Microsculpture aneb jak na foto hmyzu v nadživotní velikosti

Microsculpture aneb jak na foto hmyzu v nadživotní velikosti

Makrofotografie je poměrně populárním fotožánrem mezi řadou amatérů i profesionálů. O mikrofotografii si však většina z nás nechává zdát ani ne tak kvůli výbavě, jako kvůli náročnosti.

U mikrofotografie totiž narazíte na dva velké problémy, se kterými se musíte vyrovnat – jednak je to ostrost a jednak jsou to okolní vlivy. Dosáhnout dokonale ostrých snímků u mikrofotografie je možné ale velmi zdlouhavé.

Při velkém zvětšení, které se u tohoto žánru používá je totiž hloubka ostrosti tak malá, že jsou zaostřené pouze velmi malé části objektu. Řešením je v takovém případě technika focus stacking, kdy se výsledná fotografie skládá z dílčích snímků, u nichž je postupně posouvána rovina ostrosti. Výsledkem je fotografie s perfektně ostrým objektem.

obrázek 1.png

Technika focus stackingu není až tak náročná, pokud máte vhodné vybavení, mnohem náročnější je na čas strávený fotografováním a také následnou postprodukcí, kdy je třeba zdrojové snímky „slepit“ v jeden finální.

obrázek 3.png

Mnohem větším nepřítelem mikrofotografie je prach a nečistoty, které při velkém zvětšení dosahují obřích rozměrů. Kdo někdy zvětšoval fotografie v temné komoře, dokáže si určitě představit co udělá malé smítko prachu na negativu na finální zvětšenině – retuším jste se obvykle nevyhnuli.

insect_photography.jpg

Fotograf Levon Biss se rozhodl vytvořit sérii mikroskopických portrétů hmyzu nazvanou Microsculpture. Práce na jednotlivých snímcích byla velmi náročná a zdlouhavá a mimo jiní i proto natočil krátké video, kde celý proces dokumentuje a popisuje jeho zákulisí a technickou stránku věci.

obrázek 2.png

Pokud byste měli cestu do Oxfordu, určitě neváhejte navštívit výstavu zvětšenin v Muzeu přírodní historie Oxfordské univerzity.

Určitě si přečtěte

Články odjinud