Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

V poslední době se v internetových diskuzích vyrojila celá řada dotazů na bezpečnost používání starších objektivů, které obsahují radioaktivní prvek Thorium. Znamenají takové objektivy nějaké reálné riziko pro uživatele?

Na přelomu poloviny dvacátého století bylo vyrobeno nemalé množství objektivů, které mají velmi zajímavou kresbu a jejich optická kvalita je stále poměrně dobrá. Tyto objektivy se často objevují ve vybavení amatérských fotografů, kteří s nimi mnohdy dokáží vykouzlit neopakovatelnou atmosféru snímku.

Avšak mnoho objektivů, vyrobených mezi lety 1940 a 1970 vykazuje měřitelné radioaktivní záření, které pochází z prvku jménem Thorium, jenž se používal při výrobě čoček. Jeho hlavním smyslem bylo zlepšení obrazové kvality čoček. 

lens-637558_1920.jpg

Pokud byste chtěli zjistit, zda je thorium přítomno ve vašich starých manuálních objektivech, pak to nejsnáze poznáte podle žlutého odlesku na čočkách – typickým zástupcem těchto objektivů je například oblíbený starý manuální Canon FL 55 mm F1,2.

Máme se bát radioaktivity?

Rozhodně ne, vždyť kdyby byly objektivy zdravotně závadné, rozhodně by se nedostaly do prodeje. Pokud budeme mluvit řečí čísel, tak objektivy, které obsahují optické členy s Thoriem, vyzařují přibližně 0,01 mrem/h. Pro srovnání rentgenové vyšetření vás ozáří dávkou přibližně 10 mrem a zatím nikdo z nás nezemřel.

photo-256888_1920.jpg

Podle výzkumů jaderné komise USA dostane každý člověk ročně z vesmíru dávku záření o velikosti 620 mrem, pokud bychom tedy nosili objektiv stále při sobě, odpovídalo by množství záření přibližně 87,6 mrem ročně, což je násobně méně než množství přirozeně se vyskytující radiace.

Takže jaký je závěr? Starých objektivů není třeba se bát, jelikož nepředstavují žádné zdravotní riziko. Pokud by se měla radioaktivita nějakým způsobem projevit, museli byste strávit v jedné místnosti měsíce zavření s alespoň dvěma miliony kusů těchto objektivů.

Ne zcela exaktní pokusy sám na sobě provedl Mathieu Stern a došel k velmi zvláštním zjištěním.....

Určitě si přečtěte

Články odjinud