Na fotografovu oblečení při focení portrétů záleží více než si myslíte!

Na fotografovu oblečení při focení portrétů záleží více než si myslíte!

I když to tak na první pohled vypadat nemusí, do jisté míry opravdu záleží na tom, jakou barvu má fotografovo tričko při focení portrétu. Tušíte proč by tomu tak mělo být a neměli byste se soustředit pouze oblečení toho, kdo je před objektivem?

Protože dle jeho zvolené barvy se od něho odráží různé množství světla na fotografovaný subjekt. Když snímáte portrétovanou osobu, samozřejmě záleží na tom, do čeho je tato oděná, protože jak známo, šaty dělají člověka.

Často se proto i během fotografování několikrát převlékne. Ne tak ten, kdo daný subjekt fotografuje. Myslíte si, že to nevadí, že na něm přece nijak nezáleží? Omyl, on sice nikde zvěčněn nebude, i tak se ale do výsledné fotografie může obtisknout více, než by možná chtěl.

Obrázek 1.jpg
Různé barvy pohlcují a odrážejí různé množství světla…

Bratři Koldunovští přišli s dalším poučným videem, které názorně ukazuje, jaký efekt mají různě barevné oděvy na tvář portrétované osoby. Nejprve se věnovali oděvu subjektu, kdy si oblékal svršek různé barvy a nasvícení scény zůstávalo stejné. Poté se převlékal samotný fotograf. Vznikly tak dvě série snímků, které jednoznačně ukazují, že barva oblečení má na jas i barevný tón tváře vliv.

V prvním případě je vidět, jak se světlo od žlutého a modrého svršku odráží hlavně na krk a bradu portrétované osoby. Existují však situace, kdy můžete podobného efektu chtít docílit a to zejména u osoby oděné do světlého oděvu, kterou obklopuje tmavé pozadí.

Obrázek 2.jpg
… neplatí to jen u oděvu portrétovaného subjektu, ale i u toho fotografova, který snímek pořizuje.

Když se karty obrátily a do různě barevných svršků se převlékal fotograf, je na tváři subjektu vidět, že bílé tričko může tvář více nasvítit, modré jej udělá studenější a žluté zase naopak teplejší. Jak se tedy vlastně na focení obléci? Ideálně do černé, čímž portrétovanou osobu ani celkovou scénu nijak neovlivníte.

Na druhou stranu však můžete záměrně využívat například bílé oblečení při fotografování v exteriéru, kde budete sami sobě tvořit jakousi odraznou desku – výsledek samozřejmě nebude tak dobrý jako v případě klasické odrazky, s níž můžete světlo směrovat, na druhou stranu může i taková drobnost výrazně pomoci

Bratři Koldunovští už přišli s několika podobně zaměřenými videi a rozhodně jim patří dík za to, že odhalují drobnosti, které mohou značně pomoci nebo naopak uškodit výsledným fotografiím.

Určitě si přečtěte

Články odjinud