Mezi dvouokými vede – iPhone Xs Max

8. října 2018
TWEET SDÍLET
Při představování telefonů iPhone Xs a Xs Max hýřil Apple superlativy, co se jejich fotografických dovedností týče. I když se změn na první pohled příliš neudálo, výsledky odborného testu DxO Mark mluví za vše – jedná se o nejlepší fotomobil s dvěma objektivy.

Nové iPhony jsou stále osazeny 12megapixelovými fotoaparáty, kdy je jeden širokoúhlý a druhý poskytne dvojnásobné přiblížení. Stejná, ve srovnání s iPhonem X, zůstala i clona, která je F1,8 potažmo F2,4. Když se však podíváte na porovnání modelů přímo na stránkách společnosti Apple, zjistíte oproti rok starému modelu jen dva rozdíly. První je vylepšený portrétový režim a druhý pak Smart HDR. A není to trochu málo?

Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled se změn oproti loňskému iPhonu X příliš neudálo. Opak je ale pravdou.

Apple ve skutečnosti celý systém přestavěl. Velikost pixelů širokoúhlého fotoaparátu pak povyrostla z 1,22 μm na 1,4 μm. Velikost pixelů u teleobjektivu zůstala na hodnotě 1,0 μm. V otázce zpracování fotografie však záleží i na výkonu zařízení. Ten má na svědomí čip A12 Bionic s integrací neuronového enginu. Díky implementaci Smart HDR tak fotoaparát nepřetržitě zachycuje fotografie při různých expozicích a ukazuje vám výsledek v reálném čase. To zatím neumí žádný jiný chytrý telefon.

iPhone Xs, Xs Max a Xr – nová éra fotografie podle Applu?

iPhone Xs, Xs Max a Xr – nová éra fotografie podle Applu?

Apple 12. září večer představil nové modely telefonu iPhone pro rok 2018. Přišly hned tři a každý je jiný, jmenují se iPhone Xs, Xs Max a Xr. Přesvědčí ale uživatele i po fotografické stránce?

8 Adam Kos

Úděl iPhonu Xs Max byl těžký. Žebříčku DxO Mark totiž už patřičnou dobu vládne Huawei P20 Pro se třemi hlavními objektivy. Ten se na jeho vrcholu udržel i po testu novinky od Applu a to pořád s přesvědčivým náskokem čtyř bodů. iPhone Xs Max však obdržel 105 bodů, což jej řadí na druhé místo a na první mezi telefony s duálním fotoaparátem. Se 103 body je za ním HTC U12+ a Samsung Galaxy Note9. Se 102 body následuje Huawei P20.

Klepněte pro větší obrázek
Huawei P20 Pro je na vrcholu žebříčku stále neohrožen. Apple iPhone X je stále na pěkné deváté příčce.

Jako vždy i tentokrát v DxO hodnotili fotografické a video vlastnosti zvlášť, přičemž výsledná známka zohledňuje obě měření. iPhone Xs Max tak obdržel 110 bodů co se jeho kvality fotografie týče, u video záznamu pak dostal 96 bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPhone Xs Max poskytuje vynikající kvalitu obrazu ve většině světelných podmínek.

Redaktoři vyzdvihují zejména skvělé detaily, expozici, široký dynamický rozsah, přirozené podání barev a velmi dobrou izolaci objektu při použití portrétového režimu pro docílení bokeh efektu. Co se jim naopak nelíbilo, je šum ve zhoršených světelných podmínkách, ztrácející se detaily při přiblížení a podexponované snímky při použití přisvětlující diody.

Klepněte pro větší obrázek
Stejných kvalit, jako iPhone Xs Max, by měl teoreticky dosahovat i jeho menší 5,8palcový sourozenec. Mezi sebou se totiž liší jen ve velikosti displeje. iPhonu XR pak chybí teleobjektiv, takže se dá předpokládat, že horní příčky atakovat nebude.

U videa vyzdvihují velmi široký dynamický rozsah, skvělou stabilizaci obrazu, rychlé kontinuální automatické zaostřování a vyzdvihují i detaily. Příliš se jim nelíbí nestabilní vyvážení bílé v interiérech a šum při slabém osvětlení. iPhone Xs Max zvládá 4K video při 30 nebo 60 fps, zpomalené 240 fps video pak natáčí v kvalitě 1080p. Zvuk zachycuje ve stereu.

Huawei P20 Pro s třemi kamerami  suverénně vede žebříček DxO

Huawei P20 Pro s třemi kamerami suverénně vede žebříček DxO

Chcete mít dle odborného testu DxO Mark ve svém mobilním telefonu nejlepší fotoaparát? Tak si nekupujte Apple iPhone X, Samsung Galaxy S9+ ani Google Pixel 2. Kupte si Huawei P20 Pro.

5 Adam Kos

Celý test i s pořízenými snímky si můžete přečíst na stránkách DxO Mark, kde redaktoři novinku Applu srovnávají i s iPhonem X, Huawei P20 Pro, Samsungem Galaxy Note9 či Google Pixelem 2. Jak dlouho iPhone Xs Max druhé místo udrží, je otázkou, protože co nevidět začne většina světových firem uvádět své novinky. Brzy se tak možná celé pořadí znatelně promění.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iPhone, iOS

Určitě si přečtěte

Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

V dnešním testu se zaměříme na kompaktní bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX9. Specifikace slibují vyspělý fotoaparát se širokou nabídkou funkcí a solidní hardwarovou výbavou. Čím nás Lumix GX9 potěšil a kde má své rezervy?

8 Helena Vyplelová

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

19 Petr Březina

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová