e15.cz

Manfrotto KLYP+: trojice objektivů s pouzdrem na iPhone

Známý italský výrobce všemožné fototechniky Manfrotto se nebojí experimentovat! Do portfolia příslušenství pro konvenční fototechniku přidal také speciální pouzdro pro iPhone s několika objektivy.

Pravděpodobně nejpalčivější problém většiny řešení, která posouvají technické možnosti chytrých telefonů, jmenovitě třeba Olloclip, je nemožnost použít objektivy současně s pouzdrem. Buď se tedy smíříte s neustálým svlékáním a oblékáním krytu, nebo se vykašlete na jednoho ze dvojice kryt / přídavný objektiv.

Technika | Objektivy | Fotomobily | iPhone

Objektiv Olloclip 4 v 1 pro iPhone v praxi

Olloclip začínal jako Kickstarterový projekt, který si získal velmi rychle obrovské množství fanoušků a podporovatelů svým návrhem objektivu 3 v 1. Nyní je na trhu již několikátý model, tak se na něj pojďme podívat blíž.

Manfrotto přistoupilo k celé problematice jinak a součástí balení je speciální kryt. Do redakce dorazila verze určená pro iPhone 5 nebo 5s, ale pochopitelně existuje i verze pro aktuálnější iPhone 6 a jeho většího sourozence iPhone 6 Plus, která by měla mít lepší optické vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pouzdro samotné může fungovat jako dostatečná ochrana, působí robustně a zvýšenými hranami kryje také displej při položení telefonu zády nahoru. Trochu skeptický jsem ale k velkému otvoru na zádech, který nemá žádné praktické využití, jen odhaluje zbytečně velkou část telefonu. Kruhový výřez egoisticky ukazující nakousnuté jablíčko, by mohl applistům bohatě stačit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na několika místech pouzdra jsou zúžené hrany, kudy je možná nasadit plastovou packu, ve které je standardní stativový závit, samotná páčka se pak dá použít jako držadlo při švenkování a usnadňuje také držení telefonu při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Telefon lze ke stativu přichytit jak na výšku, tak klasicky na šířku. Pouzdro umožňuje bezproblémový přístup ke všem konektorům a ovládacím prvkům a pochopitelně s ním lze bez problémů fotit i bez nasazených objektivů.

Tři mušketýři

Ty najdete v balení hned tři a našroubujete je pomocí závitu do pouzdra před čočku vlastního foťáku, bohužel kvůli rozměrům objektivů není možné používat systémový blesk, nicméně Manfrotto má v nabídce externí světla, která tento problém řeší, ale připlatíte si.

Technika | Příslušenství | Fotomobily | Stativy | Manfrotto

Manfrotto KLYP: S iPhonem na stativ

Italský výrobce stativů představil kryt na iPhone umožňující upnutí na jakýkoliv stativ a upevnění externího příslušenství.

Na první pohled se může zdát nejnudnější objektiv s 1,5× zvětšením, označený jako Portrait. Malé zvětšení jej diskvalifikuje z disciplíny focení vzdálených objektů, nicméně jeho hlavní benefit je skutečně u portrétní fotografie. Podobně jako většina telefonů má také iPhone poměrně široký úhel záběru, u kinofilmu by šlo o ohnisko mezi 24 až 36 mm dle konkrétního telefonu.

Klepněte pro větší obrázek

Každý fotograf ví, že toto ohnisko bude při detailnějším portrétu zkreslovat obličej, což je zpravidla nežádoucí. Jemné prodloužení ohniska toto zkreslení docela dobře eliminuje, daní je ale citelně nižší světelnost, za horšího světla začne automatika dříve vyhánět ISO a snímky začnou více šumět. Celkově je ale tento objektiv povedený a bezproblémově použitelný i na video.

Nejmenší objektiv v sadě je klasický „širokáč“. Těžko říci jestli je velké zkreslení v krajích snímků chyba nebo záměrná vlastnost podtrhující široký úhel záběru. Tak jako u hodně konkurenčních systémů i tady má iPhone docela problém s automatickým ostřením, nicméně existuje velké množství aplikací, které vám dovolí ostřit manuálně, což může v kombinaci s telefonem na stativu fungovat hodně dobře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Drobný zádrhel najdete, pokud budete telefonem ostřit na nekonečno, protože pak není telefon schopen proostřit celý záběr a pokud je něco v krajích snímku a je to relativně blízko, bude tato část snímku viditelně rozmazaná. Opět se dá využít manuální ostření a posunout rovinu ostrosti někam do první třetiny rozsahu vzdáleností a pak se zpravidla povede fotka, kde je ostré vše. Daleko větší sranda se širokáčem je ale u videa. iPhone natáčí video s delším ohniskem, než s jakým pořizuje snímky. U videa máte stále dost široký záběr, ale elegantně se zbavíte těch nejproblematičtějších míst, tedy krajů, kde může být problém s ostrostí.

Hodně jsem se těšil na rybí oko, ale po zkušenostech s Olloclipem, jsem byl opatrný a věděl jsem proč. Ani tady se nepovedlo vyladit záběr tak, jak by měl vypadat. Fish Eye není správně vystředěno, takže na jedné straně je půlkruh celý s kusem černého nevyužitého místa a na druhé straně je zase uříznutý. Rybí oko je tak v podstatě nepoužitelné pro ony efektní záběry, kdy je uprostřed obdélníkového políčka vykreslen kruhový obraz. Stejné je to bohužel u videa, kde se díky prodlouženému ohnisku trochu ztratí ten největší problém, ale stejně je vidět, že je zkreslení perspektivy na jedné straně větší.

Celkově ale hodnotím KLYP+ pozitivně. Pokud si pohrajete, možná se vám povede rybí oko vystředit, ale i tak jde o docela zábavnou hračku. Obzvláště široký objektiv může být skvělý doplněk pro streetfoto, kde je iPhone tolik populární. A portrétní fotografové budou moci pořizovat detailní snímky svých drahých poloviček, aniž by vypadali jako karikatury samy sebe. 

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Že Sony představí svou novou vlajkovou loď, bylo již delší dobu jasné, ovšem většina čekala třetí generaci „ásedmiček“. Místo toho se objevil model „A9“ , který již svým názvem dává najevo, že se jedná o zbrusu nový přístroj s nemalými ambicemi…

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Poslední novinka z dílny Nikonu je pokračovatelem dva roky staré zrcadlovky vyšší třídy D7200. Hlad po novém modelu byl již poměrně velký a našla se celá řada – nejen pozitivních – ohlasů. Co se změnilo a jaký posun se u tohoto modelu udál?

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Jak fotí nový objektiv Sigma 135 mm F1,8 DG HSM Art?

Jak fotí nový objektiv Sigma 135 mm F1,8 DG HSM Art?

Dlouho očekávaný objektiv řady Art – Sigma 135 mm F1,8 se konečně dostal do rukou českému zastoupení výrobce. Na pultech obchodů by se měl objevit velmi brzy, jaké jsou první dojmy z jeho používání?

Canon EOS 5D Mark IV dostal novou aktualizaci

Canon EOS 5D Mark IV dostal novou aktualizaci

Nikon D7500 je na světě: Seznamte se s mírně očesaným profistrojem!

Nikon D7500 je na světě: Seznamte se s mírně očesaným profistrojem!

Po dvou letech se nyní dočkala aktualizace střední třída DX zrcadlovek Nikonu. Loni jsme se mohli seznámit s vlajkovou lodí DX systému Nikonem D500. Nakolik se novinka od stájové jedničky liší, a naopak: co vše mají oba přístroje společného?