10
Fotogalerie

Městský pohodář: Tamrac Aero 80

Batoh Tamrac Aero má ideální rozložení kapes pro každodenní použití ve městě či v lehkém terénu. Jaké jsou naše zkušenosti?

Firmu Tamrac jistě není třeba zájemcům o fotografické brašny dlouze představovat. Její nabídka je skutečně široká, zahrnuje malé kapsičky na kompakty, běžné brašny na rameno i několik řad fotografických batohů, z nichž k nejoblíbenějším patří zejména ty z řady Adventure. Nedávno dostaly vzdáleného příbuzného – Aero 80. Liší se od nich především snahou o dosažení minimální hmotnosti.

02.jpg 03.jpg
max. velikost | max. velikost

Designéři Aera pravděpodobně dostali za úkol navrhnout konkurenci pro Lowepro CompuDayPack či Lowepro FastPack. Vytvořili tedy účelně jednoduchý batoh s prostorem pro notebook vhodný ke každodennímu nošení na fotografické výpravy po městě.

základní technické parametry:

  • rozměry horní komory: 27 × 18 × 25 cm
  • rozměry dolní komory: 29 × 18 × 19 cm
  • hmotnost: 1,18 kg udávaná výrobcem, 1,32 kg reálně zvážená

Na konstrukci nenajdete nic, co by bylo zbytečné nebo mělo jen omezené využití. Marně byste tedy hledali spoustu kapsiček nejrůznějších velikostí či různé visící popruhy pro uchycení občasného příslušenství. Nepočítejte ani s bederním pásem. Nic z toho se do střídmého návrhu nevešlo. Osobně se mi taková elegantní jednoduchost líbí. Bederní pás by mi na batohu podobné velikosti jen překážel, zkoušet na něj připoutat těžký stativ dokonce považuji za nebezpečné pro sebe i okolí. Pokud ovšem máte jiný názor, zcela jistě se poohlédněte po jiném typu.

04.jpg
max. velikost

Batoh má typické tříkomorové uspořádání s horní komorou pro libovolné „nefotografické“ drobnosti, například peněženku či svačinu. Drobnosti můžete umístit i do tří nenápadných síťovaných kapes. Další komora u zad slouží pro notebook. Vkládá se do ní obvyklým způsobem shora. Podle výrobce by se měly vejít i některé typy s displejem 17˝. Sám jsem vyzkoušel jen svůj, který patří k největším mezi modely 15,4˝. Kromě něj jsem do komory mohl dát ještě tenkou složku s papíry A4, místa už ale moc nezbývalo.

05.jpg 07.jpg 08.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Fotografy samozřejmě nejvíce zajímá třetí komora určená pro techniku. Tvoří dolní část batohu, přístupná je zepředu po rozepnutí „půlkruhového“ zipu – a je pevnou součástí batohu (nenajdete tedy vyjímatelnou vložku na techniku, jako je tomu například u další přímé konkurence, batohu Fomei K2). Vnitřní prostor můžete rozčlenit několika přepážkami opatřenými suchými zipy. Ty však nelze uchytit do jakéhokoliv místa – většina povrchu komory je pokryta hladkou tkaninou, na které suchý zip nedrží. Jen v některých místech najdete odpovídající druhou (chlupatou) plochu suchého zipu. To znamená, že jste trochu omezeni v možnostech přeuspořádání přepážek podle svého záměru.

Jaký je důvod, mohu jen hádat – těžko by jím mohla opět být snaha o dosažení nižší hmotnosti, spíše bych tipoval na zjednodušení údržby. Na hladkých plochách se tolik neusazuje prach a jiné nečistoty a snadněji se čistí.

09.jpg
max. velikost

Do prostoru komory se bez obtíží vleze středně velká zrcadlovka se základním zoomem, blesk a tři další objektivy (nebo dva a malé záložní tělo). Žádným uspořádáním ale nedosáhnete toho, aby se kromě těla s nasazeným objektivem vešel ještě světelný telezoom (třeba oblíbený 70-200 mm F2,8).

10.jpg 11.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo: Canon EOS 5D s objektivem Canon EF 17–40 F4L USM, Canon EOS 450D se setovým objektivem 18–55 mm, objektiv Canon EF 100 F2, blesk Canon EX430
Vpravo: Canon EOS 5D s objektivem Canon EF 17–40 F4L USM, objektiv Canon EF 24 F2,8, objektiv Tamron 17–50 F2,8

Přepážku mezi horní a dolní komorou lze zcela rozepnout. Vznikne tak jediný velký prostor, avšak vzhledem k tomu, že dolní komora není vybavena vyjímatelnou vložkou na techniku, museli byste ještě vyjmout všechny přepážky z dolní komory. Použití batohu jako univerzálního nefotografického je tedy možné, ale nepohodlné.

Za dokonale pohodlné nemohu označit ani samotné nesení batohu. Záda jsou mírně polstrovaná, bez snahy o nějaká velkolepá odvětrávací řešení – to by mi nakonec vyhovovalo, méně jsem ale byl spokojen s tvarem ramenních popruhů. Ty svým vnějším okrajem odstávaly od ramen a nerozkládaly tak hmotnost na co nejširší plochu.

Zip uzavírající komoru pro notebook není překryt légou, místo toho má téměř po celé šířce nepromokavý zátěr. Jak jsem se ale mohl přesvědčit, za silného deště se voda dostane do všech komor.

12.jpg
max. velikost

Tamrac Aero 80 je odlehčený batoh s komorami pro notebook a menší fotovýbavu. Nenajdete na něm žádné zbytečnosti, design je jednoduchý, elegantní, účelný. Ve srovnání s přímou konkurencí, mezi kterou lze počítat přinejmenším Lowepro CompuDayPack a Fomei Radek Jaroš K2, narazíte ovšem jen na minimální rozdíly, žádný z batohů nelze objektivně považovat za výrazně lepší. Pokud pro vás nejsou klíčové takové vlastnosti jako vyjímatelná vložka pro techniku či naopak možnost úplného propojení obou hlavních komor, budou při výběru rozhodovat sympatie ke značce, mírně odlišný design, cenové rozdíly.

Plusy:

  • jednoduchost, střídmost konstrukce
  • obě hlavní komory lze propojit
  • dobrý (přiměřeně tuhý) materiál přepážek

Mínusy:

  • chybí vyjímatelná vložka na techniku
  • trochu nepohodlné ramenní popruhy
  • batoh neodolá prudkému dešti, neobsahuje integrovanou pláštěnku
  • cena

Cena:

  • od 2 290 Kč (internetové obchody)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud