DIGIarena.e15.cz

Moře, písek, hory - a historie. Kréta 2003

Když jsem loni v září na brněnském letišti nasedala do charterového letu směr Chania, Kréta, netušila jsem, jak moc si mne za těch několik málo dní pozdní letní dovolené tento čarovný ostrov podmaní. Kromě čistého moře a písečných pláží totiž Kréta nabízí i magické vnitrozemí s vysokými horami, plné pozůstatků dávné historie.
Moře, písek, hory - a historie. Kréta 2003

Abych pravdu řekla, nejsem zrovna plážový typ. I když mám moře ráda, v poloze vleže to na přímém slunci nevydržím déle než deset minut – pak se buď zbaběle schovávám do stínu nebo utíkám zase do vody. Avšak ve chvíli, kdy za zcela identické intenzity slunečních paprsků kráčím na vrchol kopce, najednou to nesnesitelné vedro přestávám vnímat. Proto pro mě byla Kréta naprosto ideálním místem na dovolenou. Osm set, devět set metrů vysoké kopce se v jihokrétském letovisku Plakias zvedaly na došlap od moře.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Dana Šlancarová

Hned druhý den jsme vyrazili na „Homoli“, kterou jsme si tak soukromě pojmenovali podle jejího tvaru. Na naší mapě totiž tento poměrně výrazný kopec nenesl žádné jméno. Jak jsme si ověřili ještě několikrát později, krétské mapy, totiž jejich měřítko a přesnost, to je při cestování Krétou největší kámen úrazu.
Nejpodrobnější mapa, kterou jsme dokázali sehnat, byla v měřítku 1:100 000. Některé silnice v ní zakreslené jsme nebyli schopni identifikovat, ač jsme daná místa procházeli dokonce dvakrát, o stezkách pro pěší tedy nemluvě. Nebo jiný příklad: těsně za Homolí měla podle mapy ležet vesnice Gianiou, ale zjevně tam neležela a byla ještě o kus dál, jak jsme se přesvědčili, až když jsme tudy o několik dní později projížděli autem. Nakonec jsme vysledovali, že jediným ukazatelem na mapě, podle kterého se lze spolehlivě orientovat, jsou hřbitovy, respektive jejich umístění. Byl-li hřbitov zakreslen po pravé straně cesty, mohli jste vzít jed, že tam opravdu bude. Podle kostelů se orientovat nedalo, nejrůznější kaple a kapličky byly doslova na každém kroku.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Dana Šlancarová

Mluvíme-li o kostelech, kapličkách a svatyních na Krétě, je nutno říci, že o ně Kréťané vzorně pečují, viz předchozí fotografie kostela v Plakiasu. Když jsme se vyšplhali nahoru na Homoli, na temeni kopce jsme nalezli – jak jsme již z pohledu z dálky očekávali – také kostelík. Byl oplocen, zřejmě aby tudy nepobíhaly kozy nebo ovce (snad divoké krétské kozy kri-kri), ale u vchodu nás vítal barel s vodou a plechovky s barvami.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Dana Šlancarová


Na kostelíku na Homoli jsme museli obdivovat dvojí. Za prvé výsledek snahy malířů, viz obrázek následující – čisté bílé stěny zářily proti modrému nebi a vzdáleným hnědým horám a mátly expozimetr mého fotoaparátu. A za druhé to, jak dokázali dopravit veškerý materiál 450 metrů vysoko od moře do dosti strmého kopce... Zhruba do poloviny kopce sice vedla široká, buldozerem hrnutá cesta, místy vylámaná do měkké skály ve svahu, ta však v jednu chvíli náhle skončila a dál se muselo útlou stezičkou po kamenech.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Dana Šlancarová

Cestou zpět jsme obdivovali tutéž trpělivost, uplatňovanou při výsadbě nových olivových hájů. (Krétě se mimochodem přezdívá „ostrov olivovníků“ a podle některých pramenů zde byly pěstovány olivy už 2 500 let před Kristem.) Nejprve krétský zemědělec srovná a vyhladí buldozerem (protože žádný jiný stroj by na tak příkré kopce nevyjel) kus stráně. Poté ji nějakou dobu jen seče a hnojí. Pak zasadí stromky a natáhne kilometry černých hadic a poctivě zavlažuje. A za pár let může sklízet první úrodu oliv, z nichž vyrobí vynikající olivový olej, který posléze získá třeba titul nejlepšího olivového oleje na světě.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Dana Šlancarová

Všechny fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon F70 s objektivem Nikkor 28–70 mm, F3,5–4,5 D. Do digitální podoby byly převedeny pomocí filmového skeneru Minolta DiMAGE Scan Elite 5400, skenováno v rozlišení 2700 dpi. Dodatečné úpravy a ořez fotografií provedeny v programu Adobe Photoshop 6.0.

(pokračování příště)

 

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Mos krásně popsáno,letos tam jedu a už se mo… Jarka Klauzová 10. 5. 2005, 14:43
nádheraaaaa králík 30. 7. 2004, 14:05
Krásné fotky Dano... Aleš Neubauer 30. 7. 2004, 13:10

Další podobné články

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Hong Kong, mesto svetiel a trblietavých vitrín preplnených značkovým oblečením v ostrom kontraste s pouličnými predajcami – krajčírmi oblekov, garantujúcich výrobu na mieru do dvoch dní.

Pohádková krajina – skotský cestopis

Pohádková krajina – skotský cestopis

„Největším problémem Skotska jsou sami Skotové,“ říká král Eduard II. ve známém filmu Statečné srdce. Zatímco pro něj nejspíš problémem skutečně byli, pro nás, cestovatele, je naopak jejich odlišnost přitažlivá.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Fripito je vcelku ojedinělý projekt českého autora Jana Březiny. Vyzpovídali jsme ho po oficiálním představení aplikace v zahraničí, konkrétně na veletrhu PhotoPlus Expo v USA.

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Co má v batohu skutečný profesionální fotograf divoké přírody? Jaké používá triky a vybavení? Na to nám dnes odpoví britský fotograf Will Burrard-Lucas.

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity jsou známy především jako italské velehory. Málokdo ví, že mezi horskými masivy došlo ke katastrofě. A ne k malé katastrofě, uprostřed hor se objevila tsunami..

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.